انقلاب صنعتی چهارم تهدیدی برای حکومت های بی برنامه

0
۹۳۰ بازدید
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-01-10 09:35:08Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در انقلاب صنعتی چهارم اقتصادها بلعیده می شوند، افزود: در انقلاب صنعتی چهارم اگر سرمایه گذاری و برنامه ریزی صورت نگیرد و نیروی انسانی مناسب تربیت نشود، علاوه بر مشکلات اقتصادی، حکومت ها نیز دگرگون می شوند

گروه تولید-معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: کسی که زمینه تحقق انقلاب صنعتی چهارم را فراهم و از ابزار آن مانند هوش مصنوعی استفاده کند می‌تواند تولید با کیفیت، رقابتی و استاندارد داشته باشد.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، برات قبادیان در نخستین اجلاس سراسری انقلاب صنعتی چهارم در هزاره سوم در محل اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه انقلاب صنعتی چهارم شوخی نیست، افزود: ما نسبت به تغییر و تحولات جهانی در خواب هستیم.

وی اظهارداشت: زمانی بشر خودش به عنوان یک کارگر کار می کرد و تمام زندگی را با نیروی ماهیچه ای خود و دام اداره می کرد اما با انقلاب صنعتی اول این روند تغییر کرد .قبادیان با اشاره به اینکه تولید برق انقلاب صنعتی دوم بود، تاکید کرد: امروزه تصور دنیا بدون برق غیر ممکن است. به گفته معاون وزارت صمت، کامپیوتر انقلاب سوم را رقم‌ زد.

وی با بیان اینکه در انقلاب صنعتی چهارم اقتصادها بلعیده می شوند، افزود: در انقلاب صنعتی چهارم اگر سرمایه گذاری و برنامه ریزی صورت نگیرد و نیروی انسانی مناسب تربیت نشود، علاوه بر مشکلات اقتصادی، حکومت ها نیز دگرگون می شوند.

وی یکی از مباحث کلیدی در انقلاب صنعتی چهارم را نیروی انسانی دانست و گفت: شغل های فعلی تا ۱۰ سال آینده دیگر وجود ندارند و لازم است تغییر الگو داشته باشیم.

قبادیان با بیان اینکه باید اقتصاد ملی خصوصی غیر دولتی در دستور کار قرار گیرد تا به سمت انقلاب صنعتی چهارم برویم، گفت: تحریم ها و نوسانات ارز جزو مشکلات اصلی فعلی است.

وی با اشاره به اینکه در رتبه دوم و سوم تربیت مهندس در جهان قرار داریم، اظهارداشت: اما از این نیروها و فرصت ها استفاده نمی کنیم.

**جایگاه سوم ایران در استانداردهای فناوری نانو

رییس سازمان ملی استاندارد هم درداین اجلاس با اشاره به اینکه ایران در علم نانو در جایگاه چهارم جهان قرار دارد، گفت: البته در زمینه استانداردهای فناوری نانو رتبه سوم را در جهان دارا است.

نیره پیروز بخت روز پنج شنبه در نخستین اجلاس سراسری انقلاب صنعتی چهارم در هزاره  سوم در محل اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه اگر هشدارهای ورود به انقلاب چهارم صنعتی جدی گرفته نشود باعث آسیب به کشور خواهد شد، افزود: همچنین بحث های مرتبط با تحریم تنگناهایی برای کشور ایجاد کرده است.

وی اظهار داشت: در سال ۲۰۱۶ شعار مرتبط با بحث های انقلاب صنعتی چهارم و هوشمند سازی در استاندارد آغاز شد. پیروز بخت با بیان اینکه ۱۷ شاخص در توسعه پایدار در نظر گرفته شده است گفت: این موارد با نگاه به توسعه پایدار تدوین شده اند.وی ادامه داد: شعار سازمان بین المللی استاندارد این بود که چگونه استانداردها شهرها را هوشمندتر می کند.

رییس سازمان ملی استاندارد گفت: شعار بعدی استانداردها و انقلاب صنعتی چهارم بود، از همان زمان کار آغاز شد با این حال با توجه به شرایط خاص کشور، اگر توجه همه جانبه نداشته باشیم شرایط نگران کننده خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه شتاب تحولات در دنیا بالا است، افزود: در انقلاب چهارم صنعتی تکنولوژی تهاجمی وارد عمل می شود و نگرش های قدیمی باید کنار گذاشته شود.به گفته پیروزبخت، انقلاب صنعتی چهارم آغاز شده و ما باید از این فضا برای به کنترل درآوردن آن استفاده کنیم و این موضوع تنها با استاندارد قابل تحقق است.وی ادامه داد: هوشمند سازی کسب و کار علاوه بر ایجاد مزیت رقابتی، افزایش ارزش آفرینی را به دنبال خواهد داشت.

