اوباما خطاب به مردم آمریکا؛حالا وقت وارد شدن به بحث است!

0
۵۰۱ بازدید

اوباما خطاب به مردم آمریکا؛
حالا وقت وارد شدن به بحث است
گروه سیاسی
politics@jahaneghtesad.com
باراک اوباما توافق هسته ای وین را به یک رویارویی تن به تن با جمهوری خواهان آمریکا و لابی های صهیونیستی مبدل کرده است. در حالی که تا هفته گذشته بیشتر این وزرا و مقامات دولت او بودند که با حضور در کمیته های مختلف سنا و مجلس نمایندگان از توافق هسته ای وین در برابر نمایندگان و سناتورهای خشمگین دفاع می کردند، در روزهای اخیر باراک اوباما خود به میدان آمده و بارها بارها مخالفان توافق را در عرصه افکار عمومی به چالش کشیده است. اوباما که از اهمیت این چالش برای حفظ میراث او در عرصه سیاست خارجی و البته موقعیت حزب او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آگاه است، جدال تمام عیار خود با مخالفان را به عرصه رسانه ها و افکار عمومی کشانده است. کمتر روزی است که باراک اوباما در مصاحبه با رسان های گروهی یا سخنرانی های رسمی و عمومی خود تیری به سوی مخالفان جمهوری خواه روانه نکند.
در تازه ترین دور این سلسله مصاحبه ها و سخنرانی ها اوباما به سوالات تصویری خوانندگان وب سایت «مایک» از سراسر جهان پاسخ گفت.
به گزارش ایرنا وی درسخنان آغازین خود، اظهارکرد : در زمان حمله به عراق احساس می شد جنگ گزینه درستی است و مردم در این مورد وارد بحث نشدند، ولی پس از حمله به عراق و وارد شدن به بغداد و شروع هرج ومرج ها بود که مردم کشور متوجه شدند که آمریکا با حمله به عراق یک اشتباه استراتژیک بزرگی مرتکب شده است.
وی خطاب به مردم آمریکا تصریح کرد: حالا وقت وارد شدن به بحث است نه پس ازاین که تصمیم ها گرفته شد.
باراک اوباما، درپاسخ به سوال یک خانم ایرانی که گفت آقای رییس جمهوری شما ازصلح حرف می زدید و به آن هم رسیدید، ولی ما مردم ایران بخاطر تحریم های شدید اعمال شده ازسوی شما هزینه بالایی را متقبل شدیم ، آیا شما فکر نمی کردید بدون فشار برمردم ایران نیز راه های دیگری هم وجود داشت که به توافق دست پیدا کنید؟ گفت: متاسفانه راه بهتری نداشتیم.
اوباما بار دیگر تاکید کرد : افراط گرایان مخالف توافقنامه در ایران، با مخالفان توافقنامه در آمریکا جنبشی مشترک تشکیل داده اند.
وی در ادامه اظهار کرد: تعاملات آمریکا با اسراییل عمیق است و به این خاطر وقتی اسراییل با چیزی مخالفت می کند، برخی دموکرات ها، همانند جمهوری خواهان به آن توجه نشان می دهند، ولی تفاوت در اینجاست که سناتورهای دموکرات با صرف وقت برای خواندن طرح و گوش دادن به بحث تصمیم می گیرند ولی بخش اعظمی از جمهوری خواهان پیش از خشک شدن توافقنامه یا حتی انتشار آن مخالفت خود را اعلام می کنند.
در یک خبر خوب دیگر برای اوباما،  هیلاری کلینتون اصلی ترین کاندیدای حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ از توافق هسته ای میان ایران و غرب حمایت کرد.
ه گزارش «انتخاب»، کلینتون گفت:« همه تلاش های لازم را انجام خواهم داد تا مطمئن شوم محدودیت ها بر برنامه هسته ای ایران بر سر جای خود باقی خواهد ماند.» او همچنین گفت: «تلاش می کنم ائتلافی را علیه ایران درباره دیگر اقدامات خطرناک آنها تشکیل دهم.»
او تصریح کرد رد توافق نامه هسته ای ایران از سوی کنگره آمریکا نشانه ضعف واشنگتن در مقابل جهان است.
او افزود: «امیدوارم توافق هسته ای در نهایت تصویب شود و به شما می گویم اگر این اتفاق رخ ندهد همه فرصت ها از دست خواهد رفت.»
علاوه بر هیلاری کلینتون سناتور «برایان اسکاتز» هم روز دوشنبه حمایت خود را از توافق هسته ای با ایران اعلام کرد، وی شانزدهمین سناتوری است که از توافق هسته ای حمایت می کند. به این ترتیب باراک اوباما تا دست یافتن به ۳۳ رای موافق در سنای آمریکا که بتواند از حق وتوی او محافظت کند به ۱۷ رای دیگر نیاز خواهد داشت.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14758