کد خبر: 2357
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۳

امید به زندگی جوانان در وضعیت اورژانس

امید به زندگی جوانان در وضعیت اورژانس

یک روانشناس گفت: لازم است برای افزایش نرخ امید به زندگی راهکارهای بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت در نظر گرفته شود.

در حال حاضر نرخ امید به زندگی نیازمند CPR است، بدین معنی که باید در این زمینه به صورت ضرب الاجلی اقدام شود.
دکتر مصطفی فروتن در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس "جوانان" خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،‌ افزود: در حال حاضر نرخ امید به زندگی در میان جوانان کاهش یافته و بسیاری از آنان تمایلی به ادامه تحصیل ندارند؛ چرا که معتقدند که با تحصیلات به جایی نمی‌رسند و دلواپس آینده خود هستند.
وی با بیان اینکه قانونگذاران باید درجهت افزایش امید به زندگی جوانان تلاش کنند، اظهارکرد: برخی از قوانین موجود دارای ایراد ساختاری هستند یا باید مانند قوانین مهریه، طلاق و نفقه به روز رسانی شوند. بنابراین طرح‌ها و قوانین باید بازنگری شوند از سوی دیگر قوانین برای همه افراد به صورت یکسان اجرا نمی‌شود و این شرایط نیز نیازمند اصلاح است؛ چراکه باید با عوامل تهدید کننده امنیت اجتماعی به طور قاطع مبارزه شود.
فروتن با اشاره به دلایل مهاجرت گفت: مهاجرت در کشورهای مختلف به ویژه کشورهای درحال توسعه دیده می‌شود. هرچند که افراد می‌دانند در کشور دیگری فرد هم زبان با آنها وجود ندارد و مردم آن کشور در نوعی بی تفاوتی به سر می‌برند؛ اما به امید برخورداری از زندگی بهتر یا فرار از موقعیت کنونی مهاجرت می‌کنند؛ البته ممکن است افراد هم به علت جاذبه‌های کشورهای دیگر و هم به علت فرار از وضعیت موجود مهاجرت می‌کنند.
وی در ادامه اظهار کرد: در موقعیت کنونی برخی افراد تمایلی به ازدواج ندارند و با نوعی ازدواج مصطلح به "ازدواج سپید" مواجه هستیم که طی آن زن و مرد بدون ثبت ازدواج و صیغه زیر یک سقف زندگی می‌کنند. از سوی دیگر در حال حاضر نسبت ازدواج به طلاق دو به یک رسیده و بالا رفتن آمار طلاق موجب افزایش آمار بزه‌های اجتماعی و اقتصادی شده است.
فروتن با اشاره به احتمال رشد منفی جمعیت ایران در سالهای آینده اظهار کرد: نباید گمان شود که صرفا با انجام فعالیت‌های تبلیغاتی می‌توان موفق به افزایش جمعیت شد، چرا که در حال حاضر بسیاری از افراد شرایط اقتصادی مطلوبی ندارند و افراد دارای تمکن مالی نیز یک فرزند را کافی می‌دانند.
این روانشناس با اشاره به بیکاری جوانان ایرانی گفت: بسیاری از جوانان هر روز صبح منتظر منتشر شدن نیازمندیهای روزنامه‌ها هستند و امیدوارند که بتوانند متناسب با تحصیلات دانشگاهی خود شغلی پیدا کنند. بنابراین اشتغال نیز یکی دیگر از عوامل موثر در کاهش جمعیت است.
فروتن با بیان اینکه بحران‌ها در کشورهای مختلف سهم بسیار زیادی در ناامیدی و جابجایی افراد دارند، گفت: ممکن است کشورها با انواع بحران‌ها اعم از اقتصادی،‌ اجتماعی و سیاسی روبرو شوند و در کشورهای در حال جنگ فرار یا حتی مهاجرت بیشتر است.
وی با بیان اینکه یکی از دلایل مهاجرت وجود تبعیض در کشور است، گفت: ممکن است در اطراف خود افرادی را ببینیم که تنها به علت انتصاب به شخص خاصی به سمتی دست یافته‌اند، بدون آنکه استعداد و توانایی کافی برای تصدی آن منصب را داشته باشند. جوانان در مواجهه با این اتفاقات دچار ناامیدی می‌شوند و به مهاجرت تمایل پیدا می‌کنند.
فروتن با اشاره به برخی تصمیمات دولت گفت: در مقطعی کاهش نرخ تعرفه سود بانک‌ها از سوی دولت اعلام شد. این امر موجب شد افراد سرمایه انبوه خود را از بانک‌ها خارج و در بازار مسکن سرمایه گذاری کنند. هرچند که بلوکه کردن پول در بانک درست نیست، اما این تصمیم دولت موجب افزایش کاذب قیمت مسکن شد و دو تن از مراجعانم به همین علت دست به خودکشی زدند، چرا که آنها آن مدتها پول خود را به امید خرید منزل پس انداز کرده بودند اما با افزایش ناگهانی قیمت آن مواجه شدند.
این روانشناس افزود: لازم است بستر اشتغال و اقتصاد تصحیح شود و نباید گمان کرد که هر شغلی که منجر به کسب درآمد شود، اشتغال محسوب می‌شود.
وی با تاکید بر ضرورت تصحیح نگاه افراد نسبت به زندگی اظهار کرد: انسان‌های توانمند از خود توقع دارند و انسان‌های ناتوان از دیگران. بنابراین برای دستیابی به زندگی بهتر و پیشرفت باید خودمان نخستین گام را برداریم و تمام توان خود را در راه سازندگی وضعیت خود و کشور به کار بندیم.
فروتن در پایان تاکید کرد: لازم است وضعیت مسکن و اشتغال بهبود یابد و فرهنگسازی در زمینه افزایش جمعیت انجام شود. دستیابی به این اهداف منجر به افزایش امید به زندگی و کاهش مهاجرت از کشور می‌شود.

