کد خبر: 110211
تاریخ انتشار: ۰۵ شهریور ۱۳۹۹
گروه : حمل و نقل

اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان از خاک ایران وارد شد

اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان از خاک ایران وارد شد

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، بهروز آقایی اظهار کرد: این کشتی حامل محموله شکر صادراتی بخش خصوصی کشور هند به افغانستان است که در قالب ۷۰ دستگاه کانتینر به وزن هزار و ۸۹۰تن (سه شنبه چهارم شهریورماه) به طور مستقیم از بنادر هند وارد بندر شهید بهشتی شد.

وی تصریح کرد:در پی افتتاح فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی، انتقال کالاهای هند به افغانستان از طریق این بندر استراتژیک آغاز شد که البته عمده این کالاها دولتی بود، اما بخش خصوصی هند نیز برای ارسال محمولات تجاری به افغانستان بهره گیری از ظرفیت های بندر شهید بهشتی چابهار را آغاز کرد. وی اضافه کرد: این برای اولین بار است که بخش خصوصی هند و افغانستان از زیرساخت ها و تجهیزات مدرن بندر شهید بهشتی چابهار و امتیازات تعرفه ای آن برای مبادلات تجاری خود استفاده می کنند.

وی یادآور شد: پیش از این بخش خصوصی افغانستان، بندر شهید بهشتی چابهار را برای صادرات محمولات عادی و یخچالی خود به هندوستان و کشورهای شرق دور انتخاب کرده بود که از ابتدای امسال با رونق چشمگیری همراه بوده است.
آقایی با اشاره به این که این محموله پس از انجام تشریفات اداری و گمرکی، به سمت مقصد ترانزیت می شود، تصریح کرد: این توفیق حاصل توافق تجاری بخش خصوصی دو کشور، همکاری خطوط کشتیرانی و تلاش بی وقفه تیم تخصصی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان ابراز امیدواری کرد: با تداوم سرویس منظم کشتیرانی بین بنادر موندرا و ناواشیوا هند و بندر چابهار زمینه تداوم این گونه نقل و انتقالات بیش از پیش مهیا شود.

برچسب ها : شکر صادرات