کد خبر: 102227
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۸

انعقاد دو قرارداد معدنی با جذب ۹ میلیارد تومان سرمایه

انعقاد دو قرارداد معدنی با جذب ۹ میلیارد تومان سرمایه

گروه تولید-رئیس سازمان نظام مهندسی معدن از انعقاد دو قرارداد بزرگ معدنی برای جذب سرمایه‌گذاری ۹ میلیارد تومانی خبر داد.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، داریوش اسماعیلی در یک نشست خبری اظهار داشت: در قراردادهایی که طی دو هفته آ‌ینده به امضا می‌رسد ۹ میلیارد تومان بابت انجام مطالعات در مورد فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معادن، استان سیستان و بلوچستان و همچنین آینده‌پژوهی مواد معدنی در کشور سرمایه‌گذاری خواهد شد.

وی هوشمندسازی، تشویق سرمایه‌گذاران به حضور در فعالیت‌های معدنی و صنایع معدنی و همچنین آموزش و پژوهش را از جمله اولویت‌های سازمان نظام مهندسی معدن عنوان کرد و گفت: بر این اساس، هوشمندسازی این سازمان مدنظر خواهد بود و تفاهم‌نامه‌هایی نیز در بخش‌های مختلف از جمله آموزش و پژوهش و جذب سرمایه‌گذار با سازمان توسعه معادن منعقد شده است.

وی افزود: سفرای بیش از ۲۰ کشور که عمدتا اروپایی هستند، نیز برای حضور در این همایش اعلام آمادگی کرده‌اند و از رئیس مجلس برای حضور در همایش دعوت شده است.

اسماعیلی ادامه داد: در راستای جذب سرمایه‌گذاری در بخش معدن، ۲ قرارداد بزرگ به ارزش ۹ میلیارد تومان را  آماده امضا کرده‌ایم که مطالعه در مورد فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معادن استان سیستان و بلوچستان و همچنین آ‌ینده‌پژوهی مواد معدنی و اینکه در آینده چه مواد معدنی بازار مصرف بیشتر خواهند داشت را شامل می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به جلسه روز گذشته سازمان نظام مهندسی معدن با جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، گفت: در این جلسه نقش معدن‌کاری و توانمندی سازمان نظام مهندسی معدن مطرح و قرار شد سازمان به عنوان مشاور اصلی دولت برای اعلام نظر در مسائل معدنی در جلسات مربوطه حضور داشته باشد.

وی ادامه داد: در این جلسه معاون اول رئیس‌جمهور تاکید داشت که سازمان نظام مهندسی معدن به هیچ وجه در زمینه ایمنی معادن کوتاه نیاید و حتی اگر لازم بود فشارهایی را نیز در این مورد به وزارت صنعت وارد کند.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن با اشاره به وجود برخی اختلافات بین وزارت صنعت و سازمان حفاظت محیط زیست بر سر فعالیت‌های معدنی، گفت: در جلسه با آقای جهانگیری پیشنهاد کردیم که بخشنامه‌های صادره در مورد فعالیت‌های معدنی به صورت مشترک توسط وزارت صنعت و سازمان محیط زیست تدوین و ابلاغ شود.

وی در ادامه با اشاره به تصویب سند استراتژی معدن و نقشه راه ۶ ساله معدن در جلسه روسای سازمان نظام مهندسی معدن استان‌ها گفت: امیدواریم چارت سازمان نظام مهندسی معدن تا پایان هفته آینده مصوب شود.

**برگزاری هشتمین همایش و نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری در معدن با حضور ۱۸ کشور  

گفتنی است ده ها شرکت داخلی و خارجی و همچنین سازمان ها و دستگاه های مختلف دولتی و غیر دولتی از ۱۵ تا ۱۷ مهرماه در هشتمین همایش و نمایشگاه بین المللی فرصت های سرمایه گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران گردهم می آیند و نوین ترین تولیدات، صنایع و خدمات خود را در معرض دید علاقمندان قرار می دهند.

این همایش و نمایشگاه در سه بخش اصلی اکتشاف، استخراج و فرآوری برپا خواهد شد و در آن انواع صنایع، تجهیزات و ماشین آلات معدنی، صنایع معدنی، شرکت های مختلف سرمایه گذار، موسسات مالی، اعتباری و مهندسین مشاور مشارکت دارند.

هشتمین نمایشگاه سالانه فرصت های سرمایه گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران (MINEX 2019) و هشتمین کنفرانس بین المللی مهندسی متالورژی و مواد (iMat2019) که یکی از بزرگترین نمایشگاه‌های معدنی و صنعتی کشور و خاورمیانه محسوب می شود با حضور بیش از ۱۳۰ شرکت و بنگاه اقتصادی داخلی و خارجی از ۱۸ کشور که به طور مستقیم و یا نمایندگان آنها از کشورهای ایتالیا، آلمان، روسیه، آفریقای جنوبی، ترکیه، چین، کره، ژاپن، هلند، سوئد، بلژیک، اسپانیا، چک، لهستان، رومانی، کانادا، پاکستان و هند در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) برگزار می شود.

مهندس محمدرضا شینی مقدم، مدیر اجرایی این رویداد گفت: برگزاری ۳۰ کارگاه علمی و تخصصی توسط گروه های آموزشی مجرب و با حضور متخصصان صاحب نظران و اساتید دانشگاه ها و با مشارکت و همکاری دانشگاه های معدنی، سازمان ها و تشکل های معدنی کشور در حوزه های مختلف  از دیگر برنامه های جنبی نمایشگاه و کنفرانس است که با توجه به نیاز بخش معدن و گسترش تکنولوژی های مواد و متالورژی طراحی شده که بعضا برای اولین بار برگزار می گردد.

وی اضافه کرد: این رویدادها با حمایت سازمان نظام مهندسی معدن ایران، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و همه تشکل های مرتبط با این صنعت برگزار خواهد شد.

مقدم افزود: برگزاری ۵۰ کارگاه علمی و تخصصی توسط گروه های آموزشی مجرب و با حضور متخصصان و اساتید دانشگاه ها و با مشارکت و همکاری دانشگاه های معدنی، سازمان ها و تشکل های معدنی کشور از دیگر برنامه های جنبی نمایشگاه و کنفرانس است.

هشتمین همایش و نمایشگاه بین المللی فرصت های سرمایه گذاری درمعدن و صنایع معدنی ایران از ۱۵ تا ۱۷ مهر ماه هر روز از ساعت ۱۰ تا ۱۷ در شبستان مصلی بزرگ امام خمینی (ره) آماده بازدید علاقمندان خواهد بود.