پایتخت
دود انتقال پایتخت در چشم شهرستانی‌ها!
یک نماینده مجلس در خصوص طرح انتقال پایتخت گفت: این اقدام دودش به چشم شهرستان‌ها می‌رود هر چند که با به کار بردن کلمه پایتخت مخالفم و پیشنهاد می‌کنم که به جای آن عنوان مرکز اطلاق شود .
حسینعلی حاجی دلیگانی در گفت‌وگو با ایسنا ، اظهارکرد: این اقدام آن هم در این شرایط اقتصادی و بودجه‌ای سبب خواهد شد تا از پرداخت همین اندک بودجه‌ای که به استان‌ها و شهرستان‌ها داده می‌شود به این بهانه که باید در مرکز جایگزین هزینه گردد، صرف نظر شود.
نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار افزود : درصورتی که مرکز (پایتخت) بخواهد به اصفهان انتقال پیدا کند، باید یک بررسی جامع و کامل صورت بگیرد، اما به نظر می‌رسد تا حدودی ظرفیت‌های لازم برای این منظور فراهم باشد .
حاجی دلیگانی خاطر نشان‌ کرد: بسیاری از گروه‌ها در دولت و مجلس به دلیل برخی مسائل خواستار این هستند که اصفهان به عنوان جایگزین مطرح نشود.


آخرین تصمیمات درباره عمارت کلاه فرنگی

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی استان تهران با بیان اینکه شورای شهر برای عمارت کلاه فرنگی دو میلیارد تومان را در اعتبارات شهرداری تهران در نظر گرفته است، گفت: اختصاص این اعتبار قطعی است.
رجبعلی خسروآبادی در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد آخرین تصمیمات در ارتباط با عمارت کلاه فرنگی واقع در اراضی میدان سپاه، اظهار کرد: توافقات در مورد این عمارت انجام شده و جلساتی را برگزار کرده‌ایم که طی آن قرار شد شهرداری منطقه ۷ مسئولیت طراحی و آماده سازی محوطه را بر عهده داشته باشد.
وی در مورد سایر تصمیمات در خصوص عمارت کلاه فرنگی گفت: ورودی رفت و برگشت برای عمارت تعریف می‌شود و در صورت لزوم زیرگذر نیز برای آن تعبیه خواهد شد، علاوه بر این یک باند کندرو برای ورود به محوطه درنظر گرفته خواهد شد.
مدیر کل سازمان میراث فرهنگی استان تهران ادامه داد: قبلا طراحی خود ساختمان برای مرمت انجام شده و قرار است به شورای فنی استان برود تا کارهای نهایی‌اش انجام شود. این در حالی است که نقطه نظرات سایر دستگاه‌ها از جمله سپاه، سازمان میراث فرهنگی و سازمان زیباسازی شهرتهران نیز مدنظر قرار خواهد گرفت.
به گفته خسروآبادی سهم سازمان زیباسازی برای کمک به عمارت کلاه فرنگی تعریف خواهد شد و سپاه هم اگر شد کمک‌های لازم را با توجه به اعلام آمادگی خودش انجام خواهد داد.
وی با بیان اینکه علاوه بر دو میلیارد تومانی که اختصاص آن از طرف شهرداری به عمارت کلاه فرنگی قطعی شده است، مابقی اعتبارات تا پایان ماه آینده مشخص خواهد شد،افزود: برای شروع عملیات نیازمند قرارداد هستیم و تا زمانی که حجم اعتبارات در اختیار مشخص نشود نمی‌توانیم قرارداد منعقد کنیم.
مدیرکل سازمان میراث فرهنگی استان تهران در پاسخ به اینکه مسئول نهایی عمارت کلاه فرنگی با توجه به اینکه در اراضی سپاه واقع شده است چه سازمانی خواهد بود، گفت:‌ در حوزه بهره‌برداری هنوز مسئول نهایی عمارت کلاه فرنگی مشخص نشده اما کمیته‌ای چهارجانبه در این زمینه تشکیل شده است که در مورد کاربری و بهره‌برداری این عمارت تصمیم‌گیری خواهد کرد.