کد خبر: 102365
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۸

انحصارطلبی دلیل نارضایتی‌های جامعه از خودروهای ساخت داخل

انحصارطلبی دلیل نارضایتی‌های جامعه از خودروهای ساخت داخل

گروه تولید-رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، نارضایتی‌های جامعه از خودروهای ساخت داخل را به دلیل انحصاری بودن این صنعت دانست و گفت: تشکیل زیست بوم نوآوری و فناوری پیرامون صنعت خودروسازی در کشور می‌تواند ورود شرکت‌های دانش‌بنیات به این صنعت را باز کند.

به گزارش جهان اقتصاد، علی وحدت‌ در مراسم افتتاحیه رویداد گردهمایی فناورانه صنایع، شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌های صنعت خودرو، هدف صندوق نوآوری و شکوفایی را حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و صنعتی با استفاده از ابزارهای مالی ذکر کرد و افزود: در تمام دنیا صنعت خودرو، صنعت مهمی ‌به شمار می‌رود و جزو صنایع مادر محسوب می‌شود؛ چرا که حوزه‌های صنعتی زیادی را پوشش می‌دهد؛ از این رو هر جا که حوزه خودروسازی وجود دارد، معمولا یک زیست بومی‌ از فناوری و نوآوری دور آن شکل می‌گیرد.

وی با ابراز تاسف از اینکه در داخل کشور این اتفاق آن طور که باید در صنعت خودروسازی صورت نگرفته است، ادامه داد: حوزه‌ای که انحصاری و رانتی شود و در اختیار یک گروهی قرار گیرد، نتیجه مطلوبی نخواهد داشت و این اتفاق در صنعت خودروی کشور رخ داده و نارضایتی‌هایی را در پی داشته است، لذا صندوق با ظرفیت‌هایی که در اختیار دارد، تلاش دارد تا اتفاق مثبتی را در این حوزه رقم بزند.

وحدت تاکید کرد: نقش صنایع بزرگ این است که در اطراف خود زنجیره‌ای از تامین محصول ایجاد کنند تا شرکت‌های دانش بنیان و فناور بتوانند دور آنها شکل بگیرند. حوزه خودرو نیز یک زنجیره تامین پیچیده دارد و این فرصت را ایجاد می‌کند تا شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانند وارد این صنعت شوند.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه در تولید خودروهای جدید بیش از ۵۰ درصد فناوری‌ها سهم دارند، ادامه داد: نیاز به شرکت‌های دانش‌بنیان و حوزه نوآوری، مسیری است که صنعت خودروسازی کشور باید به آن ورود پیدا کند؛ از همین‌رو شرکت‌های خودروسازی باید به شرکت‌های دانش‌بنیان اعتماد کنند و ارتباط موثری را با آنها برقرار کنند تا در درازمدت بتوان اقدامات بزرگی انجام داد؛ چرا که شرکت‌های دانش‌بنیان موجود در حوزه خودرو می‌توانند در بخش‌های مختلف این صنعت ورود پیدا کنند.

وحدت ابراز امیدواری کرد که در این گردهمایی جلسات خوبی میان شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های بزرگ صنعت خودرو شکل بگیرد و تاکید کرد: در صورت انعقاد قراردادی میان شرکت‌های متقاضی و فناور در این گردهمایی، صندوق نوآوری در حوزه‌های صدور ضمانت‌نامه، تسهیلات نمونه‌سازی، لیزینگ و استصناع (سفارش) حمایت‌هایی را از این قراردادها عرضه خواهد کرد.

** کارخانه‌داری با صنعت متفاوت است

معاون علمی‌ ‌و فناوری رئیس جمهور نیز در این مراسم با بیان اینکه استارتاپ‌هایی که در حوزه کسب و کار شکست می‌خورند،‌از بین نمی‌روند، گفت: این شرکت‌ها تزریق کننده نیروهای متخصص و کارآفرین در اکوسیستم نوآوری کشور به شمار می‌روند.

سورنا ستاری “کارخانه‌داری” را با “صنعت” متفاوت دانست و افزود: کارخانه‌داری یعنی خط تولیدی از خارج وارد و تولید کردن با دانش خارجی. به عنوان نمونه در کشور خودرو تولید می‌کنیم، اما هنوز خودروساز نشده‌ایم.

ستاری اظهار کرد: این در حالی است که حوزه‌های دانش‌بنیان باعث تولید ارزش افزوده می‌شود؛ کارخانه‌داری ارزش افزوده را برای کشورهای دیگر به دنبال نخواهد داشت و چنین فرهنگی نیاز به دانشگاه ندارد، بلکه این صنعت است که برای پیشرفت خود به دانشگاه محتاج است.

معاون علمی ‌و فناوری رئیس‌جمهور، وجود چنین مشکلاتی در کشور را زاییده سیستم نفتی دانست و یادآور شد: در چنین سیستمی ‌نهادهای موجود با جامعه تعامل ندارند، بلکه سرمایه خود را از زیر زمین به دست می‌آورند.

وی تولید محصول را حاصل سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پژوهش ذکر کرد و ادامه داد: پژوهش‌هایی که با پول دولت اجرایی می‌شود، نتیجه‌ای برای مردم نخواهد داشت، یا مقاله و کتاب خواهد شد و یا قابلیت تجاری‌سازی نخواهد داشت؛ لذا دولت نباید به این بخش ورود کند. بر اساس این رویکرد است که در معاونت علمی اقدامات بسیاری را برای شکل‌گیری چنین صنعتی انجام داده‌ایم.

ستاری تاکید کرد: صنعت خودروسازی زمانی در کشور شکل می‌گیرد که در گام اول بتوانیم طراحی انجام دهیم، این امر باعث می‌شود که صنعت‌دار شویم. در معاونت علمی ‌قرار است صنعت را حمایت کنیم و لازمه آن ایجاد تغییر در حوزه‌های مختلف است.

معاون علمی ‌و فناوری رئیس جمهور، “استارتاپ‌ها را پدیده‌های خاصی توصیف کرد که اگر رشد کنند به شرکت‌های دانش‌بنیان تبدیل می‌شوند و خاطر نشان کرد: استارتاپ‌هایی که در حوزه کسب و کار شکست می‌خورند، از بین نمی‌روند؛ بلکه برای اکوسیستم دانش‌بنیان کشور، نیروی انسانی تربیت می‌کنند. از این رو استارتاپ‌ها نیروی‌های جوان کارآفرین و متخصص را به اکوسیستم فناوری و نوآوری تزریق می‌کنند.