امکانات لازم برای برگزاری سرشماری اینترنتی فراهم است

0
۴۹۴ بازدید

سخنگوی شرکت مخابرات ایران با اشاره به وجود ۳۰ میلیون کاربر اینترنت پرسرعت (ای دی اس ال) و ۷۷ میلیون کاربر تلفن همراه در کشور می گوید، امکانات لازم برای برگزاری سرشماری اینترنتی در کشور فراهم است.

سخنگوی شرکت مخابرات ایران با اشاره به وجود ۳۰ میلیون کاربر اینترنت پرسرعت (ای دی اس ال) و ۷۷ میلیون کاربر تلفن همراه در کشور می گوید، امکانات لازم برای برگزاری سرشماری اینترنتی در کشور فراهم است.

داود زارعیان در گفت و گو با ایرنا درباره انجام سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵به صورت اینترنتی افزود: اکنون و با توجه به امکاناتی که در دولت یازدهم برای بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات فراهم شده است می توان به راحتی سرشماری اینترنتی را برگزار کرد و این امر با کمترین مشکل و در اسرع وقت به انجام خواهد رسید.
هشتمین سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ به دو شیوه اینترنتی و حضوری انجام می شود. سرشماری اینترنتی از سوم تا ۲۴ مهر ماه برگزار می شود.
مدیرکل روابط عمومی و اموربین الملل شرکت مخابرات ایران همچنین از فراهم بودن بسترهای لازم برای همکاری همه جانبه با مرکز آمار ایران برای برگزاری این سرشماری خبر داد.
زارعیان می گوید، اطلاع رسانی صحیح درباره این سرشماری سبب خواهد شد مردم با امکاناتی که در اختیار دارند راحت تر بتوانند در سرشماری شرکت کرده و اطلاعات خود را اظهار کنند. همچنین سبب خواهد شد میزان مشارکت مردم بالا رود.
سخنگوی شرکت مخابرات ایران معتقد است، افزایش مشارکت مردم در ارایه اطلاعات مورد نیاز آمارگیران خطاها را کاهش می دهد، ضمن این که برگزاری اینترنتی بهترین راهکار برای صرفه جویی در منابع، کاهش تردد، هزینه ها و آلودگی محیط زیست است.
به گزارش ایرنا، پیشتر حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری، همه وزارتخانه ها، سازمان ها، دستگاه ها و نهادهای عمومی، موسسه های دولتی و وابسته به دولت، شرکت های دولتی و استانداری های کشور را مکلف به همکاری با مرکز آمار ایران برای اجرای دقیق سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ کرده است.
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز چندی پیش از همکاری همه جانبه با مرکز آمار ایران برای انجام سرشماری به صورت اینترنتی خبر داده و گفته بود زیرساخت های این وزارتخانه در اختیار اجرای این طرح کشوری قرار می گیرد.
علیرضا زاهدیان معاون مرکز آمار ایران نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفته است، هشتمین سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ به دو شیوه اینترنتی و حضوری انجام می شود. سرشماری اینترنتی از سوم تا ۲۴ مهر ماه برگزار می شود. در این روش مطلع ترین فرد خانوار می تواند با مراجعه به سامانه www.sarshomari95.ir و یا وارد کردن شماره ملی سرپرست خانوار به عنوان رمز ورود به پرسشنامه سرشماری دسترسی یافته و اطلاعات خانوار خود را در آن وارد کند.
همچنین خانوارها برای ویرایش اطلاعات خود می توانند از ۲۲ تا ۲۴مهرماه به سامانه سرشماری اینترنتی مراجعه و اطلاعات خود را ویرایش کنند.
سرشماری حضوری از ۲۵ مهرماه تا ۲۵ آبان ماه امسال در کشور اجرا می شود. در مجموع سرشماری سال ۱۳۹۵به میزان ۵۱ روز زمان می برد.
به گزارش ایرنا، بر اساس آمار دفتر بررسی های فنی و اقتصادی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شاخص دسترسی به ارتباطات تلفن همراه تا پایان خرداد ماه امسال نشان می دهد در مجموع ۹۳۸ میلیون و ۴۷۵هزار و ۱۵۰ خط تلفن همراه تا پایان خردادماه امسال در کشور واگذار شده، اما در مجموع ۷۷ میلیون و ۷۷۴ هزار و ۲۷۵ خط تلفن همراه دایر و فعال است.
براساس این آمار، تا پایان پارسال ۱۴۹ میلیون و ۸۷۵ هزار و ۳۶۶ سیمکارت تلفن همراه واگذار شده است.
ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور تا پایان سال گذشته ۹۶٫۵۸ درصد بوده که اکنون این ضریب به ۹۷٫۵۹ درصد رسیده است.
اکنون سه اپراتور رسمی در کشور کار ارایه خدمات تلفن همراه را به مشترکان برعهده دارند.
شاخص رشد متوسط روزانه داده(دیتا) که درابتدای کار دولت یازدهم ۳۳ ترابایت بود اکنون و در شهریورماه امسال به ۳۸۷ ترابایت در بخش سیار رسیده است.
همین شاخص در بخش ثابت نیز که در ابتدای دولت تدبیر و امید ۲۷۵ ترابایت بود اکنون به یک هزار و ۹۲۴ ترابایت رسیده است.
همچنین تعداد مشترکان اینترنت پرسرعت (ثابت و سیار) که در شهریور ماه ۱۳۹۲ سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بود در شهریورماه امسال به ۳۰ میلیون نفر رسیده است.
ظرفیت پهنای باند آدرس های اینترنتی (IP) داخلی که در شهریورماه سال ۱۳۹۲ حدود ۶۲۴ گیگابیت برثانیه بود درشهریور ماه امسال به ۴ هزارگیگابیت برثانیه رسیده است.
همچنین براساس آمار منتشر شده از سوی دفتر مذکور تا پایان خردادماه امسال ۱۸ هزار و ۲۸۴ روستا دارای اینترنت پرسرعت هستند.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=40261