انتظار «دو ماهه» برای حضور پررنگ ایران در بازار نفت

0
۳۹۴ بازدید

کشورهای اوپک و غیراوپک مانند روسیه، جای ایران را در بازار نفت احاطه کرده اند و باید بخشی از این فضا را به ایران اختصاص دهند و ایران نیز باید جای خود را در این بازار باز کند و بتواند صادرات خود را افزایش دهد.

اگرچه قیمت نفت تا حدودی بهبود پیدا کرده و در حال ورود به کانال ۵۰ دلاری است اما همچنان پایین‌تر از قیمت انتظاری اکثر تولیدکنندگان نفت به شمار می رود، اما انتظار می‌رود با کشف واکسن کرونا و همچنین کاهش محدودیتهای قرنطینه در سراسر جهان، تقاضا برای نفت در سال جدید میلادی از عرضه فراتر رود.

مرتضی بهروزی فر، کارشناس حوزه انرژی، در گفتگو با خبرنگار جهان اقتصاد اظهار کرد: کشورهای صادرکننده نفت مانند عربستان، روسیه، امارات و عراق به قیمت های بالای نفت نیازمند هستند.

وی عنوان کرد: کشمش های این کشورها در روزهای گذشته(در دوازدهمین نشست اوپک پلاس) به دلیل اخذ امتیازات بیشتر بود تا با حفظ شرایط موجود افزایش تولیدات خود را داشته باشند.

این کارشناس گفت: در خصوص وضعیت ایران باید گفت تا توافقی با «جو بایدن» صورت نگیرد عملا نمی توان منتظر اتفاقی بود چراکه ایران درحال حاضر در بازار نفت حضوری قوی ندارد و حجم اندکی صادرات دارد و امیدواریم با تغییر رئیس جمهور آمریکا و تعدیل فشار حداکثری، ایران نیز وارد بازار نفت شود، در آن موقع می توان در خصوص اثر ورود ایران بر بازار نفت اظهار نظر کرد.

وی ادامه داد: همانطور که اشاره شد با توجه به اینکه کشورهای صادرکننده نفت نیازمند قیمت‌های بالا برای نفت هستند، حتی در اجلاس بعدی برای ایران فضا را مهیا می کنند تا قیمت‌ها کاهش پیدا نکند.

بهروزی فر بیان کرد: تا دو ماه آینده قرار نیست برای صادرات ایران اتفاق خاصی بیفتد ومیزان صادرات در همین حد باقی خواهند ماند.

 وی افزود: کشورهای اوپک و غیراوپک مانند روسیه، جای ایران را در بازار نفت احاطه کرده اند و باید بخشی از این فضا را به ایران اختصاص دهند و ایران نیز باید جای خود را در این بازار باز کند و بتواند صادرات خود را افزایش دهد.

وی عنوان کرد: قیمت پیش بینی شده برای نفت در بودجه سال آتی اگر شرایط خاصی پیش نیاید، قیمت ۴۰ دلار منطقی است و کف قیمت برای کشورهای بزرگ صادرکننده مد نظر است؛ اگر اوضاع بهبود پیدا کند رسیدن رقم صادرات ایران به ۱.۲ میلیون بشکه تا شش ماه آینده دور از ذهن نیست.

بهروزی فر تاکید کرد: اگر ایران درصدد افزایش صادرات نفت باشد سایر کشورهای صادرکننده مجبورند قیمت نفت را تا حدود ۴۰ دلار حفظ کنند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=123340