چهارشنبه 02 فروردین، 1402

کدخبر: 14640 14:36:26 1394-05-14
انسان سالم، ماهر و دارای تامین، محور توسعه است

انسان سالم، ماهر و دارای تامین، محور توسعه است

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
انسان سالم، ماهر و دارای تامین، محور توسعه است

انسان سالم، ماهر و دارای تامین، محور توسعه است

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

نائب رئیس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی:

گروه توسعه: نائب رئیس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه انسان سالم، ماهر و دارای تامین، محور توسعه است، افزود: چنانچه بخواهیم یک محور توسعه را شکل دهیم باید حداقل هایی را برای آن فراهم نماییم.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، علی حیدری در نشست مشترک با معاونت فرهنگی و اجتماعی و تشکل های کارگری سازمان، اظهار داشت: امروز موضوع عدالت اجتماعی و تامین اجتماعی در کنار توسعه مطرح شده است و از سیاست های راهبردی حاکم بر فرایند توسه قلمداد شده است.

وی با اشاره به اهمیت بحث تامین اجتماعی در اسلام گفت: وظیفه ای که کارفرما در قبال کارگرخود دارد، در روایات و احادیث مشهود است.

حیدری با بیان اینکه در بیشتر جوامع مدرن، دولت خود را موظف می داند تا نیازهای اساسی افراد بیکار، بیمار و سالخورده را تامین کند، گفت: دولت باید تامین اجتماعی را در فرایند توسعه لحاظ کند.

وی افزود: برخی از افراد در دولت و مجلس برای پرداختن به مقوله تامین اجتماعی صرفا به اصل ۲۹ قانون اساسی اشاره می کنند در حالیکه طبق اصل ۲۱ و ۴۳ قانون اساسی، دولت باید حداقل هایی را در حوزه خدمات اجتماعی برای همگان فراهم کند.

نائب رئیس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی تصریح کرد: ماهیت، مالکیت و مدیریت سازمان ها و صندوق های اجتماعی متفاوت است و لازم است در تصمیماتی که برای این سازمان گرفته می شود، دقت کرد که این سازمان حق الناس است و نمی شود با آن همانند سازمانها و صندوق های دولتی برخورد کرد.

وی به آسیب شناسی برنامه های توسعه از منظر تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: برای تدوین برنامه ششم نیاز داریم چالشهای پیش رو را احصاء و گام های مناسبی را برای درج احکام مناسب به منظور برون رفت از این چالشها برداریم.

حیدری افزود: بخشی از چالش هایی که سیستم به آن مبتلا است، ناشی از عدم وجود زیرساخت های ملی لازم نظیر نظام چند لایه و تامین بیمه فراگیر برای آحاد مردم است که باید اصلاح شود و در غیر اینصورت سرریزها به سمت تامین اجتماعی خواهد آمد.

وی ادامه داد: تاکنون در برنامه های عمرانی و توسعه در حوزه نظری و عملی به رفاه و تأمین اجتماعی بعنوان حق مردم و تکلیف دولت ها پرداخته نشده است.

نائب رئیس هیات مدیره تامین اجتماعی اظهار داشت: عدم فراگیری، جامعیت و کفایت خدمات حوزه رفاه و تامین اجتماعی، همپوشانی خدمات رفاهی، اعمال مساوات به جای عدالت در توزیع و عدم یکپارچگی، تعدد و تکثر حوزه های حمایتی، اهم چالشهای حوزه رفاه و تامین اجتماعی محسوب می شود.

وی با بیان اینکه تامین اجتماعی زیر ساخت، ابزار و هدف توسعه است، گفت: هر برنامه، تصمیم یا اقدامی برای رشد و توسعه، نیازمند این است که لشگریان توسعه و عاملین آن باید برای ورود به فرآیند توسعه آمادگی داشته و از آرامش خاطر و امید به آینده خویش و خانواده خود برخوردار باشند.

علی حیدری عدم اجرای صحیح قانون ساختار جامع رفاه و تامین اجتماعی، قوانین برنامه و سیاست های کلان نظام، تحمیل طرح ها و لوایح مغایر با اصول و قواعد بیمه ای و عدم اجرای به موقع اصلاحات فنی و اجرایی را از جمله عوامل موثر بر فضای عملکردی سازمان تامین اجتماعی برشمرد.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |