امید کشاورزان به کساد شدن بازار کاسبان تحریم

0
۳۹۸ بازدید

قائم مقام خانه کشاورز گفت: طی دهه اخیر، کشاورزی از تولید تا بازار و صادرات محصولات این بخش با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم کرده است که توافق هسته‌ای اخیر و برداشته شدن تحریم‌ها می‌تواند وضعیت مناسبی را برای بخش کشاورزی رقم بزند.

عنایت‌الله بیابانی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: طی ۱۰ – ۱۲ سال گذشته کشاورزی علیرغم مواجه شدن با مشکلات بسیار به روال عادی خود ادامه داده است.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که در بخش کشاورزی وجود داشته این است که از تحقیقات موجود در دنیا در بخش‌های مختلف کشاورزی از جمله بذر، کود، سم و … استفاده نشده است در حالیکه در دنیا بذر، سموم و کودهای اصلاح شده بسیاری از مرحله تحقیقات به تولید و عرضه در بازار کشاورزی رسیده‌ و باعث افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی شده است.

قائم مقام خانه کشاورز ادامه داد: یکی دیگر از مشکلاتی که در پی تحریم‌های به وجود آمده، عدم استفاده از تکنولوژی و مکانیزاسیون پیشرفته در بخش کشاورزی بود، چرا که به عنوان مثال در دنیا از کمباین‌هایی برای برداشت گندم استفاده می‌شود که میزان هدررفت آنها به صفر رسیده است در حالیکه در ایران کمباین‌ها در بهترین حالت ۲۰ درصد هدررفت دارند.

بیابانی اظهار کرد: یکی دیگر از مسائل مهمی که برای بخش کشاورزی در دوران تحریم مشکل‌آفرین شد این بود که کشورهای بسیاری با ایجاد روابط و مناسبات سیاسی خاص برای صادرات کشاورزی ایران مشکل درست می‌کردند؛ به گونه‌ای که صادرات محصولات کشاورزی از کشورهایی مانند ترکیه با تعرفه‌های عادی و معمول صورت می‌گرفت در حالیکه صادرات محصولات کشاورزی از ایران به همان کشورها دارای تعرفه‌های سنگین بود.

وی تصریح کرد: این مشکلات سر راه صادرات محصولات کشاورزی سبب شد تا طراز تجاری محصولات کشاورزی به سمت منفی شدن حرکت کند اما از این به بعد با برداشته شدن تحریم‌ها، زمینه‌ای برای رشد و توسعه بخش کشاورزی فراهم شده است و می‌توانیم از کیفی‌سازی تا بسته‌بندی و حمل و نقل دریایی برای بهبود صادرات محصولات کشاورزی استفاده کنیم.

وی اظهار کرد: یکی دیگری از عوارضی که تحریم‌ها برای بخش کشاورزی مشکل‌آفرین شده بود این بود که برای تامین نیازهای موجود در بخش کشاورزی از ابتدایی‌ترین آنها تا اساسی‌ترین‌شان با مشکل مواجه بودیم و همین سبب شد در این بخش‌ها آسیب‌پذیر شویم و عده‌ای به سودجویی در این زمینه بپردازند اما امیدواریم با برداشته شدن تحریم‌ها و تامین نیازهای بخش کشاورزی بازار کاسبان تحریم کساد شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14299