کد خبر: 2879
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۳

اولین قدم برای شکستن رکود برداشته شد

اولین قدم برای شکستن رکود برداشته شد

رییس جمهور با اشاره به رشد تولید در خودرو، پتروشیمی، فولاد و لوازم خانگی
شرایط برای تولید مناسب تر شده است

گروه توسعه : امروز می توانیم بگوییم اولین قدم برای شکستن رکود برداشته شده است، این که وزیر صنعت اعلام کرد رشد تولید در خودروی سبک، فولاد، پتروشیمی و لوازم خانگی به معنای آن است که اولین قدم برای شکستن رکود برداشته شده است، ضمن اینکه چهار فاز پارس جنوبی تا پایان سال جاری و چهار فاز نیز در سال آینده به تولید خواهیم رساند؛ رشد تولید در نفت شروع شده و ادامه پیدا می کند‎.
‎حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز گذشته در آیین گرامیداشت روز صنعت و معدن در سالن اجلاس سران با بیان اینکه امروز تورم نقطه به نقطه به ۱۴٫۷ درصد رسیده است، افزود: یعنی تورم نقطه به نقطه را از ۴۴ درصد به زیر ۱۵ درصد رسانده ایم و روند کاهشی نرخ تورم را در سال جاری ادامه خواهیم داد که این باید برای صاحبان حرف و کارآفرینان و صنعتگران ما اطمینان بخش باشد‎.
‎رییس شورای عالی اقتصاد اضافه کرد: بسیاری از کشورها صنعتی شدند به خاطر آن که صاحب منابع گاز بودند؛ بسیاری از کشورها صنعتی شدند به خاطر این که معادن غنی در اختیار داشتند‎.
‎رییس جمهوری افزود: بسیاری از کشورها صنعتی شدند چون در کنار آب های آزاد بودند و می توانستند با جهان خارج در ارتباط باشند، بسیاری از کشورها صنعتی شدند چون در منطقه جغرافیایی خاصی قرار گرفته بودند که می توانستند کشورهای مختلف را به یکدیگر متصل کنند‎.
‎روحانی اظهار داشت: بسیاری از کشورها صنعتی شدند به خاطر توسعه انسانی، داشتن دانشگاههای بزرگ، دانشکده های صنعتی اساتید و محققان و تلاشگران‎.
‎رییس جمهوری ادامه داد: اما کشوری که همه این ها را دارد، هم توسعه انسانی دارد و هم دارای بزرگترین مخازن گاز جهان و جزو کشورهای بزرگ دارنده مخازن نفت است، کشوری که دو هزار کیلومتر به آب های آزاد جنوب و حتی درشمال هم به نحوی متصل به آب های آزاد است، کشوری که می تواند از مزیت های تجاری برخوردار باشد، کشوری که می تواند شرق و غرب و شمال و جنوب را به هم متصل کند، و کشوری که آن همه نابغه، صاحب نظر، دانشجو، استاد، دانشگاه و مراکز تحقیقاتی دارد و بیش از نیم قرن است که سابقه حرکت صنعتی در این کشور وجود دارد، چطور هنوز نمی توانیم بگوییم ما صنعتی شدیم؟
روحانی با طرح این پرسش که “اشکال از کجاست؟” افزود: اشکال از برنامه اول یا دوم، حالا تا حدی به برنامه سوم ارفاق شد، چهارم یا پنجم؟
رییس جمهوری اضافه کرد: اشکال از برنامه ریزی دولت است؟ اشکال از قانون مجلس است؟ اشکال از سیاست های کلی و چشم انداز ۲۰ ساله است؟
رییس شورای عالی اقتصاد تصریح کرد کلاه خودمان را یکبار قاضی کنیم و ببینیم اشکال از کجاست؟
رییس جمهوری افزود: می خواهم جمله ای بگویم، خواهش می کنم این جمله را گزنده تلقی نکنید، اگر انرژی را به قیمت جهانی تحویل، تولید دهیم، تولید کشور ما قدرت صادرات دارد؟
روحانی گفت: اگر دروازه های کشور را باز بگذاریم ، تعرفه و حمایت از تولید را کنار بگذاریم، تولید کشور ما توان رقابت با منطقه و جهان را دارد؟
وی خاطر نشان کرد: مگر می شود در یک کشور برای همیشه از صنعت حمایت کرد؟ نوزاد و نوجوان نیاز به حمایت دارد اما جوان بالغ توانمند رشیدی که بیش از ۴۰ تا ۵۰ سال از عمرش گذشته است باز هم نیاز به حمایت دارد؟
روحانی تاکید کرد: آن وقت می توانیم بگوییم این جوان در مسیر پیشرفت قرار می گیرد؟ بدانید اگر حمایت در کنار رقابت نباشد، حمایت مخرب است‎.