رییس سازمان ملی استاندارد افزود: ایران هنوز به عضویت سازمان تجارت جهانی درنیامده و نمی تواند وارد فضای رقابتی و تجاری دنیا شود. وی گفت: از سوی دیگر یک نگرش خاص در کشور وجود دارد و اکنون صنایع مشتری گرا نیستند و بیشتر بر محصول تمرکز دارند و ممکن است این نگرش صنایع ایران را منزوی کند.

** مراقب موج انقلاب صنعتی چهارم باشیم

رئیس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صنعت، معدن و تجارت هم در این اجلاس گفت: با رشد انقلاب صنعتی چهارم، ۶۵ درصد مشاغل ما در ۲۰ آینده متحول می‌شود.

حسن آقاکثیری اظهار داشت: در دنیای رقابت امروز، موج، اصل اجتناب‌ناپذیر است. عده‌ای در دریای رقابت موج‌ساز هستند، عده‌ای با موج، موج‌سواری می‌کنند و عده‌ای هم با موج به زمین می‌خورند. وی افزود: انقلاب صنعتی چهارم آمده است و ما اگر این موج را نساخته‌ایم، باید بر آن سوارشویم، وگرنه اسیر آن می‌شویم.

آقاکثیری افزود: نقطه شروع تحول انقلاب صنعتی چهارم، اینترنت صنعتی با محوریت کشور آلمان بود؛ از سال ۲۰۱۱ انقلاب صنعتی چهارم در آمریکا و آلمان آغاز شد؛ هوشمندسازی و دیجیتالی شدن در انقلاب صنعتی مهم است.

وی افزود: مزایای پیاده‌سازی انقلاب صنعتی چهارم، رشد بهره‌وری، رشد انعطاف‌پذیری و کیفیت و سرعت، امکان تولید در مقیاس بالا و امکان شبیه‌سازی و جمع‌آوری و بررسی داده‌ها از ابتدا تا انتها است.

رئیس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: کارخانجات آینده، کارخانجات مجاور خانه‌ها خواهند بود، چون مشکل محیط زیست در آنها رفع می‌شود.

آقاکثیری ادامه داد: حوزه‌های تأثیرپذیر در انقلاب صنعتی چهارم، خدمات و مدل‌های کسب و کار، زنجیره ارزش صنایع، اطمینان و بهره‌وری و امنیت فناوری اطلاعات است.

وی گفت: افرادی که امروز در مدارس ابتدایی تحصیل می‌کنند، زمانی که به سن اشتغال می‌رسند، مشاغلی دارند که ۶۵ درصد آنها امروز وجود ندارد؛ یعنی ۶۵ درصد مشاغل ما در ۲۰ سال آینده متحول می‌شود.

وی ادامه داد: کالا و خدمات، استراتژی و سازمان و تولید و عملیات از ابعاد اصلی اندازه‌گیری آمادگی تولید است، همچنین کالا و خدمات و تولید و عملیات از شاخص‌های اندازه‌گیری آمادگی تولید است.

آقاکثیری اضافه کرد: تغییرات جمعیتی و اجتماعی، کمبود منابع ویژه خصوصاً آب، محیط زیست و تغییرات اقلیمی، تقسیم مسؤولیت‌های جهانی، نرخ بالای شهرنشینی و تغییر قدرت‌های اقتصادی ابرروند‌های تأثیرگذار در آینده اقتصاد است.

وی با تأکید بر اینکه با انقلاب صنعتی چهارم می‌توان مشکل آب را حل کرد، گفت:‌ از دلایلی که کشاورزی ما سودده نیست، هزینه بالای نیروی انسانی است که با تکنولوژی قابل رفع است.

آقاکثیری گفت: بازار IOT رقم ۴ تا ۱۱ هزار میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۵ میلادی خواهد بود که بازار بالقوه ۴۰ تا ۱۱۰ میلیارد دلاری برای ایران دارد که با این روش کیک اقتصاد کشور بزرگ می‌شود.

رئیس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت:‌کشور ایران ۹٫۳ درصد منابع نفتی کل جهان و ۱۸ درصد منابع گازی دنیا را دارد. ما یک درصد جمعیت دنیا را داریم و قبل از تحریم‌ها نیم درصد GDP دنیا را تأمین می‌کردیم.

آقاکثیری گفت: جی‌دی‌پی ایران نسبت به جی‌دی‌پی دنیا نیم‌درصد است و با تحریم‌ها سه سال است که جی‌دی‌پی منفی شده است. پارسال ۶ درصد و امروز ۹٫۵ درصد منفی شد.

