کد خبر: 10589
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۳

انداختن نواقص گذشته بر گردن بانک مرکزی بی انصافی است

انداختن نواقص گذشته بر گردن بانک مرکزی بی انصافی است

سیف در نشست هم اندیشی بزرگان بازار سرمایه :

انداختن نواقص گذشته بر گردن بانک مرکزی بی انصافی است

رئیس کل بانک مرکزی در نشست هم اندیشی عصر دوشنبه فعالان بازار سرمایه با مسئولان ارشد کشور در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا، مبنی بر واریز اقساط ژنو، گفت: به جز قسط اول تاکنون اقساط دوم و سوم این توافقات نیز به حساب بانک مرکزی واریز شده است. به گفته وی در هر قسط 490 میلیون دلار به حساب بانک مرکزی واریز شده است. رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به پرسشی در خصوص پرونده 6500 میلیارد تومانی بدون وثیقه، گفت: این یکی از بدهکاران معوقه نظام بانکی است که در مرجع قضایی مطرح شده و پرونده آن در شرف رسیدگی قرار دارد و هماهنگی بسیار مناسبی در این خصوص انجام شده و با تفاهم مناسبی که بین مسئولان بانک مرکزی و قوه قضاییه وجود دارد مطالبات معوق در شرف وصول قرار دارد.

وی تصریح کرد: این پرونده یکی از پرونده هایی است که در گذشته تسهیلات به آن پرداخت شده و در لیستی که به رئیس قوه قضاییه از سوی بانک مرکزی ارایه شد، این پرونده در ردیف سوم قرار داشته است. وی ادامه داد: از رئیس قوه قضاییه درخواست کرده ام دستوراتی در خصوص ساماندهی این قضیه انجام دهد و شعب تخصصی را در رابطه با نظام بانکی ایجاد شود که این پیشنهاد مورد استقبال رئیس قوه قضاییه قرار گرفت. وی افزود: دادستان تهران نیز این امر را جز اولویت ها قرار داده و برخی از اطلاعاتی را که مربوط به تک تک این پرونده ها بوده دارای نقص هایی بوده که به بانک ها تکلیف شده که این نقص ها را برطرف کنند البته این نقص ها بیشتر مربوط به ادرس شعب دادگاهی بود که این پرونده ها در آن مطرح هستند. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: به بانک ها گفته شده مجددا این لیست را تهیه کنند و نواقص را رفع و دوباره به مرجع قضایی ارایه دهند البته مواردی که تکمیل بود در مرجع قضایی در حال رسیدگی است. وی با اشاره به جلسه دادستان تهران با مدیران عامل بانک ها، گفت: دادستان با این مدیران ارتباط مستقیم داشته و پرونده ها بدون توجه به اینکه مربوط به کی هستند، بررسی خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد پرونده های مطالبات معوق مربوط به تسهیلاتی است که سه تا چهار سال پیش پرداخت شده و بانک مرکزی وظیفه دارد این پرونده ها را رسیدگی کند و این اقلام را به حیطه وصول درآورد و به چرخه حمایت از تولید کمک نماید. سیف درباره رقم مطالبات معوق گفت: در رسانه ها رقم مطلقی منعکس می شود در حالی که این رقم نتیجه گردش عملیات زیادی است یعنی در هر روز، هفته و ماه اقلامی از آنها وصول می شود و اقلام دیگری جایگزین می شوند و مطالبات معوق روند طبیعی خود را طی می کند و حساسیت های که ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی داشت و کارگروه ویژه تحت عنوان کمیته فرادستگاهی در بانک مرکزی تشکیل شده، مسائل را مرتب پیگیری می کنند.

سیف با تاکید بر اینکه مشکلی برای تامین اسکناس شب عید نداریم، گفت: جلسه ای در روز گذشته تشکیل شده که براساس آن اسکناس کافی در اختیار مردم در شب عید قرار خواهد گرفت. رئیس کل بانک مرکزی گفت: حجم این اسکناس ها از سال گذشته به طور حتم بیشتر است. رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه پرداخت تسهیلات 6500 میلیارد تومانی به یک فرد خاص در دولت یازدهم پرداخت نشده است، گفت: هنوز نرخ های سود مدنظر بانک مرکزی در نظام بانکی کاملا اجرا نمی شود.

ولی الله سیف اظهار داشت: بازار مالی مرکب از بازار پول و سرمایه ارتباط مستمر و درونی با یکدیگر دارند و نمی توان بدون توجه به هر یک از این بخش ها تصمیم گیری خاصی در این حوزه ها انجام داد. وی با بیان اینکه واقعیت این است که بازار پول نوسانات زیادی داشته است، افزود: تلاش دولت یازدهم این است که بدون برگشت به گذشته نواقص و کمبودها را پر کنیم تا در این روند مشکلات و نارسایی ها مشخص شود.  رئیس کل بانک مرکزی افزود: اما برخی با بی انصافی این اشکالات را بر گردن ما می اندازند. به عنوان نمونه می توان به مطالبات معوق اشاره کرد چرا که این منابع از زمان پرداخت تسهیلات در صورت های مالی بانکی 3 یا 4 سال طول می کشد که به عنوان مطالبات معوق محسوب شوند و رقمی نیست که ظرف یک و نیم سال گذشته به عنوان معوقات به این فهرست اضافه شده باشد.

سیف با اشاره به جریان سازی اخیر رسانه ای در خصوص پرداخت 6500 میلیارد تومان تسهیلات به یک فرد خاص، گفت: در این خصوص بدون دقت افعال مضارع به کار گرفته می شود در حالی که این تسهیلات در گذشته پرداخت شده ولی این را جریان جدید می نامند که همین موضوع می تواند بازار را با تشنج همراه کند. وی با بیان اینکه هم اکنون در سایه یکنواختی و همراهی تیم اقتصادی سیاست های اساسی برای اقتصاد کشور اتخاذ می شود که در آینده نزدیک ثبات و پایداری را در بازار ایجاد می کند، اظهار داشت: نرخ پول بازار سرمایه نمی تواند جدا از هم باشد.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان آنکه قبول دارم نرخ سود بانکی، بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار می دهد، افزود: اما توجه داشته باشید که این نرخ بعد از یک دوره طولانی سرکوب به این مرحله رسیده ولی باید با تورم همراه شود.  سیف ادامه داد: در بازار سرمایه هم بلافاصله در زمانی مشکلاتی پیش می آید که برای حل آن به سراغ نظام بانکی می آیند در حالی که باید اجازه داد مکانیزم های بازار کار خودش را انجام دهد.  رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به کاهش نرخ سود نظام بانکی در سال جاری گفت: چند سال قبل تصمیم غلطی در نظام بانکی شکل گرفت که اثرات آن در بازار ارز و سهام نوسانات شدیدی را به وجود آورد. از همین رو باید تصمیم منطقی گرفت که نتایج بلندمدت داشته باشد. سیف با تاکید بر اینکه نباید از روی شتابزدگی تصمیم غلط گرفت به نهادسازی در بازار سرمایه اشاره و تصریح کرد: باید از قیمت های درست حمایت شود بر همین اساس مکانیزم حمایت از قیمت برای جلوگیری از نوسانات جدید باید شکل بگیرد.