‎رییس جمهوری با بیان این که ” چرابسیاری از صنایع ما بعد از ۴۰ و ۵۰ سال قدرت رقابت ندارند؟” گفت: تمام نامه هایشان به رییس جمهوری و دولت در این چند ماه این است اگر دو مرکز بزرگ در این صنعت وجود دارد، مبادا که مرکز سومی تاسیس شود؟ چرا؟ تا کی باید از یک صنعت حمایت شود؟ صنعت چگونه باید روی پای خود بایستد؟
مذاکرات برد – برد باید بین دولت و بخش خصوصی نیز باشد
رییس جمهوری ادامه داد: آنهایی که تجربه بلند و طولانی در تولید و صنعت دارند بیاییم باهم بنشینیم و گفت و گو کنیم ،مذاکرات برد-برد فقط با خارجی ها نیست،بین دولت و بخش خصوصی، دولت و تولید گر و قانونگذار باید مذاکرات برد-برد باشد‎.
‎روحانی در ادامه با اشاره به اهمیت توسعه انسانی در کشور گفت: اگر توسعه انسانی و این همه دانشجو و تحصیلکرده دانشکده و دانشگاه و مراکز فنی و حرفه ای نبود ما امروز دچار مشکل بودیم‎.
‎تورم نقطه به نقطه به ۱۴٫۷ درصد رسیده است
رییس شورای عالی اقتصاد تصریح کرد: باید مطمئن شویم دولت دولتی نیست که در یک جلسه و بدون مشورت و مطالعه تصمیم گیری کند باید مطمئن شویم که این دولت توانمند است و قادر است ثبات و آرامش را در بازار نگه دارد‎.
‎روحانی یادآور شد: شما امروز در موضوع تورم می بینید دولت به آنچه قول داده ، بدان عمل کرده است و اگر گفته تورم در سال ۹۲ و ادامه آن در سال ۹۳ قابل مهار است به آن عمل کرده است‎.
‎وی خاطرنشان کرد: امروز تورم نقطه به نقطه ما ۱۴٫۷درصد رسیده است یعنی تورم نقطه به نقطه از ۴۴ درصد به زیر ۱۵ درصد رساندیم. و این باید برای صاحبان حرف ما، کارآفرینان ما، و صنعتگران ما اطمینان بخش باشد‎.
‎روحانی با بیان اینکه روند کاهش تورم را در سال جاری ادامه خواهیم داد، اظهار داشت: در ماه خرداد قیمت مواد خوراکی نه تنها افزایش نداشت بلکه در مواردی کاهش هم داشته است. البته این خبر ممکن است برای کارآفرینان خوش نباشد ولی برای کل ملت ایران وایجاد ثبات خبر خوشی است
رییس جمهوری در بخش دیگر از اظهاراتش گفت: نرخ تورم ماهانه ما به طور متوسط یک درصد یا زیر یک درصد بوده است به طوری که این رقم در خرداد ماه هشت دهم درصد و در بعضی ماهها یک درصد و در بعضی ماهها ۱،۲ واحد درصد بوده است و این به معنای یک اطمینان به جامعه است که می خواهد تلاش کند و نوعی ثبات و حرکت معقولانه و کنترل شده به جلو داشته باشد‎.
‎اولین قدم برای شکستن رکود برداشته شده است
روحانی اضافه کرد: در ماه های اخیر همواره گفته می شود، وقتی رکود و تورم با هم توامان است، دولت هر کدام را که آغاز کند به دومی اعتراض می کنند؛ اگر به دنبال شکستن رکود بودیم می گفتند دولت همه اش به دنبال رکود است پس تورم چه می شود؟
رییس جمهوری افزود: ما با مشورت کارشناسانمان به این نظر رسیدیم که در زمانی که تورم بسیار فزاینده است و حرکتش سریع است و همزمان رکود هم داریم، در قدم اول باید تورم را مهار کنیم و در کنار آن برای شکستن رکود که البته سخت تر از مهار تورم است، اقدام کنیم‎.
‎وی اظهار داشت: امروز می توانیم بگوییم اولین قدم برای شکستن رکود برداشته شده است، این که وزیر صنعت اعلام کرد رشد تولید در خودروی سبک، فولاد، پتروشیمی و لوازم خانگی به معنای آن است که اولین قدم برای شکستن رکود برداشته شده است‎.
