انتقاد مجتبی راعی از سمت و سوی اکران فیلم‌ها و عملکرد رسانه‌ملی: لابی در اکران حرف اول را می‌زند

0
۳۱۰ بازدید

         هیچ ساز و کاری در اکران وجود ندارد. نمی‌توان آن را پیش‌بینی کرد. فیلم‌های زیادی به‌خاطر برخی فضاسازی می‌فروشند؛ اما آثار خوبی نیستند. بسیاری هم لابی می‌کنند تا بعضی از فیلم‌ها اکران شود و بعضی‌ها اکران نشود.

نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی «عصر روز دهم» به کارگردانی مجتبی راعی؛ شب (۱۳ آذر) در برج میلاد با انتقاد راعی از وضعیت اکران فیلم‌ها و نقش تلویزیون در پایین آمدن سلیقه مخاطب برگزار شد.

به گزارش ایلنا، مجتبی راعی با اشاره به روند ساخت فیلم سینمایی عصر روز دهم گفت: قرار بود ابتدا این فیلم را رسول ملاقلی‌پور بسازد و درحالیکه رفته بود و بسیاری از صحنه‌ها را دیده بود اما متاسفانه عمرش به دنیا نبود هرچند از نظر من این فیلم هر ارزش و ثوابی داشته باشد؛ متعلق به ملاقلی‌پور است.

وی ادامه داد: منوچهر محمدی(تهیه‌کننده فیلم) بعداز درگذشت ملاقلی‌پور پیشنهاد ساخت این فیلم را به من داد و هدف اولش این بود که یاد ملاقلی‌پور زنده بماند البته من هم شرط کردم هرگز فیلمنامه‌ای که ملاقلی‌پور نوشته بود را نخوانم و تنها خط داستانی را حفظ کنم.

راعی با اشاره به اینکه در این فیلم سعی کرده بین فضای مستند و داستانی تعامل ایجاد کند؛ گفت: این فیلم امروز فارغ از داستانی که تعریف می‌کند حکم یک سند برای عراقی‌ها را دارد زیرا بسیاری از جاهایی که ما در فیلم تصویربرداری کردیم بعد از سال ۲۰۰۳یا خراب شده یا از بین رفته است.

کارگردان فیلم عصر روز دهم با اشاره به فیلمبرداری یکی از سکانس‌های اصلی فیلم در روز عاشورا گفت: در روز عاشورا مراسم خاصی بین دو حرم برگزار می‌شود به نام تواریج که در آن مردم عزادار پای پیاده و بر سر زنان به سمت حرم حرکت می‌کنند. این اتفاق فقط یک روز در سال رخ می‌دهد و اگر ما نمی‌توانستیم صحنه‌هایی که می‌خواستیم را ضبط کنیم باید یک سال دیگر منتظر می‌شدیم.

راعی با اشاره به بازی خوب هانیه توسلی در این فیلم گفت: هانیه توسلی به خوبی دو نقش در این فیلم بازی کرد و ضمن آنکه به ما کمک کرد تا ریتم فیلم خوب شود و تایم آن کوتاه شود؛ نقش خود را نیز به خوبی ایفا کرد.

وی درباره مشکلات گروه در ساخت این فیلم گفت: زمانیکه ما در عراق بودیم آمریکایی‌ها حضور داشتند. روز عاشورا نیز گروه زحمت زیادی کشید و از صبح زود تا ساعت ۳بعداظهر مدام فعالیت می‌کردند و هیچ چیزی نتوانستند بخورند.

کارگردان «تولد یک پروانه» ادامه داد: قرار بود در فیلم عصر روز دهم گلشیفته فراهانی بازی کند و رسول ملاقلی‌پور؛ بازیگری که برای نقش دو خواهر اصلی فیلم درنظر گرفته بود گلشیفته فراهانی بود اما فراهانی بجای حضور در این فیلم بازی در فیلم ریدلی اسکات را پذیرفت و او را به ما ترجیح داد. ما نیز بعد از او هانیه توسلی را انتخاب کردیم.

وی با تشکر از پورامین فیلمبردار عصر روز دهم گفت: دوربینی که ما در این فیلم استفاده کردیم برای قرارگرفتن روی سه‌پایه طراحی شده بود اما فیلمبردار به خوبی توانست با این دوربین به سیستم دوربین روی دست فیلمبرداری کند و اضطراب و عدم ثباتی را که مدنظر من بود را به خوبی نشان دهد.

راعی درباره وضعیت اکران فیلم عصر روز دهم و سایر فیلم‌های دینی گفت: وضعیت اکران در سینمای ایران همیشه مریض بوده است. اینکه یک فیلمی به خاطر پرفروش بودن گفته شود فیلم خوبی‌ست و یک فیلم به خاطر کم‌فروش بودن فیلم بدی باشد؛ معیار درستی نیست.

وی با اعلام اینکه فروش فیلم‌ها طبیعی نیست؛ گفت: هیچ ساز و کار منطقی در اکران فیلم‌ها وجود ندارد. ما به عنوان فیلمساز فقط فیلم می‌سازیم و اصلا اکران را نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم زیرا فیلم‌های زیادی هستند که به خاطر فضاسازی می‌فروشند اما فیلم خوبی نیستند.

راعی با اشاره به اینکه فیلم خوب تا ابد بیننده دارد؛ گفت: گاهی یک فیلم در شبکه نمایش خانگی یا در سال‌های بعداز اکرانش دیده می‌شود و توسط مخاطبان جدی گرفته می‌شود آنجاست که مخاطب می‌گوید چرا این فیلم را در زمان اکران ندیده است؟

کارگردان «ترنج» با انتقاد از زمان اکران عصر روز دهم گفت: زمانیکه این فیلم اکران شد من اصلا خبر نداشتم اکران شده است. روز اول اکران دوستی به من گفت خبر نداری که فیلمت اکران شده؟ من به سرعت به تلویزیون رفتم و گفتم چرا فیلم اینگونه اکران شده؟ باید برای آن تیزر بسازیم و پخش کنیم. زمانی‌که تیزر ساختیم؛ شب تیزر از تلویزیون پخش می‌شد و‌‌ همان دوست به من گفت چرا تیزر پخش می‌کنی فیلمت را از روی پرده برداشتند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=7725