کد خبر: 4419
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۳

اوراق تسهیلات مسکن دوباره گران شد

اوراق تسهیلات مسکن دوباره گران شد

گروه بازارسرمایه : اعمال سیاست های جدید برای کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن نیز نتوانست مانع افزایش قیمت این اوراق شود و هر روز شاهد افزایش قیمت این اوراق بدون خریدار هستیم

در حالی که مدیرعامل فرابورس در جدید ترین اظهار نظر خود تقویت بخش عرضه را به عنوان مهمترین راهکار فرابورس و بانک مسکن برای ایجاد تعادل در بازار اوراق تسهیلات مسکن عنوان کرد‌ه بود که این تصمیم نیز همانند سایر تصمیمات نتوانست مانعی برای افزایش قیمت این اوراق باشد به طوری که روزانه قیمت این اوراق افزایش یافته و کسی پاسخگوی علت این افزایش نیست.
بر پایه گزارش ایسنا، به طوری که در حال حاضر نه تنها قیمت این اوراق افت نکرده بلکه با افزایش نیز مواجه شده است زیرا هم اکنون قیمت اکثر اوراق ها به محدوده ی ۹۳ هزار تومان رسیده و اوراق تسهیلات مسکن اردیبهشت ۱۳۹۳ با قیمتی نزدیک به ۹۴ هزار تومان در حال خرید و فروش است در حالی که در اول تیر ماه قیمت این اوراق در محدوده ی ۸۵ تا ۸۷ هزار تومان بود!
از سوی دیگر قرار بود تصمیات اتخاذ شده در خصوص ایجاد تعادل در قیمت اوراق تسهیلات مسکن، روند معاملات اوراق تسهیلات مسکن را متعادل کرده و نوسانات بالای این اوراق را کاهش دهد اما نه خبری از اجرای سیاست شد و نه کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن.
به طوری که بعد از اعلام اینگونه تصمیمات قیمت اوراق چند روزی فروکش کرده و دوباره روند صعودی عجیب خود را آغاز می کند که این نشان می دهد که این اوراق حساسیت خود را نسبت به اینگونه تصمیم ها از دست داده و نیازمند اقدامات عملی در این حوزه است.
زیرا اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به منظور جلوگیری از واسطه‌گری در خرید و فروش این اوراق وارد فرابورس شد و قرار شد تا با وارد شدن این اوراق به بازار سرمایه قیمت این اوراق واقعی‌تر شود اما افزایش کاذب قیمت این اوراق از ابتدای سال تاکنون، این اوراق را از هدف اصلی خود دور کرده و پای دلالان را به این اوراق باز کرد.
با افزایش سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن به ۳۵ میلیون تومان بازار این اوراق داغ شد و قیمت اوراق تسهیلات مسکن ظرف چند‌ماه گذشته از ۳۵هزار تومان به محدوده ۹۰هزار تومان رسید که این موضوع نگرانی زیادی را در بین مردم ایجاد کرد زیرا این اوراق برای کمک به خرید خانه افراد نیازمند خانه وارد فرابورس شده و افزایش بیش از اندازه قیمت آن می تواند عده‌ای را از خانه دار شدن باز دارد و فشار مضاعفی را به آنها تحمیل کند.
به این ترتیب با افزایش قیمت این اوراق، افراد متقاضی برای دریافت وام ۴۵ میلیون تومانی مسکن (۳۵ میلیون تومان وام خرید مسکن و ۱۰ میلیون تومان وام جعاله) باید بیش از هشت میلیون تومان هزینه کنند تا بتوانند از وام مسکن استفاده کنند، این در حالی است که در سال ۱۳۹۲ افراد با هزینه کردن شش میلیون تومان می توانستند نسبت به خریداری این برگه ها اقدام کنند.
از سوی دیگر خریدار با قیمت فعلی این اوراق باید ۲۰ درصد وام ۴۵ میلیون تومانی را به صورت واقعی و به روز پرداخت کرده و سپس با نرخ ۱۵ درصدی این وام را بازپرداخت ‌کند که این منطق برای متقاضیان وام مسکن پذیرفته نیست.علاوه بر این با توجه به رکود بازارهای مختلف در کشور به خصوص بازار مسکن، افزایش شدید قیمت این اوراق بسیار بی منطق بوده و هیچ توجیهی ندارد.
این در حالی است که سیاست هایی برای کنترل قیمت این اوراق نظیر راه اندازی صندوقی با درآمد ثابت به منظور بازارگردانی اوراق تسهیلات مسکن با سود تضمین شده و مجاز شدن صندوق های با درآمد ثابت برای اینکه منابع خود را در بانک مسکن سپرده‌گذاری کنند در نظر گرفته شده است ولی باید دید که آیا با اعمال این سیاست ها عرضه و تقاضا در بازار اوراق تسهیلات مسکن کنترل شده و قیمت اوراق واقعی می شود؟
زیرا اوراق تسهیلات مسکن با هدف کمک به افراد برای خانه دار شدن وارد فرابورس شده است و مسئولان باید برای جلوگیری از افزایش قیمت و سفته بازی روی این اوراق چاره‌ای اساسی و اندیشیده و تصمیمات خود را عملی کنند تا در شرایط فعلی اقتصاد افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن نیز فشار مضاعفی را برای خانواده های نیازمند مسکن فراهم نکند و افراد با خیال راحت نسبت به خریداری این اوراق اقدام کنند