جمعه 11 اسفند، 1402

کدخبر: 1195 12:05 1393/01/29
اميد که تئاتر ما از تحقيرشدگي به‌در آيد

اميد که تئاتر ما از تحقيرشدگي به‌در آيد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
اميد که تئاتر ما از تحقيرشدگي به‌در آيد

اميد که تئاتر ما از تحقيرشدگي به‌در آيد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

 

هما روستا، هنرمند پيشکسوت عرصه تئاتر و سينما به بهانه روز جهاني تئاتر و هم‌زمان با فرارسيدن ارديبهشت تئاتر ايران پيامي منتشر کرد‎.
‎در متن اين پيام آمده است‎:‎‏ از پيدايش بشر تا امروز و پيش از خلق کلام، اختراع هنر نمايش براي ايجاد ارتباط بين آدميان ضرورتي حياتي بوده است. ضرورتي که با تکامل انسان، اشکال گونه کون يافته و امروزه در هنرهاي متفاوت متبلور است‎.
‎هنر نمايش هنري جمعي است که ريشه در آزادي‌اي فطري دارد و هنرمند بايد که در آزادي کامل به خلق اثر خود بپردازد، تا بتواند ارتباطي معنايي و گسترده با مخاطبش برقرار کند‎.
‎تئاتر هنري ديرينه است که انسان ها را از هر طبقه، قوم و آيين به هم نزديک کرده و خود منشاء تجربه اي شگرف به نام دمکراسي است‎.
‎در همه‌ي زمان ها هنر و در اين جا هنر تئاتر محتاج آزادي است و هر چه آزادي هنرمند محدود شود تئاتر پژمرده و تحقير شده به سمت نمايش هاي فرمايشي سقوط مي کند و خود و پير امون خود را ويران مي سازد‎.
‎اهل تئاتر در حوزه‌ي نمايش از خودسازي مي آغازد تا به سرشت ناب انسانيت دست يابد، زيرا هم اوست که در برابر مخاطب خود شارح انسانيت انسان است و در چنين مجالي تماشاگر در سالن نمايش احساس مي کند در خانه‌ي خويشتن و در ميان خانواده‌ي خود تنفس مي کند‎.
‎تئاتر جذاب است و هنرمند تئاتر در مقايسه با ديگر هنرمندان از خودگذشتگي اي عميق تر دارد. او هر شب بر صحنه زاده مي شود و مي ميرد و ديگر روز بر صحنه زنده مي شود و باز مي ميرد. نه به سان سيزيف که از بيهودگي رنجور است بلکه چونان آرمانگرايي متعهد و مسئول که جان خود را بر کف دارد‎.
‎سينما در تصوير جاودان مي شود و نمايش تئاتر اما در روح زمان و در لابلاي برگ هاي تاريخ است که از خود ردي بر جاي مي گذارد‎.
‎با اين اميد و آرزو امروز را به اهل تئاتر تبريک مي گويم که تئاتر مملکت ما از تحقير شدگي به‌در آيد و در آزادي همراه با حسن نيت، عشق و همدلي به فطرتش باز گردد. و از ياد نبريم که تئاتر بدون آزادي انديشه نابود است و عاملين چنين جنايتي منفور تاريخ اند‎.‎  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |