کد خبر: 2559
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۳
گروه : فرهنگ

اهالی سینما فیلم‌های بدون مجوز را می‌بینند

اهالی سینما فیلم‌های بدون مجوز را می‌بینند

دبير اجرايي شانزدهمين جشن سينماي ايران در نشست رسانه‌اي اين جشن با اشاره به افزوده شدن 3 تنديس به تنديس‌هايي که در اين جشن اهدا مي‌شوند، از نمايش فيلم‌هاي بدون مجوز براي اهالي سينما در اين جشن خبر داد.

به گزارش مهر، نشست خبري شانزدهمين جشن سينماي ايران روز دوشنبه 26 خردادماه با حضور محمد بزرگ‌نيا دبير و مازيار ميري دبير اجرايي اين دوره از جشن در محل خانه سينما برگزار شد.
مازيار ميري در اين نشست درباره بخش‌هاي مختلف جشن شانزدهم سينماي ايران توضيح داد: فراخوان 3 بخش مستند، کوتاه و انيميشن طي روزهاي گذشته ارائه شده‌اند. همچنين با تصميم دبير جشن سينماي ايران در بخش سينماي بلند براي همه اهالي سينما که فيلم هاي آنها طي 3 سال گذشته اکران شده، فرم تقاضا براي حضور در جشن و آيين نامه با امضاي دبير جشن شانزدهم ارسال شده است. کارگردانان سينماي ايران تا 12 تيرماه فرصت دارند تا آثار خود را به دبيرخانه جشن ارائه کنند.
وي ادامه داد: نحوه داوري فيلم ها نيز همانند دوره 14 و 15 با همراهي 11 صنف داراي تنديس خواهد بود. همچنين 3 تنديس در اين دوره از جشنواره اضافه شده که شامل تنديس هاي عکس، پوستر و آنونس است.
دبير اجرايي شانزدهمين جشن سينماي ايران با اشاره به اين مسأله که بخش‌هاي مستند، کوتاه و انيميشن فعاليت داوري خود را به فاصله چند روز از 7 تيرماه آغاز مي کنند، بيان کرد: در اين دوره از جشن سينماي ايران نيز 4 جشن مجزا از جشن بزرگ سينماي ايران را خواهيم داشت که شامل جشن بزرگداشت‌ها، تنديس زنده‌ياد سيف‌الله داد، جشن سينماي کوتاه و تجربي و جشن مستند و انيميشن از تاريخ 8 تيرماه هر 4 روز يک جشن برگزار مي شود تا در روز 21 شهريورماه جشن بزرگ سينماي ايران برگزار شود.
فيلم‌هايي که پروانه نمايش ندارند براي اهالي سينما اکران مي شوند
مازيار ميري در پاسخ به اين سوال که تکليف فيلم‌هايي که پروانه نمايش ندارند چه خواهد شد، تأکيد کرد: اگر کارگرداناني علاقه مند بودند فيلم‌هاي خود را که پروانه نمايش ندارند براي اهالي سينما نمايش دهند، ما در خانه سينما اين آمادگي را داريم تا شرايطي را فراهم کنيم تا فيلم‌هاي مورد نظر براي اهالي سينما نمايش داده شوند.
مازيار ميري در پاسخ به اين سوال که آيا "حوض نقاشي" هم در داوري قرار مي گيرد يا خير، گفت: با توجه به اين که در هر دوره جشن سينماي ايران مسئوليتي داشته‌ام، ديگر عادت کرده‌ام که فيلم خود را از داوري حذف کنم، مانند "سعادت آباد" که در جشن پانزدهم حذف شد، به همين دليل همين جا از دبير جشنواره مي خواهم تا "حوض نقاشي" اگر در داوري حضور داشت، از بخش داوري کارگرداني حذف شود.
دبير اجرايي جشن شانزدهم در پايان سخنان خود گفت: با توجه به اينکه طي 3 سال گذشته جشن سينماي ايران برگزار نشده و در اين 3 سال اکثر شخصيت هاي مطرح در سينماي ايران فيلم ساخته اند، خيلي سخت بود تا داوران مناسبي را براي جشن شانزدهم انتخاب کنيم که طي اين 3 سال فيلم نداشته باشند. به همين دليل از صنوف مختلف خواستيم تا خودشان در اين رابطه تصميم بگيرند. به عنوان مثال اگر يکي از داوران صنوف فيلمي در جشن داشت يا خودش به فيلم خود راي ندهد، يا در صورت تمايل فيلم خود را از داوري خارج کند. اما ما به عنوان مديران اجرايي جشن شانزدهم نمي توانيم از داوران درخواست کنيم تا فيلم هاي خود را از داوري خارج کنند