کد خبر: 10024
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۳

اول تخریب، بعد ثبت جهانی

اول تخریب، بعد ثبت جهانی

سرنوشت عجیبی در انتظار غار نمکدان قشم است

نمکدان در رنکینگ طولانی‌ترین غارهای نمکی جهان ثبت شده‌، حالا اقداماتی در دست است تا گنبد نمکی قشم و غار نمکی آن در یونسکو نیز ثبت شود‌، آن هم در شرایطی که ژئوپارک قشم تصمیم گرفته بخشی از این گنبد نمکی را گردشگری کند.

به گزارش ایسنا‌، طبق آنچه معاون فرهنگی اجتماعی و گردشگری شورای عالی مناطق آزاد گفته، قرار است اوایل سال آینده رییس شبکه جهانی ژئوپارک‌ها به قشم بیاید و از ژئوپارکی‌ که دو سال فرصت داشت تا خود را با استانداردها و شاخص‌های جهانی تطبیق دهد و دوباره به فهرست جهانی ژئوپارک‌ها اضافه شود، بازدید کند؛ اما در این شرایط که معلوم نیست ژئوپارک چقدر از استانداردهای جهانی را رعایت کرده‌، بخشی از گنبد نمکی قشم در حال تبدیل شدن به سایتی گردشگری است.

مردم محلی جزیره می‌گویند: ایناقداماتدر ژئوسایتی که قبلا جهانی بوده‌، رخ داده، امامعاون فرهنگی‌، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشممی‌گوید: این اتفاقات کمی آن طرف‌تر از غار طولانی نمکدان رخ داده است.

جواد نظام‌دوست، رییس انجمن غار و غارشناسان ایرانیان هم که پی‌گیر ثبت جهانی گنبد نمکی قشم است و به تازگی نام غار نمکدان را به رنکینگ "ترین‌"های غارهای جهان وارد کرده‌، می‌گوید: باید ژئو سایت و غار را بررسی کند تا مشخص‌تر اعلام کند تخریب در کدام بخش از گنبد و یا غار اتفاق افتاده است. اما از نظر او هم که در تلاش برای ثبت جهانی گنبد نمکی قشم در بین پنج گنبد نمکی جهان است، فرقی نمی‌کند این آسیب به کجای این گنبد وارد شده، چون در هر حال انجام این عملیات در هر بخشی از گنبد نمکی ثبت جهانی آن را تحت شعاع قرار می‌دهد.

این غارشناس سپس به تهدید‌هایی که متوجه این غار نمکی است، اشاره می‌کند و می‌گوید: انجام این عملیات با ماشین‌آلات راه سازی لغزش‌ها را به بدنه‌ی نمکی این غار وارد و ترک‌هایی را ایجاد می‌کند که معمولا دیده نمی‌شود و اگر هنگام بازدید گردشگران، این ترک‌ها بیشتر و تخریب حاصل و دهنه غار مسدود شود‌، گردشگران در دما و رطوبت بالایی حبس خواهند شد که مدت دوام آن‌ها را به یک روز نمی‌رساند، بنابراین برای انجام هرگونه عملیاتی باید این مسائل ایمنی را در نظر گرفت و بعد اقدام کرد.

او در عین حال تاکید می‌کند: دنیا برای ثبت چنین آثاری می‌خواهد که آن‌ها بکر و دست نخورده باشند و اگر هم قرار است اقداماتی برای تبدیل آن‌ها به سایت گردشگری انجام شود باید شاخص‌ها و استانداردهای تعیین شده رعایت شود.