انتقاد مدیرعامل کشتیرانی از ساخت کشتی

0
۳۲۴ بازدید

هنوز معطل سفارش های ۱۲ سال پیش هستیم!

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با بیان این مطلب گفت: چندی است برخی رسانه های دریایی با جو سازی و به بهانه حمایت از کشتی سازی، توسعه و ظرفیت سازی ناوگان ملی و تجاری کشور را زیر سوال می برند این در حالی است که سفارش های ۱۲ سال پیش کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی نفتکش ایران به کشتی سازان داخلی گواه حمایت کشتیرانی ها از این صنعت است ، سفارشاتی که البته تاکنون به سرانجام نرسیده است.

محمد حسین داجمر با بیان اینکه این اتفاق میلیون ها دلار خسارت به اقتصاد کشور و ناوگان ملی وارد کرده است خاطرنشان ساخت: کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران تاکنون با شرکت های ایزوایکو، اروندان و صدرا قرارداد ساخت کشتی به امضاء رسانده است اما تنها دو فروند کشتی از کارخانه ایزوایکو تحویل گرفته و قرارداد با شرکت های اروندان و صدرا لغو شده است. در این میان شرکت ملی نفتکش نیز علیرغم قراردادهای متعددی که با شرکت های کشتی سازی منعقد کرد، به علت ناتوانی این شرکت ها حتی یک فروند کشتی هم تحویل نگرفته است.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در ادامه تصریح کرد: متاسفانه کشتی سازان ما به جای شروع با ساخت کشتی های کوچک به یکباره سنگ بزرگ ساخت کشتی های بزرگ اقیانوس پیما را برداشته و در زمینه ساخت کشتی در داخل شعارگونه عمل می کنند و در این ارتباط برای دستیابی به اهدافشان سعی کردند با ایجاد فشارهای سیاسی، دو شرکت بزرگ کشتیرانی را مجبور به سفارش کنند حتی باعث شدند مجوز خرید کشتی از خارج منوط به خرید چند فروند کشتی از داخل باشد.

داجمر ادامه داد: متاسفانه افرادی که علیه کشتیرانی ها جوسازی می کنند به شرایط یک بنگاه اقتصادی توجه ندارند و بیشتر به دنبال دریافت یارانه هستند تا عدم توانایی در ساخت را با دریافت سوبسید بپوشانند. هر چند آنان به خوبی می دانند ساخت کشتی با تکنولوژی قدیمی، غیراقتصادی و زیان ده است و به هیچ وجه عاقلانه نیست.

وی با بیان اینکه به کرات گفته شده صنعت ساخت کشتی در داخل را می باید ابتدا از تعمیرات شروع شود افزود: سرمایه گذاری در تعمیرات کشتی اگر چه ممکن است در ابتدا اقتصادی نباشد اما از آنجایی که سرمایه گذاری های زیربنایی انجام شده است، می توان با این نگاه کشتی سازی را فعال کرد ضمن اینکه ورود به مباحث نفتی و فراساحلی نیز می تواند به تقویت و توسعه صنایع دریایی کمک کند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=7581