‎هدف نهایی از صنعت، نفع مردم است
روحانی تصریح کرد: دولت باید در زمینه صنعت یک سری محدودیت ها ایجاد کند که این محدودیت ها به نفع کشور است؛ یک سری محدودیت ها وجود دارد که این محدودیت ها به ضرر است و باید برداشته شود؛ تعبیر کنم که بعضی از محدودیت ها عقلانی نیست و ناصحیح است و بعضی از محدودیت ها هم درست و هم عقلانی است‎.
‎وی اظهار داشت: در زمینه تولید، اگر پیچ و خم های غیرضرور برای دادن مجوز پیش پای ما باشد به معنای محدودیت های ناصحیح است و اگر در بخش هایی از سیستم اداری ما فساد وجود دارد به معنای محدودیت غلط و غیر عقلانی است و باید با آن مبارزه کنیم‎.
‎رییس جمهوری گفت: اگر رانت وجود دارد به معنای محدودیت های ناصحیح و غیر عقلانی است؛ اما یک سری از محدودیت ها، عقلانی و درست است؛ اگر ما برای صنعت محدودیت قایل می شویم برای سلامت هوا و مسایل زیست محیطی لازم و ضر وری است؛ هدف نهایی از صنعت، نفع مردم است‎.
‎هیچ بندزنی قادر به ترمیم کاسه شکسته تحریم نیست
رییس جمهوری تاکیدکرد: دولت در زمینه سیاست خارجی قدم های درستی را ظرف ۱۱ ماه گذشته برداشته و شرایط را برای تولید مناسب تر کرده است‎.
‎روحانی افزود: ما دیدیم بخاطر برخی از مشکلات، تحریم توانست متاسفانه در برخی از بخش ها حتی در صنعت خودرویی که سابقه طولانی داشت، اثر بگذارد که امروز قدم هایی که در این زمینه برداشته شده و برخی از تحریم ها برداشته و برخی دیگر نیز برداشته خواهد شد‎.
‎وی اظهار داشت: باز هم به مردم قول می دهم کاسه تحریم شکسته شده است؛ هیچ کس و هیچ بندزنی قادر نیست این کاسه شکسته را به صورت اول بازگرداند‎.
‎رییس جمهوری تاکید کرد: ما به راه خود ادامه می دهیم و به همه دوستان، به همه ارزش مداران و عزیزان با زبان بسیار روان و آرام می گوییم ما انقلابمان را می شناسیم، ارزش هایمان را می دانیم، عزت ملی را پاس می داریم؛ خیلی غصه نخورید ما می دانیم چکار می کنیم‎.
‎اجرای دقیق قانون کسب وکار ‏
مراسم روز صنعت و معدن سال ۱۳۹۳ که نخستین روز صنعت و معدن دولت یازدهم محسوب می‌شود دیروز صبح در سالن اجلاس سران با حضور رئیس جمهوری برگزار شد‎.
‎رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به عنوان نخستین سخنران این مراسم خواستار اجرای دقیق قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار از سوی دولت یازدهم شد‎.
‎غلامحسین شافعی با اشاره به این‌که پیشنهاد می کنیم رییس جمهوری معاون اول خود را به عنوان متولی اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار تعیین کند افزود: برنامه‌های اول و دوم توسعه به دلایل مختلف با شکست مواجه شدند و اجرای آزادسازی اقتصادی در این برنامه‌ها نیمه کاره رها شد‎.
‎وی افزود:‌در برنامه سوم به دلایلی مانند برخی نهادسازی‌ها، ایجاد حساب ذخیره ارزی و شفافیت بیشتر در بودجه برنامه آزادسازی اقتصادی تا حدودی موفق بود و تصدی گری‌های دولت در اقتصاد کاهش یافت‎.
‎رییس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به این‌که خصوصی سازی در برنامه چهارم توسعه به شدت ضعیف بود و بهره وری عوامل تولید به صفر رسید افزود: از سال ۸۴ تا ۹۲ دولت به درآمدهای رویایی دست یافت اما حاصل این درآمدهای رویایی نتیجه‌ای در حد فاجعه‌بار بود و تولید صنعت بی پناه رها شد. واسطه‌گری‌های مالی رشد افسانه‌ای پیدا کرد و بازار ایران بهشت تولیدکنندگان خارجی شد‎.
