اولین یارانه تسهیلات نوسازی بافت فرسوده پرداخت شد

0
۶۱۶ بازدید

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه شهر تهران و پایتخت پیچیدگی‌های زیادی در اجرای طرح جامع دارد، گفت: تخصیص نهاد جامعی که بتواند اجرای طرح جامع را پایش کند، سبب می‌شود تا نهادهای تصمیم‌گیر (وزارت راه و شهرسازی) و مجری طرح جامع (شهرداری) در اتخاذ تمهیدات لازم موفق باشند. راه‌اندازی این نهاد ناظر در پیشبرد برنامه جامع تهران و انطباق آن با طرح تفصیلی و ساماندهی این طرح، موفق‌تر خواهد بود.

در طرح جامع صرفاً به ساختمان‌سازی توجه شد

گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی گفت: مابه‌التفاوت یارانه نرخ سود تسهیلات نوسازی بافت فرسوده از محل بودجه ۹۷ تأمین اعتبار شده و امروز اولین دریافتی را اخذ کردیم.

به گزارش جهان اقتصاد، محمد اسلامی در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری شهرداری تهران و وزارت راه و شهرسازی در بازآفرینی محله سیروس تهران گفت: هدف این جلسه راهبردی، اقدام ما برای کیفیت‌بخشی به زندگی شهری است.

وی ادامه داد: اگر در شورای عالی شهرسازی پس از فرآیند طولانی، طرح جامع تصویب می‌کنیم، هدفی جز مدیریت زندگی شهری نداریم. هر جا که یک برنامه و طرح فاخر داشتیم، موفق بودیم و طرح جامع در چند شهر موفق عمل کرد. در جاهایی هم که گزینشی طرح جامع اجرا شد، فساد شکل گرفت و ناهنجاری‌ها رشد کرد و با معضلات گوناگون مواجه شدیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه شهر تهران و پایتخت پیچیدگی‌های زیادی در اجرای طرح جامع دارد، گفت: تخصیص نهاد جامعی که بتواند اجرای طرح جامع را پایش کند، سبب می‌شود تا نهادهای تصمیم‌گیر (وزارت راه و شهرسازی) و مجری طرح جامع (شهرداری) در اتخاذ تمهیدات لازم موفق باشند. راه‌اندازی این نهاد ناظر در پیشبرد برنامه جامع تهران و انطباق آن با طرح تفصیلی و ساماندهی این طرح، موفق‌تر خواهد بود.

اسلامی درباره بازآفرینی شهری گفت: رئیس‌جمهور نیز بر یکی از اهداف اصلی حوزه شهری که توجه به بافت فرسوده است، تأکید داشته و مطالبات زیادی از وزارت راه و شهرسازی داشته است. تهران با تهدید بلایای طبیعی مواجه است که حساسیت بیشتری در این زمینه دارد و بازآفرینی شهری باید سرعت بیشتری بگیرد.

به گفته وی، پیشرفت بازآفرینی شهری در تهران، بالای ۴۰ درصد است که باید شتاب بیشتری به آن داده شود.

وی درباره تسهیلات نوسازی بافت فرسوده گفت: در حال حاضر این تسهیلات با نرخ ۱۸ درصد به انبوه‌ساز و توسعه‌گر اعطا می‌شود که تسهیلات ۱۸ درصد هم نرخ سود خوبی است و توسعه‌گر آن را با قیمت تمام شده، به فروش خواهد رساند. اگر قرار باشد دولت یارانه بدهد، سهم خود را در هنگام فروش اعمال خواهد کرد و توسعه‌گر از ۵۰ درصد بخشودگی در نرخ سود تسهیلات در زمان فروش برخوردار خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در حال حاضر از محل بودجه ۹۷، یارانه بافت فرسوده تأمین اعتبار شده و روز شنبه دریافتی اول را اخذ کردیم.

اسلامی خاطرنشان کرد: نوسازی شهر تهران نیز بر اساس طرح جامع خواهد بود و در حال حاضر ساخت‌وساز در بافت‌های فرسوده سراسر کشور آغاز شده است. در تهران هم با تفاهم‌نامه امروز، ساخت واحد مسکونی در بیش از چهار هکتار از محله سیروس با همکاری شهرداری تهران آغاز می‌شود. این واحدها را توسعه‌گر و بخش خصوصی می‌سازند.

**الگوی نوسازی محله سیروس تغییر کرد

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری هم در ادامه از اختصاص ۵۲ واحد ساخته شده در محله سیروس به عنوان معاوضه با مالکان یا اسکان موقت ساکنان بافت خبر داد.

سید محمد پژمان با بیان اینکه رئیس‌جمهور و وزیر راه و شهرسازی بر شتاب روند نوسازی بافت‌های فرسوده شهر تهران تأکید دارند، گفت: در حال حاضر این روند از سرعت بالا برخوردار نیست و بر اساس تحقیقات متوجه شدیم که عمده تکیه و اصرار بر نوسازی بافت‌های فرسوده صرفاً اعطای تسهیلات ارزان قیمت و تشویقی بوده که سبب شده تا بیشتر منابع صرف بازسازی تک‌بنا شود و در کل محله شاهد نوسازی و بازآفرینی محله نباشیم.

