امیر عبداللهیان: امنیت مصر امنیت ماست

0
۲۹۶ بازدید

معاون عربی و آفریقای وزارت امورخارجه با بیان اینکه ایران امنیت و ثبات مصر و همه کشورهای منطقه را امنیت خود می داند،افزود:خط قرمز ایران در منطقه توسل به افراط گرایی و تروریسم است.

 به گزارش ایرنا به نقل از اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امورخارجه “حسین امیر عبداللهیان” در دیدار با هیات رسانه ای مصر اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران ضمن استقبال از توسعه مناسبات با مصر حضور همه احزاب، گروه ها و طیف های سیاسی را در روند مسالمت آمیز سیاسی در مصر برای کمک به توسعه و پیشرفت و ثبات و امنیت در این کشور را حایز اهمیت می داند.
معاون عربی و آفریقای وزارت امورخارجه در این دیدار نگاه راهبردی جمهوری اسلامی ایران به مصر را مبتنی بر نگاهی تاریخی ، تمدنی و ادیانی به عنوان کشوری مهم در جهان عرب و اسلام دانست و افزود:ایران علاقه مند به مشاهده مصری باثبات ، یکپارچه و پیشرفته و با ایفای نقشی در خور شان واقعی و تاریخی این کشور در منطقه و جهان اسلام است.
به گفته وی، مصر دارای جایگاه و ظرفیتی است که کشوری نمی تواند خلاء آن را پر کند.
این مقام مسوول در وزارت خارجه با اشاره به سفر اخیر خود به قاهره برای شرکت در مراسم تحلیف عبدالفتاح السیسی رییس جمهور مصر و گفتگو با وی اظهار داشت : در این دیدار کوتاه تاکید شد که نگاه راهبردی جمهوری اسلامی ایران به مردم و کشور مصر بعنوان یک حوزه تمدنی ، تاریخی و فرهنگی استوار است.
امیر عبداللهیان افزود : رئیس جمهور مصر نیز در این دیدار از این رویکرد ایران استقبال کرد.
معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه همچنین افزود : ما علاقه مندیم مردم و دولت مصر با پشت سرگذاشتن شرایط و چالش های کنونی نقش و جایگاه واقعی خود را برای کمک به مسایل منطقه ای و بین المللی ایفاء کنند.
امیرعبداللهیان همچنین حضور همه احزاب ، گروه ها و طیف های سیاسی در روند مسالمت آمیز سیاسی در تحولات داخلی مصر برای کمک به توسعه و پیشرفت و ثبات و امنیت در این کشور را حائز اهمیت خواند و افزود : ایران امنیت و ثبات مصر و همه کشورهای منطقه را امنیت خود می داند و خط قرمز ایران در منطقه توسل به افراط گرایی و تروریسم است.
معاون وزیر امور خارجه با رد برخی خبرسازی ها در خصوص مداخلات ایران در امور داخلی کشورهای عربی تاکید کرد : جمهوری اسلامی ایران بر مبنای وظیفه انسانی واسلامی از نقش و نفوذ خود برای تقویت ثبات و امنیت و رفاه منطقه بهره می گیرد و مقابله با توطئه های دشمنان مشترک جهان اسلام و در راس آن رژیم صهیونیستی را مدنظر دارد.
وی با انتقاد از برخورد دوگانه برخی کشورهای فرامنطقه ای در برخورد با موضوعات مردمسالاری و تروریسم، بر رویکرد و عملکرد صریح و شفاف ایران در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و نیزحمایت از مبارزه جدی و قاطع با پدیده شوم تروریسم در منطقه از جمله در عراق و سوریه تاکید کرد.
امیرعبدللهیان همچنین با اشاره به حضور هیات مصری در نشست کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد در تهران ، بر دغدغه مشترک ایران و مصر در خصوص فلسطین تاکید کرد امروز جهان اسلام اولویت خود را در دفاع از مسا له فلسطین می داند و جمهوری اسلامی ایران همواره از مقاومت و همچنین وحدت گروه های فلسطینی حمایت می کند.
وی بر لزوم حمایت از مطالبات به حق و مشروع مردم فلسطین و گروه های مقاومت تاکید کرد و اظهار داشت:ارتقای وضعیت دفاعی و اقتصادی مردم فلسطین و حمایت همه جانبه فلسطینیان برای رسیدن به حقوق مسلم و تاریخی خواست جمهوری اسلامی ایران است.
وی از مواضع مصر در خصوص ضرورت مقابله با پدیده تروریسم و افراط در سوریه و عراق استقبال کرد و بر لزوم همکاری و تعامل نزدیک بین کشورهای موثر در منطقه از جمله مصر و ایران را برای ایجاد نوعی همگرایی و همکاری جمعی در منطقه برای مقابله با این پدیده بدور از مداخلات بیگانگان تاکید کرد.

امیرعبداللهیان ایران و مصر را دو کشور مستقل و مهم درمنطقه خواند و روند توسعه دوجانبه روابط در ابعاد مشورت ها و گفت و گو های سیاسی و همکاری های اقتصادی و فرهنگی را روبه رشد دانست.
معاون وزیرامورخارجه همچنین بر تداوم و تقویت این همکاری ها تاکید کرد و در این خصوص عنوان کرد:جمهوری اسلامی ایران از هر ابتکار عملی برای تقویت همکاری های دوجانبه ، منطقه ای و بین المللی با مصر استقبال می کند.
در این نشست اعضای هیات مصری به طرح دیدگاه های خود در زمینه تحولات منطقه ای و همچنین روابط ایران و مصر پرداخته و بر ضرورت توسعه روابط دو کشور تاکید کردند.
براساس این گزارش،هیات رسانه ای متشکل از جمعی از نویسندگان و اصحاب رسانه های گروهی مصر، عصر روز یکشنبه با حسین امیرعبدللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کردند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=5011