اوجی در آستانه صعود به طبقه پانزدهم وزارت نفت

0
۴۱۱ بازدید

نفت در شرایط تحریم، خط مقدم جبهه اقتصادی بوده و در زمینه فروش نفت، فرآورده، پتروشیمی، تامین کالا و جذب سرمایه‌گذاری خارجی اکنون از عرصه جهاد ما با استکبار است.

این روزها یکی از مهمترین تصمیمات مشترک مجلس و دولت رقم خواهد خورد که هر چه مجلس ها امروز می کارند در ۴ سال آینده برداشت خواهد شد، با توجه به رویکردی که وزارت نفت در دولت‌های دوازدهم و سیزدهم داشته است کارشناسان اولویت‌های اساسی این صنعت را شش مورد شامل: مقابله با خام فروشی با استفاده از تکمیل زنجیره ارزش، توسعه میادین مشترک، تنوع‌بخشی به سبد انرژی کشور، سرمایه‌گذاری در پارس جنوبی به منظور توسعه و جلوگیری از افت فشار، توجه به توان داخلی و بومی‌سازی تجهیزات نفتی و همچنین تقویت دیپلماسی انرژی می‌دانند، براین اساس انتظار می‌رود وزارت نفت دولت سیزدهم که کلیدی‌ترین صنعت راهبردی کشور را در اختیار خواهد داشت، تمام توان خود را برای پیشبرد و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی به کار گیرد.

به گزارش جهان اقتصاد ، جواد اوجی در جلسه روز گذشته بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم در صحن علنی مجلس با اشاره به برخی اظهارات نمایندگان در زمینه اموال شخصی خود اظهار داشت: بنده در پیشگاه خداوند، نمایندگان و مردم اعلام می‌کنم آنچه به عنوان دارایی به رئیس جمهور ارائه کردم، هرگونه درایی دیگر که به بنده منتسب شده را با سند به خود این اشخاص منتقل خواهم کرد.

وی افزود: بنده ۳۵ سال در بدنه وزارت نفت حضور داشتم و به عنوان پاک‌دستی و فسادستیزی از سوی آقای رئیسی معرفی شدم. بنابراین هرگونه اموال غیر از آپارتمان و اموالی که اعلام کردم را به اشخاصی که این موضوع را مطرح کردند، منتقل می‌کنم.

وزیر پیشنهادی نفت در ادامه با بیان اینکه صنعت نفت مزیت اقتصادی کشور است و ۹۵ درصد در تامین انرژی کشور سهم دارد، افزود: علاوه بر آن، سهم مهمی در تولید ناخالص ملی و توسعه اقتصادی کشور دارد.

اوجی گفت: نفت در شرایط تحریم، خط مقدم جبهه اقتصادی بوده و در زمینه فروش نفت، فرآورده، پتروشیمی، تامین کالا و جذب سرمایه‌گذاری خارجی اکنون از عرصه جهاد ما با استکبار است.

وی با بیان اینکه صنعت نفت در جنگ اقتصادی دچار چالش و مشکلات مزمن به دلیل بی‌تدبیری، ناکارآمدی و فشار تحریم شده است، بیان داشت: این موضوعات باعث شد از حالت متعارف خارج شود و اکنون نیازمند تحول از طریق اتخاذ تصمیمات جهادی و اعمال جراحی غیر از مسیر تحول نیست.

وزیر پیشنهادی نفت با بیان اینکه ما با مدیریت جهادی و استفاده از ظرفیت جوانان و توان بخش خصوصی مشکلات را برطرف خواهیم کرد، به دغدغه‌ها و موضوعاتی که نمایندگان موافق و مخالف مطرح کردند، اشاره و تصریح کرد: این چالش‌ها وجه مشترک ما در صنعت نفت است که از جمله آنها فروش نفت خام و میعانات به خاطر تحریم است که کاهش یافته و بنده در برنامه خود راه حل آن را اعلام خواهم کرد.

اوجی با اشاره به توسعه میادین مشترک به عنوان دغدغه مشترک با نمایندگان گفت: سرمایه‌گذاری در صنعت نفت به شدت کاهش یافته است. حفظ و نگهداشت و افزایش تولید نفت و گاز و همچنین بالا بودن شدت مصرف انرژی، ناترازی گاز از جمله دغدغه‌هاست.

وی ادامه داد: پرهیز از خام‌فروشی و تکمیل زنجیره ارزش به خصوص در حوزه پتروشیمی، بازسازی تجهیزاتی که عمر آنها از ۵۰ سال گذشته، یارانه پنهان حامل‌های انرژی، توجه جدی به ساماندهی نیروی انسانی، گازرسانی به روستاها و توجه به مسئولیت‌های اجتماعی به خصوص در مناطق محروم و نفت‌خیز از جمله دغدغه‌های مشترک و در برنامه‌های آینده بنده است.

وزیر پیشنهادی نفت توسعه متوازن نفت و مبارزه با فساد را از جمله مواردی دانست که با استفاده از مدیران فسادستیز به سرانجام برساند.

**موافقان و مخالفان وزیر نفت پیشنهادی دولت سیزدهم

**بابایی در موافقت با وزیر پیشنهادی نفت: «اوجی» توانمندی فروش نفت را دارد

نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی گفت: خنثی‌سازی تحریم و فروش نفت مسئله‌ای مهم است که اوجی توانمندی و هوشمندی بالایی در این زمینه و تجارت خارجی دارد.

علی بابایی‌کارنامی در جلسه علنی (چهارشنبه ۳ شهریور ماه) مجلس شورای اسلامی و در موافقت با وزیر پیشنهادی نفت، گفت: وزیر پیشنهادی نفت برنامه‌ها و استراتژی‌های مهم و اساسی برای حل معضلات بخش نفت و انرژی دارد.

