امکان صفر شدن فروش نفت ایران وجود ندارد

0
۳,۳۷۶ بازدید

خبرگزاری ایکنا نوشت: الله‌وردی دهقانی، کارشناس مسائل اقتصادی و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، درباره نحوه مدیریت و رفتار اقتصادی صحیح برای مقابله با تحریم‎های اقتصادی علیه ایران گفت: حفظ اتحاد و همبستگی مردم در داخل کشور و همچنین همکاری تمامی قوا و نهادهای انتظامی و امنیتی در شرایط کنونی ضرورتی انکارناپذیر است؛ امروز باید همه دست به دست هم دهیم تا بتوانیم از این پیچ تاریخی عبور کنیم.

دور زدن تحریم‌ها کار سختی نیست
وی ادامه داد: نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که این تحریم‌ها، فقط تحریم‎های یکجانبه آمریکا است و رعایت آن همانند تحریم‌های شورای امنیت، برای همه کشورها الزام آور نیست؛ لذا برخی از شرکت‌های بزرگ بین‌المللی که نگران مجازات شدن از سوی آمریکا هستند با ایران همکاری نمی‌کنند اما شرکت‌های کوچک و متوسط می‌توانند با ایران همکاری کنند.
دهقانی افزود: علاوه بر این، روسیه، چین، اتحادیه اروپا و برخی از کشورهای همسایه اعلام کرده‌اند که با آمریکا در زمینه تحریم ایران همکاری نخواهند کرد؛ لذا دور زدن این تحریم‌ها و به شکست کشاندن آن بسیار آسان است، به شرطی‌که با برنامه عمل کنیم.

زنگ خطر سلطه دلار در اقتصاد جهانی به صدا درآمده است
عضو سابق کمیسیون صنایع و معادن مجلس یادآور شد: در زمینه مدیریت داخلی با مشکلاتی مواجه هستیم که در این زمینه هم باید تجدیدنظر صورت گیرد. باید توجه داشته باشیم که در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم و در این شرایط باید همگی با هم متحد باشیم تا ان‌شاءالله راه‌های جایگزینی برای افزایش صادرات، کاهش واردات، جلوگیری از خروج ارز و معاملات بر پایه ارزهای غیر از دلار پیدا کنیم.
وی اظهار کرد: در شرایط کنونی باید سعی کنیم با همکاری کشورهای بزرگ دنیا همانند چین، روسیه و اعضای اتحادیه اروپا به سلطه دلار در اقتصاد بین‌الملل پایان دهیم؛ چراکه سلطه دلار به ضرر اقتصاد همه کشورهاست. الان نوبت ایران است و بعدا نوبت چین، روسیه و حتی اتحادیه اروپا هم فرا می‌رسد. اکنون این زنگ خطر در دنیا به صدا درآمده که آمریکا از این سلطه اقتصادی به عنوان یک اهرم استفاده کرده و به جنگ دولت‌ها و ملت‌ها می‌رود.

مبادلات تجاری خارجی بر پایه پول‌های متقابل انجام شود
این کارشناس مسائل اقتصادی تأکید کرد: امیدوارم با هوشیاری کامل دولت و ملت در مقابل این تحریم‌ها پیروز شویم. این تحریم‌ها بار سنگینی بر دوش مردم است اما باید تحمل کنیم تا به پیروزی برسیم. از سوی دیگر باید رویه‌های غلط گذشته را کنار بگذاریم یا اصلاح کنیم. متأسفانه علی‌رغم برخوردهای چند دهه گذشته توسط آمریکا و تحریم‎هایی که بر علیه ما اعمال کرده است اما همچنان از پول آن کشور استفاده می‌کنیم.
دهقانی ادامه داد: باید تا اندازه‌ای که می‎توانیم اتکای اقتصاد خودمان به دلار را کاهش دهیم و پشتوانه پولی کشورمان را باید تبدیل به طلا کنیم؛ چراکه در این صورت با بالا و پائین رفتن نرخ ارزهای خارجی که آنها را به عنوان پشتوانه قرار داده‌ایم، اقتصاد ما چنین تلاطماتی را تجربه نخواهد کرد؛ بنابراین باید پول ملی خودمان را تقویت کرده و مبادلات تجاری با سایر کشورها را بر پایه پول‌های متقابل انجام دهیم.

امکان صفر شدن فروش نفت ایران وجود ندارد
وی یادآور شد: کارهای دیگری هم لازم است انجام دهیم تا آنها نتوانند تحریم‎های خود را گسترش دهند. ان‌شاءالله اگر بتوانیم به راحتی از این شرایط عبور کنیم برای همیشه از زیر سلطه اقتصاد آمریکامحور خارج خواهیم شد و در نهایت اقتصاد کشور را سر و سامان خواهیم داد.
عضو سابق کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا این امکان وجود دارد که فروش نفت ایران به صفر برسد، تأکید کرد: به هیچ عنوان چنین امکانی وجود ندارد. این تحریم‎ها در کوتاه‎مدت تأثیراتی را بر میزان فروش نفت ما خواهد گذاشت اما همانگونه که مستحضرید حتی در تحریم‎های شورای امنیت علیه ایران هم فروش نفت ایران به صفر نرسید. آن زمان فروش نفت ایران نصف شد اما هرگز صفر نشد.

همسایگی با پانزده کشور امتیاز خوبی برای فروش محصولات داخلی است
دهقانی گفت: اتفاقا شرایط کنونی بهتر از شرایط قبلی و تحریم‌های آسان‌تری است بنابراین باید تلاش کنیم با عرضه نفت در بورس داخل و حتی فروش محصولات نفتی به کشورهایی همانند ترکیه، پاکستان و …. که نیازمند محصولات ما هستند، با تحریم‌ها مقابله کنیم. رئیس جمهور ترکیه هم اخیرا اعلام کرد که نمی‎توانیم در زمستان، مردم کشورمان را در سرما نگه داریم. بنابراین برخی کشورها نیازمند محصولات نفتی ما هستند.
وی در پایان تأکید کرد: اگر بتوانیم به جای خام‌فروشی نفت، به تولید محصولات نفتی و فروش آنها بپردازیم، همین امر موجب خواهد شد که تهدیدها را به فرصت تبدیل کرده و ارزش افزوده ایجاد کنیم. این اقدام موجب کارآفرینی هم خواهد شد. ما با پانزده کشور به صورت مستقیم همسایه هستیم و از طریق آب‎های آزاد هم به سایر کشورها دسترسی داریم که این هم امتیازی برای فروش محصولات ما است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=91337