کد خبر: 95683
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۷
گروه : ایران / جهان / سیاست

اهداف ضد ایرانی سفر بن سلمان به پاکستان، هند و چین

اهداف ضد ایرانی سفر بن سلمان به پاکستان، هند و چین

خبرگزاری ایکنا نوشت: محمد بن سلمان در هفته گذشته سفری دوره‌ای به سه کشور پاکستان، هند و چین انجام داد که همزمانی این سفرها با سفر برخی مقامات عالی‌رتبه کشورمان به چین و اتفاق تروریستی اخیر از سوی تروریست‌های ساکن در پاکستان به اهداف ضد ایرانی این سفر دامن زده است.

البته قطعا در کنار این هدف، بن سلمان به شدت به دنبال بازسازی چهره خود بعد از فاجعه قتل جمال خاشقچی و تثبیت ولی‌عهدی و و پادشاهی آینده خود است و حال که با رویگردانی کشورهای اروپایی مواجه شده شرق آسیا را به محلی برای عقد قرارداد و جلب حمایت و یارگیری برگزیده است.

انزوا در غرب و رویکرد گسترش روابط با شرق

حسن هانی‌زاده، کارشناس مسائل منطقه‌ای، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا درباره اهداف سفر اخیر محمد بن سلمان، به سه کشور پاکستان، هند و چین و ارتباط رویکرد به شرق عربستان در جهت یارگیری‌های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: سفر ناگهانی ولیعهد عربستان به این سه کشور را می‌توان در چارچوب سیاست‌های جدید محمد بن سلمان برای نزدیک شدن به کشورهای شرقی تعریف کرد.

وی افزود: سفری که آقای لاریجانی به چین و ژاپن و آقای ظریف به چین داشتند، موجب شد که عربستان به سرعت برای یارگیری جدید در حوزه شرق آسیا راهی پاکستان، هند و چین شود تا هم بتواند مانع گسترش روابط ایران با این کشورها شده و هم بر تعداد متحدان خود بیفزاید.

هانی‌زاده اظهار کرد: محمد بن سلمان بعد از قتل دردناک جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار معروف عربستانی، از نظر افکار عمومی کشورهای غربی به یک چهره به شدت منفور تبدیل شد و به دلیل این فضای جهانی ایجاد شده به ویژه در اروپا، جرئت سفر به کشورهای اروپایی را ندارد و لذا کشکول گدایی خود را در دست گرفت و به سمت کشورهای شرق متمایل شد تا بتواند از ظرفیت‌های سیاسی و اقتصادی این کشورها استفاده کند.

عربستان به دنبال استفاده از ظرفیت سیاسی و اقتصادی هند، پاکستان و چین برای مقابله با ایران است

این کارشناس مسائل منطقه بیان کرد: در واقع بن سلمان می‌خواهد با سرمایه‌گذاری کلان در این سه کشور، یک جبهه قدرتمند شرقی برای عربستان ایجاد کند. از آنجایی که پاکستان نیازمند کمک مالی عربستان است و عربستان هم کمک مالی به ارتش این کشور می‌کند، لذا پاکستان به شدت تابعی از اراده ریاض است و اقدام تروریستی اخیر در جاده خاش ـ زاهدان نیز نتیجه رایزنی پاکستان و عربستان و با هماهنگی امریکا و رژیم صهیونیستی بوده است. در واقع کاملا مشخص است پاکستان سیاست‌های امنیتی عربستان علیه ایران را اعمال می‌کند.

وی افزود: هند هم کشوری با جمعیت میلیاردی و دارای جمعیت فقیر زیاد است و عربستان قول داده تا حجم ۲۰۰ میلیارد دلار در این کشور سرمایه‌گذاری کند و نفت ارزان‌قیمت‌تری را در اختیار هند قرار دهد مشروط بر اینکه هند از ایران نفت نخرد. از طرفی چین نیازمند دروازه وسیعی برای ورود به جهان عرب است وعربستان هم می‌تواند نقش این دروازه را ایفا کند.

هانی‌زاده تأکید کرد: در مجموع سفر محمد بن سلمان ناشی از انزوای شدید سیاسی عربستان در جهان غرب است و سفر محمد بن سلمان به کشورهای شرقی نخواهد توانست فضای نفرت و خشم در افکار عمومی جهانی نسبت به وی را از بین ببرد و بن سلمان از این انزوا خارج نخواهد شد.

گفت‌وگو از مهدی مخبری