انقلاب صنعتی چهارم را جدی بگیریم

0
۴۷۶ بازدید

معاون آموزشی، پژوهشی و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه انقلاب صنعتی چهارم در حال شکل گیری است و باید جدی گرفته شود، گفت: کشور با کمک گرفتن از فکر و دانش دانشگاه ها نباید از این قطار در حال حرکت عقب بماند.

به گزارش جهان اقتصاد، برات قبادیان روز چهارشنبه در نخستین جایزه لجستیک و زنجیره تامین که در محل دانشگاه امیر کبیر برگزار شد، افزود: سازمان ملل هزاره سوم را هزاره توسعه پایدار نامید و دانشگاه برای این هدف راه سختی در پیش دارد. سازمان ملل ۱۷ هدف برای هزاره سوم تعریف کرده است که هدف نهم درباره صنعت است.

وی گفت: آموزش و کیفیت نیز از دیگر اهداف سازمان ملل محسوب می شود تا تحولاتی که در جوامع در حال شکل گیری است، گواه انقلاب صنعتی چهارم باشد.

معاون وزارت صمت ادامه داد: نخستین انقلاب ظهور ماشین بود و انقلاب دوم الکتریسته و برق نام گرفت. انقلاب سوم با حضور کامپیوتر رخ داد که همه آنها در زندگی بشر تاثیر شگرفی گذاشت، اما در سال ۲۰۱۲ انقلاب چهارم تحولات عجیبی در کسب و کار ایجاد کرد.

قبادیان اظهار کرد: پیش بینی می شود در سال ۲۰۳۰ حدود ۴۷ درصد کسب و کارهای کنونی دیگر  وجود نداشته باشد. اتفاق هایی که در رباتیک و هوش مصنوعی در حال رخ دادن است بسیار دقیق تر از انسان ها است. این تحولات سونامی در جوامع ایجاد می کند که برای آمادگی مقابل آنها باید از دانشگاه ها کمک گرفت.

وی با تاکید بر  نقش دانشگاه در توسعه کشور اظهار داشت: اگر انقلاب چهارم جدی گرفته نشود و دیر اقدام شود، کشور از حرکت سریع جا می ماند.

قبادیان با اشاره به برنامه های موجود برای بهره گیری از نخبگان،‌ گفت: اشتغال دانشجویان از طریق تولید و توسط خود دانشجویان باید امکان پذیر شود؛ به عبارتی قرار نیست برای هر دانشجویی که دانش آموخته می شود در کنار دانشگاه کاری به او محول شود. البته تلاش شده برای دانشجویان و اساتید نخبه یا سرباز برجسته بعد از ثبت نام در یک سامانه، کار آفرینی شود؛ زیرا برای حل همه مشکلات کشور فقط دانشگاه ها می توانند کار را به سرانجام برسانند و بقیه بخش ها باید نظارت کنند.

قبادیان خاطرنشان کرد: بهره وری نیز در کشور شرایط خوبی ندارد و در حقیقت اسفناک است. با این حال این چنین همایش هایی درصورتی که درست هدایت شود می تواند در جهت اهداف لجستیکی تاثیر به سزایی در صنعت داشته باشد.

** افزایش توانایی در لجستیک ضروری است

دبیر جایزه ملی لجستیک و زنجیره تامین نیز در سخنانی گفت: به دلیل ضعف توانایی رقابت در این زمینه با کشورهای رقیب وجود ندارد و از این رو افزایش توانایی در لجستیک ضروری است.

بهروز کریمی افزود: ضعف دیگر نبود معیار برای زنجیره تامین است تا فعالیت ها در این زمینه ارتقاء یابد. هدف از این جشنواره تشویق صنعتگران و فرهنگ سازی برای فعالیت های لجستیکی است؛ زیرا انتقال تجربه افراد، برای ارتقاء زنجیره لجستیکی بسیار مهم است.

دبیر جشنواره ادامه داد:‌ پیش از این شرکت های مختلف بررسی و ارزیابی شدند. دانشگاه امیرکبیر نخستین دانشگاهی است که در این زمینه اقدام به جذب دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری جذب کرد تا به صورت تخصصی این موضوع دنبال شود.

کریمی درباره چگونگی شکل گیری این جایزه نیز گفت:‌ در این مسیر با نهادها و وزارت خانه های مختلف گفت و گو و نظر هیات رئیسه دانشگاه جلب شد و با افزایش تعاملات هفتم مهرماه ۱۳۹۷ تفاهم نامه ای با وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت امضا شد.

دبیر جایزه لجستیک افزود:‌ این جایزه از دو بخش توانمند سازی و نتایج تشکیل شده است. برای اعطای جوایز نیز تندیس های طلایی، نقره ای،‌ برتری به همراه تقدیرنامه های یک تا چهار ستاره در نظر گرفته شده که هر کدام از آنها امتیاز های مخصوص به خود را دارد. وی افزود: ۲۰۰ شرکت در جایزه لجستیک شرکت کردند که فقط چهار شرکت موفق به دریافت تندیس شدند و چهار شرکت هم گواهینامه دریافت کردند. همچنین  بیش از ۴۲ استارتاپ برای حضور در این جشنواره متقاضی شدند که در نهایت ۶ استارتاپ  به بخش پایانی جایزه راه یافتند. کریمی خاطر نشان کرد: مهر ماه سال ۹۹ دومین جایزه لجستیک برگزار می شود و امید  است سطح جشنواره ارتقاء یابد.

**برنامه درسی دانشگاه امیرکبیر بازنگری می‌شود

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، نیز در این مراسم، نوآوری، مهارت افزایی و افزایش قراردادهای پروژه ای را از جمله اهداف این دانشگاه برای ارتباط بیشتر با بخش صنعت عنوان کرد و گفت: برنامه‌ درسی این دانشگاه برای مناسبات بیشتر دانشجویان با صنعت بازنگری می شود.

«احمد معتمدی» افزود: بیش از یک سال پیش تفاهم نامه ای با وزارت صنعت، معدن و تجارت امضا شد، البته امضا تفاهم نامه خیلی ساده است ولی به ثمر رسیدن آن کارسختی است.

وی یادآور شد: همه بخش های جامعه از خدمات لجستیک می توانند استفاده کنند. چند سال پیش تصور نمی شد که دانشگاه ها وارد این بخش شود ولی خوشحالیم که امروزه دانشگاه ها به خصوص دانشگاه امیرکبیر به بخش صنعت وارد شده و خدمات خوبی ارائه داده است.

رئیس دانشگاه صنعتی امیر کبیر ادامه داد: برای اینکه ارتباط بین دانشگاه و صنعت افزایش یابد باید از پروژه های موردی خارج شده و واردموضوع رفع نیازهای صنعت و جامعه شود. بر همین اساس این دانشگاه هدف گذاری کرده است که ابتدا برنامه درسی بازنگری شود و داشجویان و استاتید با مشکلات روز جامعه درگیر شوند.

معتمدی با تاکید بر اینکه افزایش قراردادهای صنعتی از جمله برنامه های دانشگاه است، افزود: با بخش های مختلف کشور قرارداد امضا شده و تلاش می کنیم توسط دانش این دانشگاه برای رفع نیازهای بخش های صنعت گام برداریم.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=102428