اولین فاینانس درپسابرجام به ثمر نشست

0
۵۹۲ بازدید

صبح روزجمعه خبر رسید که سرانجام، مذاکرات ۱۱ ماهه برای سفارش ساخت کشتی به یکی از مهمترین کشتی سازهای جهان به ثمر نشست و به زودی ناوگان کشتیرانی ایران شاهد حضور شناورهای نسل جدید در بخش های نفتی و کانتینری خواهدبود.

قرارداد ساخت کشتی های مگاسایز با بزرگترین کشتی سازجهان امضا شد

مهدی زاهدی-درحالی که روش تامین مالی پروژه های مهم و توسعه ای از طریق فاینانس (اعتبار اسنادی بلند مدت) در سالهای گذشته به یکی از مهمترین و منطقی ترین روشها در ایران تبدیل شده بود اما سالهاست کشورمان درقراردادهای خارجی از این نوع روش تامین مالی به دلایل گوناگون محروم شده بود.

صبح روزجمعه خبر رسید که سرانجام، مذاکرات ۱۱ ماهه برای سفارش ساخت کشتی به یکی از مهمترین کشتی سازهای جهان به ثمر نشست و به زودی ناوگان کشتیرانی ایران شاهد حضور شناورهای نسل جدید در بخش های نفتی و کانتینری خواهدبود.

بنابر اطلاعات موجود، این قرارداد را می توان اولین قرارداد فاینانس ایران ،ازسال ۲۰۰۸ میلادی تا امروز عنوان کرد.

بحران مالی جهانی درسال ۲۰۰۸ و درپی آن کمبود شدید نقدینگی بانک‌های تجاری جهان از یک سو و تحریم های غرب علیه ایران دراین سالها از سوی دیگر، دو عامل مهم توقف قراردادهای فاینانس کشور محسوب می شوند که تمایل پذیرش ریسک موسسات مالی جهت تامین مالی تجاری و پروژه‌ای را به شدت کاهش داد.

ایران پس از جنگ تحمیلی جزو کشورهایی به شمار می رود که تا پیش از تشدید تحریم ها، بیشترین بهره را از جذب فاینانس خارجی برد؛ با این حال حتی درسالهای پایانی دهه ۷۰ و سالهای ابتدایی دهه ۸۰ و درحالی که تحریم ها همچنان کشور را تحت فشار قرارداده بود، تامین مالی برخی از طرح های مهم عسلویه از طریق فاینانس صورت گرفت تا جائی که به گفته برخی کارشناسان ایران به اولین کشور جذب کننده فاینانس بلندمدت درجهان تبدیل شد اما تشدید تحریم ها سبب شد کشورهایی چون ترکیه و عربستان جایگاه ایران را تصاحب کنند.

پس از اجرائی شدن برجام و لغو تدریجی تحریم ها دوباره ایرانی ها به تکاپو افتادند تا به جایگاه پیش ار تشدید تحریم ها برگردند اما به دلیل مشکلات خاص پسابرجام این اتفاق تا روز جمعه ۱۹ آذرماه به تعویق افتاد؛ اگرچه شرکتهای مختلفی درحوزه های گوناگون در پسابرجام مذاکره با خارجی ها برای جذب فاینانس را آغاز و در برخی موارد به تفاهماتی نیز دست یافتند اما قرارداد روز جمعه کشتیرانی ایران و هیوندایی کره جنوبی را می توان اولین قرارداد امضا شده پسابرجام در این حوزه نامید.

براساس خبرهای رسیده، بر اساس این قرارداد، گروه صنایع سنگین هیوندای، بزرگترین گروه کشتی سازی جهان اعلام کرد که امروز قرارداد ساخت کشتی های کانتینری مگاسایز ۱۴ هزار و۵۰۰ TEU و تانکر های حمل مشتقات نفتی و محمولات شیمیایی ۴۹هزار تنی را با تامین مالی بانک ها و شرکت های کره ای با کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های کشتیرانی خاورمیانه در سئول منعقد کرد.

مذاکرات اولیه سفارش ساخت کشتی که با حسن نیت طرفین از اوایل دی ماه سال ۱۳۹۴ آغاز شده بود، طی چندین دوره مذاکرات در سئول و تهران، نهایتا در ۱۹ آذر ۱۳۹۵ منجر به امضای قرارداد شد.

بر اساس این گزارش به درخواست کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و به منظور توسعه صنایع کشتی سازی ایرانی، در کنار این قرارداد، شرکت کشتی سازی گروه صنایع سنگین هیوندای ( HHI)، برنامه تبادل نظر و پیگیری همکاری فنی با یکی از یاردهای کشتی سازی داخلی را در دستور کار خود قرار داده است.

طبق اعلام کشتیرانی جمهوری اسلامی، کشتی های کانتینری سفارش شده، ابعادی برابر با ۳۶۶ متر طول، ۴۸.۲ متر عرض و ۲۹.۹ متر ارتفاع داشته و تانکرهای حمل مشتقات نفتی و محمولات شیمیایی، ۱۸۳ متر طول، ۳۲.۲ متر عرض و ۱۹.۱ متر ارتفاع دارند.

کشتی های کانتینری در یاردهای کشتی سازی HHI و تانکر های حمل مشتقات نفتی و محمولات شیمیایی در یاردهای HMD در شهر اولسان کره، منطبق با آخرین استانداردهای سازمان بین المللی دریانوردی (IMO)، شامل مقررات محدود کننده انتشار گازهای NOX ساخته می شوند.

لازم به ذکر است” این قرارداد، به عنوان اولین سفارش ساخت کشتی برای شرکت های ایرانی در یاردهای بین المللی پس از توافق هسته ای میان جمهوری اسلامی ایران و گروه ۵+۱ و اجرایی شدن برجام در دی ماه ۱۳۹۴، قلمداد می شود. ”

روابط عمومی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: کشتی های کانتینربر سفارش شده در نوع خود اولین شناورهای نسل جدید با چنین ابعادی است که در اختیار ناوگان ملی جمهوری اسلامی قرار می گیرد. براساس این قرار داد اولین کشتی در نیمه اول سال ۱۳۹۷ تحویل خواهد شد. همچنین تامین مالی این پروژه نخستین مدل فاینانس برای شرکت های ایرانی در دوران پسابرجام است.

ضمنا طی موافقت نامه ی اجرایی که توسط طرفین به امضا رسید شرکت هیوندایی متعهد شد نسبت به نهایی کردن برنامه آموزش نیرو، انتقال دانش طراحی، مهندسی و اطلاعات فنی و مدل های نرم افزاری با یکی از شرکت های سازنده کشتی در داخل کشور طی حد اکثر چهار ماه اقدام کند.

شرکت هیوندای نیز همچنین متعهد شد از تولیدات و توانمندی های فناوری شرکت های دانش بنیان و تولیدی جمهوری اسلامی ایران نهایت استفاده را در ساخت و نصب تجهیزات و تولید نهایی محصولات دریایی بهره گیری کند.

این اتفاق مهم موجب رشد و شکوفایی و توسعه پایدار صنایع کشتی سازی با استفاده از فناوری های نوین بین المللی خواهد شد.

بر اساس این گزارش در مراسم امضای این قرارداد، حسن طاهریان، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کره، دکتر محمد سعیدی، مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی و نماینده بانک ملت در کره جنوبی حضور داشتند.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=48389