**نقدعلی در مخالفت با وزیر پیشنهادی نفت: «اوجی» لیست اموال خود را شفاف اعلام کند

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی از وزیر پیشنهادی نفت خواست لیست اموال خود را به صورت شفاف اعلام کند.

در ادامه جلسه علنی روز چهارشنبه (۳ شهریور) مجلس و در جریان بررسی رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی کابینه سیزدهم، حجت الاسلام نقدعلی نماینده خمینی شهر در مخالفت با رأی اعتماد به اوجی وزیر پیشنهادی نفت، گفت: شرط پیروزی این است که ما ذیل اهل ایمان قرار گیریم. اکثر گزینه‌های پیشنهادی از سوی دولت گزینه‌های قابل قبولی هستند. اگر ذیل اهل ایمان باشیم، در امان هستیم و امدادهای الهی به کمک ما می‌شتابند.

**حسین‌زاده در موافقت با وزیر پیشنهادی نفت: فروش نفت با مدیریت «اوجی» افزایش می‌یابد        

نماینده مردم لارستان در مجلس گفت: وزیر پیشنهادی نفت می‌تواند وزارت نفت را به پویایی و موفقیت برساند و در شرایط تحریم‌های ظالمانه دشمن میزان فروش نفت کشور را افزایش دهد.

حسین حسین‌زاده نماینده مردم لارستان در جلسه علنی چهارشنبه (۳ شهریورماه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی نفت اظهارداشت: بنده همیشه همراه خود یک بطری کوچک نفت دارم تا بگویم مدیریت وزارت نفت باید به فردی جهادی، انقلابی، متخصص و توانمند سپرده شود و ما باید قدر این نعمت را بدانیم.

وی بیان کرد: دو دهه است که بنده وزیر پیشنهادی نفت را می‌شناسم و باید بگویم وی کار در حوزه نفت را از رده‌های پایین آغاز کرده و در حوزه پایین دست، بالادست، پتروشیمی و بخش‌های گاز و نفت کشور فعالیت کرده و متخصص است.

نماینده مردم لارستان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه اوجی فردی پاکدست، جهادی، متخصص و انقلابی است، گفت: زمانی که ما فردی را از بدنه یک وزارتخانه به عنوان وزیر انتخاب کنیم، قطعاً موفق می‌شویم و اوجی کاملاً به حوزه وزارت نفت اشراف دارد و در بخش صادرات نفت هم کار کرده است.

حسین زاده تأکید کرد: یکی از مشکلات ما نابسامانی مسکن است و برای مسکن سازی باید پول داشته باشیم که این پول توسط وزارت نفت به دست می‌آید و وزارت نفت، وزارتخانه‌ای فرادولتی است و نیازمند فردی است که توانمندی رفع مشکلات این حوزه را در شرایط تحریمی داشته باشد که اوجی این قابلیت را دارد.

**نادران: «اوجی» درباره اموالش خلاف واقع سخن گفت

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم سلامت و پاکدستی وزرای پیشنهادی کابینه سیزدهم، گفت: وزیر پیشنهادی نفت درباره اموالش خلاف واقع سخن گفت.

در ادامه جلسه علنی روز چهارشنبه سوم شهریور و در جریان بررسی رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی کابینه سیزدهم الیاس نادران در مخالفت با «جواد اوجی» وزیر پیشنهادی نفت، گفت: آنچه برای ما در سال‌های اخیر اهمیت پیدا کرد این است که مردم به جریان انقلابی و پاکدست اعتماد کردند و انتظار دارند جریانات اداره کشور بر همین مدار حرکت کند، بنابراین بنده در موافقت‌ها و مخالفت‌ها بیش از آنکه به کارآمدی وزرای پیشنهادی نگاه کنم به سلامت و پاکدستی این افراد حساسیت نشان دادم.

وی افزود: در مجلس گذشته با دوستان بحثی داشتم مبنی بر اینکه، حیف بدتر است یا میل؟ بنده معتقدم تا میل نباشد حیف نمی‌شود. نفوذ از پنجره فساد وارد می‌شود اگر فخری زاده‌ها را می‌زنند به دلیل نفوذ از نقطه‌های فساد است.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: به وزیر پیشنهادی اطلاعات عرض کردم آنچه دوستان در مورد فتنه ۸۸ و قم می‌گویند به کنار، با فساد در وزارت اطلاعات چه خواهید کرد، ما مدیران پاکدست می‌خواهیم. نهادهای اطلاعاتی باید سالم‌ترین افراد را داشته باشند. به بقیه وزرا هم همین نکته را گفتم.

نادران با اشاره به جلسه او با وزیر پیشنهادی نفت، گفت: با اوجی جلسه‌ای گذاشتم و گفتم قصد من راستی آزمایی است نه اقرار به چیزی.

وی اظهار داشت: از اوجی سوال کردم لیست اموالش در شبکه‌های اجتماعی را دیده است؟ پاسخ داد چه می‌گوئید؟

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: نمایندگان در شبکه‌های اجتماعی لیست اموال وی را دیده‌اند، اما وزیر پیشنهادی که در معرض انتخاب است ندیده است؟

نادران گفت: سوال کردم چه دارید گفت ۳ آپارتمان یکی خانه هروی، یک خانه به همسرم ارث رسیده و یک خانه پسرم دارد، از مراجع ذیربط سوال کردم ۹ مورد اموال وی را لیست کردند. دو برگه اموال «اوجی» بود.

وی تصریح کرد: کسی که به این صراحت خلاف واقع می‌گوید در مواقع دیگر هم همین است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=151742