** هوش مصنوعی تکنولوژی اساسی در انقلاب چهارم صنعتی

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی هم که در این اجلاس حضور داشت گفت:‌با یک تیم افراد فعال در زمینه بیولوژی سینیتک از چهار سال پیش تلاش کردیم تا نقشه راهی برای این موضوع تعریف شد.

رضا ملک‌زاده اظهار داشت: هوش مصنوعی تکنولوژی اساسی در انقلاب چهارم صنعتی است؛ هوش مصنوعی وقتی برای رانندگی یا برای خلبانی استفاده شود، خطاها را کاهش می‌دهد.

وی ادامه داد: در تشخیص چهره با هوش مصنوعی تحول عظیم رخ می‌دهد. هوش مصنوعی موجب می‌شود بسیاری از کارها از بین برود و افرادی که کارهای ساده انجام می‌دهند بیکار شوند و این تحول عظیم اجتماعی را به دنبال دارد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی گفت:‌ بشر توانست با هوش مصنوعی، سلول زنده بسازد، در بحث پزشکی، صنعت، محیط زیست و کشاورزی، بیولوژی سینتیک نقش اساسی دارد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی گفت: در بیولوژی سینتیک می‌توان گوشت تولید کرد بدون کشتن حیوان و بسیاری از بیماری‌ها را درمان کرد. ملک‌زاده افزود: چالش‌های اجتماعی عظیم با بیولوژی سینتیک در پیش است و مهمترین آن، درمان بیماری‌هاست. امروز می‌توان طبق بیولوژی سینتیک ژن بیماری را اصلاح کرد.

وی گفت: ۲۵ درصد ایرانی‌ها مشکل رفلاکس معده و ۳۵ درصد مشکل کبد چرب دارند که لازم نیست برای درمان آنها همه به پزشک مراجعه کنند و نیاز به معاینه نیست، که می‌توان با یک سؤال از بیمار به آنها توصیه‌ای داشت تا رژیم غذایی را رعایت کنند، در حالی که ۹۰ درصد اینها آندوسکوپی می‌شوند و نیاز به آندوسکوپی ندارند. وی ادامه داد: برای کبد چرب باید به مردم گفت وزن کم کنند و ورزش کنند که با یک اپلیکیشن امکان‌پذیر است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی افزود: همه محصولات غذایی را می‌توان با بیولوژی سینتیک درست کرد. گستره عظیم اجتماعی تحت‌تأثیر این تکنولوژی قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه ۳۰۰ شرکت در بیولوژی سینتیک در دنیا کار می‌کنند، افزود: همه کشورها برای این حوزه نقشه راه دارند، این زیرساخت‌ها در خیلی کشورهای اروپایی به وجود آمده، ما ۲۵ دانشمند درجه یک در حوزه مذاکره بیولوژیک سینتیک در دنیا داریم.

وی گفت: بسیاری از معضلاتی که از نظر مختلف در دنیای امروز وجود دارد، با به کارگیری بیولوژی سینتیک رفع می‌شود.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برای ایران نیز با یک تیم افراد فعال در این زمینه از چهار سال پیش نقشه راهی در حوزه بیولوژی سینتیک تعریف کردیم و انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران در این حوزه کار می‌کند. اولین کار ما تعریف نیروی انسانی در این مورد است.

ملک‌زاده گفت: ژن‌درمانی از این طریق نیز امکان‌پذیر است. یکی از آرزوهای بشر این بود که تغییرات ژنتیکی رخ‌داده را اصلاح کند. وی اضافه کرد: در چهار سال گذشته تحول عظیمی در بیولوژی سینتیک رخ داده است. هموفیلی را می‌توان با ژن‌درمانی معالجه کرد. همچنین تالاسمی و درمان ۳۰۰ نوع معلولیت با ژن‌درمانی امکان‌پذیر است. ژن‌درمانی مهمترین درمان برای سرطان است. امروز ما ۵۰ درصد سرطان‌ها را نمی‌توانیم درمان کنیم که از طریق ژن‌درمانی امکان درمان دارد.

ملک‌زاده افزود: در ژن‌درمانی، ژن سالم وارد ویروس می‌شود و آن ویروس در بدن فرد تزریق می‌شود و دی‌ای‌ان را اصلاح می‌ کند که یکی از آنها ویروس ایدز است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی تأکید کرد: از منظر که بودجه کم داریم، قرار است مرکزیت تولید این ویروس‌ها برای ژن‌درمانی ایجاد کنیم که در این باره خیران به ما کمک می‌کنند. پنج مرکز در ایران طراحی کرده‌ایم و سازمان برنامه و بودجه با ما همکاری نکرده است. ملک‌زاده گفت: شک ندارم ۲ الی ۳ سال آینده همین افراد هموفیلی که مقابل وزارت بهداشت تجمع می‌کنند و می‌گویند ما را درست درمان کنیم.

 

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=104575