کد خبر: 165271
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۴۰۰

اولین رشد هفتگی قیمت نفت طی ۷ هفته گذشته

اولین رشد هفتگی قیمت نفت  طی ۷ هفته گذشته

در آخرین معاملات بازارهای جهانی قیمت نفت برنت با کاهش 84درصدی و 70سنت کاهش داشت و به قیمت82دلار و 17سنت رسید.

این در حالی بود که ، قیمت نفت سنگین ایران با کاهش22 صدم درصدی وبا 17سنت کاهش به 77 دلارو83سنت رسید.

در حالی که کاهش نگرانی ها در مورد تاثیر سویه اومیکرون بر رشد اقتصادی و تقاضای نفت موجب تقویت احساس حاکم بر بازار شده است، قیمت نفت روز جمعه اندکی افزایش داشت و بالاترین رشد هفتگی از اواخر ماه اوت را تجربه کرد.

قیمت نفت برنت و نفت وست تگزاس اینترمدییت این هفته شاهد رشد حدودا 8 درصدی بود که اولین رشد هفتگی طی 7 هفته گذشته به شمار می رود.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات روز جمعه با 73 سنت معادل یک درصد افزایش به 75 دلار و 15 سنت رسید. روز پنجشنبه قیمت نفت برنت 1.9 درصد افت کرده بود. قیمت نفت خام آمریکا نیز در پایان معاملات روز جمعه با 73 سنت معادل یک درصد افزایش به 71 دلار و 67 سنت رسید در حالی که جلسه پیش از آن شاهد افت 2 درصدی بود.

فیل فلین تحلیلگر ارشد موسسه پرایس فیوچرز در شیکاگو گفت: «در حالی که انتظارات تقاضا پس از خبرهای اخیر در مورد سویه اومیکرون در حال شکل گیری مجدد است تجار نفتی احساس می کنند که قیمت ها مجددا رو به افزایش گذاشته است.»

آمارهای دولت آمریکا نشان داد قیمت های مصرف کننده در این کشور طی ماه نوامبر رشد بیشتری را شاهد بود و بیشترین رشد را نسبت به مدت مشابه سال گذشته از سال 1982 تاکنون شاهد بود.

اوایل این هفته و به دنبال انتشار مطالعاتی که نشان می داد 3 دوز واکسن فایزر می تواند در برابر سویه اومیکرون ایمنی ایجاد کند، قیمت نفت حدود نیمی از کاهش های تجربه شده از زمان شیوع سویه اومیکرون در 25 نوامبر را جبران کرد.