انتقاد از دخالت برخی دستگاهها در امور استاندارد بدون ذکر نام!

0
۲۶۵ بازدید

از سوی رییس سازمان ملی استاندارد مطرح شد

مهدی زاهدی

رییس سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه پیش نیازهای پس از تحریم تهیه شده است، گفت: با توجه به بیانیه سوییس و احتمال توافق در تیرماه سال جاری، پیش نیازها تهیه شده تا پس از رفع تحریم ها مشکلات فراروی خود را حل کنیم.

نیره پیروزبخت در جمع خبرنگاران با تاکید براینکه در حال حاضر وارد فضای جدید سیاسی در عرصه بین المللی شده ایم، افزود: پس از امضای توافقنامه و رفع تحریم ها به طور قطع وارد فعالیت های جدی خواهیم شد و یکی از سازمان هایی که به سایر دستگاهها و سازمانهای اقتصادی کشور می تواند کمک بسزایی کند، سازمان ملی استاندارد است که از هم اکنون خود را برای این منظور آماده ساخته ایم.

وی اضافه کرد: با توجه به این موضوع چنانچه نظام یکپارچه استاندارد در کشور ایجاد نشود و سایر دستگاه ها در امر استاندارد دخالت کنند، به طور قطع در عرصه بین المللی با مشکل مواجه خواهیم شد.

پیروزبخت با اشاره به نکته دخالت در امور استاندارد از موضوع جدیدی پرده برداشت و اضافه کرد: متاسفانه برخی از دستگاهها و سازمانها درصدد ورود به امور استاندارد هستند این در حالی است که شورای عالی استاندارد تنها سازمان ملی استاندارد را متولی امر استاندارد در کشور معرفی کرده است و این در حالی است که ما بدنبال تحقق نظام یکپارچه استاندارد هستیم.

نگرانی از تداوم این ناهماهنگی ها

پیروزبخت از اعلام نام این سازمان ها خودداری کرد و افزود: نگرانی ما از تداوم این ناهماهنگی ها در سال جاری است چرا که زمزمه هایی به گوش می رسد که برخی از دستگاهها و سازمان ها در حال راه اندازی واحدهای استاندارد مجزا هستند.

وی اضافه کرد: در حالی که کشور در شرایط جدید بین المللی قرار دارد و بیش از هر زمان دیگری نیازمند ایجاد نظام یکپارچه استاندارد است، دخالت برخی از دستگاهها در امور استانداردسازی کشور را در عرصه بین المللی با مشکل مواجه می سازد.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران تصریح کرد: همان گونه که شورای عالی استاندارد تصویب کرده باید سایر دستگاهها و سازمان ها تابع سازمان ملی استاندارد باشند و از دخالت در این موضوع جدا پرهیز کنند.

پیروزبخت در نخستین نشست خبری خود در سال ۹۴ به ارایه گزارش عملکرد طی سال گذشته پرداخت و گفت: در سال جاری به طور قطع دو طرح رویکرد نوین استانداردسازی و طرح تحول نظام استاندارد پیگیری خواهد شد تا با کمک به این طرح ها نظام یکپارچه استانداردسازی را نهادینه سازیم.

وی با بیان اینکه این دو طرح در روزهای پایانی سال ۹۳ به تصویب شورای عالی استاندارد رسید، افزود: براساس این مصوبه، ما مکلف شدیم هر شش ماه یکبار از روند اجرای این طرحها گزارشی به شورای عالی استاندارد ارایه کنیم.

به گفته پیروزبخت، در آخرین جلسه شورای عالی استاندارد در سال گذشته ۲۷ مورد دستور جلسه قرار داشت که اکثر آن به تصویب رسید و مابقی آن به کارگروه هایی سپرده شد تا مورد بحث و بررسی قرار گیرد که تصمیم گیری برای آنها به منزله تصویب شوراست و برای اجرایی شدن آن اقدام خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه نخستین جلسه این کارگروه در هفته اول اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد، افزود: تمام نتایج این بررسی ها و هر آنچه که در این کارگروه تصمیم گیری شود، مورد تصویب شورا و لازم الاجرا است.

افزایش تعداد استانداردهای ملی در سال جاری

معاون سازمان ملی استاندارد هم در این نشست از تدوین و تجدید‌نظر بیش از ۳۵۰۰ استاندارد ملی در سال گذشته و برنامه این سازمان برای افزایش این مقدار به ۴۰۰۰ مورد در سال جاری خبر داد.

اباذری با بیان این‌که در سال گذشته بیش از ۳۵۰۰ استاندارد ملی مورد تجدید‌نظر و تدوین جدید قرار گرفت، گفت: یکی از راهبردهای ما ارتقای کیفیت استاندارد‌ها بود و تا جایی که ممکن است تلاش کردیم به تشکیل کمیته‌های فنی کمک و از نظرات همه صاحبنظران استفاده کنیم.

وی با بیان این‌که در سال ۱۳۹۲ حدود ۳۰۵۵ استاندارد تدوین شده بود، افزود: در سال گذشته تدوین استاندارد‌ها بیش از ۱۵ درصد رشد داشته است.

افزودن واژگان فارسی در برخی استانداردهای بین‌المللی

وی با اشاره به افزودن واژگان فارسی در برخی استانداردهای بین‌المللی گفت: همچنین در ۵۹ کمیته فنی و فرعی رتبه خود را ارتقاء داده و بیش از ۲۲۰۰ نقش برای ایران در سازمان جهانی استاندارد تعریف کرده‌ایم.

معاون تدوین استاندارد سازمان ملی استاندارد با اشاره به اقدامات این سازمان در زمینه‌ی کیفی‌سازی استاندارد‌ها گفت: براین اساس ۲۷۰۰ مورد از استاندارد‌هایی را که به تصویب رساندیم در دستور کار قرار دادیم و این نشان می‌دهد که نظام استاندارد‌سازی به سمت کیفی‌شدن پیش می‌رود.

اباذری با بیان این‌که در سال گذشته ۵۳۲۲ اظهارنظر و اعلام رای نسبت به مدارک بین‌المللی استانداردسازی در سطح دنیا داشته‌ایم، اظهار کرد: به این ترتیب رتبه‌ی ایران در زمینه مشارکت بین‌المللی در استانداردسازی نسبت به سال ۱۳۹۲، چهار پله و نسبت به سال گذشته دو پله رشد کرده است.

به گفته معاون تدوین استاندارد سازمان ملی استاندارد هدف‌گذاری در سال جاری تدوین حدود ۴۰۰۰ استاندارد است.

معاون دیگر سازمان ملی استاندارد هم در این نشست از توقیف حدود ۳۸۰۰ فرآورده غیراستاندارد در سال گذشته خبر داد.

وحید مرندی‌ مقدم با اشاره به صدور بیش از ۴۷۰۰ پروانه کاربرد علامت استاندارد در سال گذشته گفت: ۱۶ هزار و ۵۰۰ پروانه کاربرد علامت استاندارد تمدید شده و در عین حال ۵۹ هزار مورد بازرسی از واحد‌های تولیدی داشتیم.

وی با اشاره به اجرای ۳۰۰ هزار مورد بازرسی مراکز عرضه کالا در سطح شهرستان‌های کشور افزود: در سال گذشته حدود ۳۸۰۰ مورد توقیف فرآورده‌های استاندارد صورت گرفته که از این تعداد ۴۸۰ مورد به مراجع قضایی اعلام جرم و شکایت شده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=11857