انتخابات آمریکا از نگاه اقتصاد رفتاری

0
۱,۶۷۰ بازدید

کیارش احمدپور-تحلیلگر اقتصادى-حدود دوهفته آینده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار خواهد شد و دو نامزد انتخاباتی یعنی جو بایدن و دونالد ترامپ در حال رقابت هستند، حدس و گمان ها که پیروز این رقابت که خواهد بود بسیار و تحلیل ها نیز متفاوت است. نگارنده نیز در این نوشتار تحلیل خود را براساس قیمت جهانی طلا و نسبت های ارزی و با توجه نمودارهای اقتصادی ارایه کرده است.

در حال حاضر قیمت انس طلای جهانی ۱۸۹۸ دلار است و در هفته های گذشته طلا قیمت بالای ۲۰۰۰ دلار را تجربه کرد و بعد از آن قیمت خود را اصلاح کرد و روند نمودار نزولی شد.البته  یکی از دلایل رشد قیمت طلا بحث ویروس کرونا و ضربه آن به اقتصاد کل دنیا بود. به نظر می رسد در روزهای پیش رو اگر قیمت طلا روند صعودی پیدا کند و بالای ۲۰۰۰ دلار مجددا برود شانس دونالد ترامپ کمتر از جو بایدن خواهد بود و نشان می دهد که جریان نقدینگی اطمینان خود را به دولت فعلی از دست داده و تصور بر این است که طلا قیمتش بالا می رود وسرمایه گذاری در بازارهای جهانی به خصوص بورس آمریکا بازدهی مناسب را ندارد و این تصور باعث بیشتر شدن تقاضا در طلای جهانی و بالا رفتن قیمت می شود و لذا جو بایدن را می توان به عنوان برنده رقابت تصور کرد و اگر قیمت طلا نتواند سقف ۲۰۰۰ دلار را بشکند آنگاه نشان می دهد که اعتماد به دولت فعلی بیشتر هست و سرمایه داران سعی می کنند که پول خود را روانه بازار طلا نکنند و در بازارهای دیگر مانند بورس آمریکا و غیره نگه دارند. انعکاس قیمت طلا را در نسبت یورو به دلار هم می توان دید و با ریزش نسبت یورو به دلار کاهش خواهد داشت .

حالت سومی هم وجود دارد که  فیمابین است و قیمت طلای جهانی حدود ۲۰۰۰ دلار به صورت سایدوی حرکت کند و نه صعود قابل توجهی داشته باشد و نه نزولی.

امکان هر دو سناریو در روزهای آینده وجود دارد ولی بنده فکر می کنم، طلا، موفق به شکستن سقف قبلی آن هم با قدرت نگردد و به جاى آن شاخص بورس داوجونز صعودى گردد، البته همه اینها تحلیل شخصی و بر پایه نمودار و اقتصاد رفتاری است و نه دنیای سیاست و پارامترهای متعدد اقتصادی. در اقتصاد رفتاری صرفا رفتارهای طبیعی فعالان بازار اقتصاد مورد بررسی قرار می گیرد که منجر به شکل گیری عرضه و تقاضا و به طبع آن نقطه تعادل می گردد و انعکاس آن را در روی نمودارها می توان دید.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=116418