وی افزود: یکی دیگر از اقداماتی که تجربه شده بود و موفق نبودیم، این بود که در روند بازسازی، مردم را از منازل خود دور می‌کردند. نمونه آن خرید تعداد زیادی تک‌واحد در محله سیروس تهران بود و علی‌رغم گذشت ۱۰ سال از این پروژه، تنها یک مجموعه ۲۰۰ واحدی احداث شده است.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری به اظهارات رئیس‌جمهور در خصوص پراکنده‌سازی و تک‌بناسازی در بافت‌های فرسوده تهران، اشاره و اظهار کرد: رئیس‌جمهور گفته است این اتفاق بیشتر عامل اغتشاش، ناامنی و تغییر در تراکم‌سازی شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: یکی از علل سرعت پایین روند نوسازی بافت‌های فرسوده این بود که میان شهرداری و وزارت راه و شهرسازی، هماهنگی نیست و در گام دوم قرار است پس از ایجاد این هماهنگی، به دنبال نوسازی محله برویم تا تک‌بنا؛ به همین منظور قرار است یکی از محدوده‌های محله سیروس را به عنوان الگو نوسازی کنیم که اگر الگوی موفقی بود، به سایر محلات تعمیم داده شود.

پژمان افزود: علاوه بر در اختیار قرار دادن اراضی متعلق به دولت در این منطقه، ۵۲ واحد از ساخت و سازهای قبلی نیز که در نزدیکی پروژه سیروس قرار دارد، به عنوان معاوضه با واحدهای فرسوده یا اسکان موقت، تخصیص داده خواهد شد. امروز نیز با توسعه‌گر این محله برای نوسازی محدوده ۴.۴ هکتاری سیروس قرارداد امضا کردیم.

** رونمایی از نوسازی سیروس برای سومین بار

شهردار تهران نیز در بخشی از مراسم امضای این تفاهمنامه گفت: تاکنون دو بار برای نوسازی محله سیروس برنامه ریزی شده بود که اجرا نشد و روز شنبه از سومین طرح آن برای ساخت ۵۲۰ واحد رونمایی شد.

پیروز حناچی گفت: برای اجرای طرح جامع شهر تهران باید از اول میان شورای عالی شهرسازی و معماری و شهرداری تهران هماهنگی ایجاد می‌شد و اگر این هماهنگی به وجود آمده بود شاهد ناهنجاری‌های بصری در تهران نبودیم. امیدواریم امضای تفاهم نامه‌های همکاری شهرداری تهران در وزارت راه و شهرسازی منجر به برنامه ریزی عملی برای بهتر شدن شهر تهران شود.

شهردار تهران درباره بازسازی بافت فرسوده تهران افزود: توجه به منافع ذی‌نفعان و ایجاد اطمینان برای ساکنان این بافت‌ها از جمله موضوعاتی است که توسعه گران باید به آن توجه کنند.

وی در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران تصریح کرد: کل محله سیروس ۴۰ هکتار است که نقطه‌ای که قرار است مورد بازسازی قرار گیرد ۴.۲ هکتار بوده و ۵۲۰ واحد مسکونی در آن توسط توسعه گران (انبوه سازان) بخش خصوصی ساخته خواهد شد. در احداث این مجموعه الگوی بومی محله و ارزش‌های معماری این منطقه مورد توجه قرار خواهد گرفت.

شهردار تهران تصریح کرد: تا به حال برای محله سیروس دو طرح مصوب داشتیم که اولی ساخت بلوک‌هایی شبیه مسکن مهر و دومی با نام مسکن امید که طرح مناسب‌تری بود. امروز طرح سوم مورد تفاهم شهرداری و وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت که برای آن برنامه ریزی می‌شود.

**نگاه به تهران کاسبکارانه شد

همچنین رئیس شورای شهر تهران گفت: در طرح جامع به ملزومات شهر توجه نشد و صرفاً ساختمان سازی را مورد توجه قرار دادند.

محسن هاشمی رفسنجانی گفت: طرح جامع شهر تهران سال ۸۶ تصویب شد و سال‌های قبل از آن هم که روی این طرح کار می‌شد من مدیرعامل مترو بودم و از ما نقشه مترو تهران را خواستند که در طرح جامع لحاظ شود اما وقتی طرح تهیه شد دیدیم ۹۵ درصد طرح جامع تهران صرفاً شهرسازی بود و در آن خبری از پسماند، حمل و نقل عمومی، توزیع آب و برق و یا تصفیه خانه‌ها نبود. وقتی ایراد گرفتیم گفتند در طرح تفصیلی لحاظ می‌شود. نهایت این شد که هر چقدر خواستند ساختمان ساختند، گفتند در طرح تفصیلی آمده، در منطقه ۲۲ هم هر چقدر خواستند ساختند، وقتی سوال کردیم گفتند در طرح تفصیلی نیامده بنابراین به شهر به سبک کاسبکارانه نگاه شد.

وی افزود: امروز هم این ایراد در طرح جامع حاکم است و نمی‌دانیم در ۲۵۶ ایستگاه مترو که از هر ایستگاه ۴۰ هزار نفر تردد می‌کنند در اطراف ایستگاه‌ها چه اتفاقی قرار است رخ دهد، قرار بود تعداد دپو پسماندها بیشتر شود اما هنوز هم تمام پسماند در کهریزک دپو می‌شود. شهرسازها صرفاً به ساختمان توجه می‌کنند و به ملزومات شهر توجهی ندارند.

وی با بیان اینکه در طرح تفصیلی به اراضی بافت فرسوده توجهی نشد و در مقابل اراضی مناطق بالای شهر مورد توجه قرار گرفت، یاد آور شد: نتیجه این شد که قیمت زمین بافت فرسوده تهران از سال‌های قبل ارزان‌تر شد یک سال به محله هرندی رفتیم زمین متری سه میلیون تومان بود سال بعد رفتیم گفتند دو میلیون تومان شده است در حالی که در نیاوران در عرض شش ماه زمین از متری ۱۵ میلیون به ۳۰ میلیون تومان رسید. هنوز هم سیاست درجا سازی را برای نوسازی بافت فرسوده ادامه می‌دهیم.

 

 

 

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=98315