‎شافعی افزود: در هشت سال اخیر مانده تسهیلات بانکی در بخش بازرگانی و خدمات ۱۱۸ هزار میلیارد تومان، در بخش ساختمان ۹۸ هزار میلیارد تومان، صادرات دو هزار میلیارد تومان، کشاورزی ۲۹ هزار میلیارد تومان و صنعت تنها ۶۰ هزار میلیارد تومان بود‎.
‎هشدار به برنامه جدید وزارت کار
رییس خانه صنعت و معدن ایران نسبت به برنامه جدید وزارت کار برای اشتغالزایی هشدار داد و گفت: اجرای غیر کارشناسی برنامه اشتغالزایی باعث ایجاد تورم بیشتر می‌شود‎.
‎عبدالوهاب سهل‌آبادی افزود: شنیده‌ایم وزارت کار درصدد اجرای برنامه تازه‌ای برای اشتغالزایی است. اجرای شتاب زده این برنامه می‌تواند به افزایش نقدینگی و تورم منجر شده و مانند برنامه بنگاه‌های زودبازده شود‎.
‎وی با بیان این‌که در حال حاضر تعداد قابل توجهی از تولیدکنندگان و صنعتگران به دلیل بدهی های بانکی در زندان‌ها به سر می برند گفت: مهمترین مشکل فعلی بخش صنعت و معدن کشور کمبود نقدینگی و بدهی‌های معوق و جرایم آن است‎.
‎رییس خانه صنعت و معدن ایران گفت: برخی برنامه‌های دولت در ماه های اخیر اگر چه به کاهش تورم منجر شده، اما باعث تشدید رکود نیز شده است‎.
‎خواسته های معدن کاران از رئیس جمهور
همچنین محمدرضا بهرامن، نایب رییس خانه معدن خواستار اجرای سریع قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار از سوی دولت شد و گفت: کاهش موانع سرمایه‌گذاری خارجی ، بازنگری در سیاست‌های اصل ۴۴ و افزایش سهم معدن و صنایع معدنی در اقتصاد کشور از درخواست‌های ما از دولت یازدهم هستند‎.
‎برنامه وزارت صنعت برای خروج از رکود اقتصادی
سخنران بعدی این مراسم وزیر صنعت، معدن و تجارت بود که گفت:‌ برنامه‌های این وزارتخانه در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تهیه شده و بعد از تصویب در شورای اقتصاد اجرا می‌شود‎.
‎محمدرضا نعمت زاده با اشاره به این‌که دولت یازدهم تاکنون دست کم ۳۵ مورد از موانع تولید را برطرف کرده است گفت: به تازگی برنامه‌ ها و راهکارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت برای خروج کشور از رکود اقتصادی تهیه و خدمت رییس جمهوری ارائه شد.در همین زمینه رییس جمهور کارگروه مشخصی را برای خروج از رکود و ایجاد رونق اقتصادی تعیین کرده است‎.
‎وی افزود: لایحه حمایت از تولید نیز بعد از دریافت نظرات مختلف به هیات وزیران ارائه شده است‎.
‎وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که در سه ماهه نخست امسال تولید بسیاری از کالاهای صنعتی و معدنی با رشد مواجه شده‌اند افزود: رشد منفی بخش صنعت و معدن با اقدامات انجام شده متوقف شده است و در کنار آن وزارت صنعت، معدن و تجارت دیپلماسی اقتصادی را در کنار دیپلماسی سیاسی فعال کرده است‎.
‎نعمت زاده با بیان این‌که سال قبل سهم بخش صنعت و معدن از تسهیلات بانکی ۲۹ درصد بود گفت:‌ این درحالی است که در شرایط متعارف این سهم همواره ۳۸ درصد بود. در این زمینه از شورای پول و اعتبار درخواست شده که سهم بخش صنعت و معدن از تسهیلات بانکی افزایش یابد‎.
‎وی خاطرنشان کرد: افزایش سرمایه بانک‌ها به منظور ارتقای قدرت سیستم بانکی به منظور اعطای تسهیلات به تولیدکنندگان نیز از دیگر راهکارهای پیشنهادی است‎.
‎وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که از سال ۱۳۹۰ تاکنون هیچ گونه اعتباری تحت عنوان جایزه صادراتی پیش بینی نشده است، گفت: امیدواریم بتوانیم با اقدامات انجام شده مجددا بودجه مورد نیاز برای جایزه صادراتی را تامین کنیم‎.
‎نعمت زاده همچنین خواستار تعیین تکلیف هر چه سریع‌تر معوقات بانکی و تسویه حساب تسهیلات ارزی تولیدکنندگان شد‎.