امنیت یا با هم یا هیچ کس

0
۱,۱۸۷ بازدید

امنیت یا با هم یا هیچ کس
احمد شیرزاد/ کارشناس روابط بین الملل


امنیت خلیج فارس یا برای همه باید تامین شود یا در شرایطی که امنیت یکی از کشورهای پیرامون آن تامین نشود بعید است سایرکشورهای این منطقه نیز بتوانند به آسایش و آرامش برسند.
حسن روحانی بعد از تهدید فروش نفت ایران به صفر بشکه، جمله ای با این مضمون را اعلام کرد که اولا باعث فخرایرانیان شد و در ثانی واکنش های بین المللی زیادی را در پی داشت. «نفع همه کشورهای منطقه در آن است که ایران بتواند از منافع خلیج فارس بهره مند شود و یکی از مهمترین منافعی که برای ایران در خلیج فارس رقم زده می شود، مساله صادرات نفت است. اینکه اعلام شود در چند ماه آینده صادرات نفت ایران به صفر خواهد رسید، بسیار تمسخر آمیز است».
اقتدار و روی سخن روحانی در این کلام در مورد امنیت خلیج فارس پاسخی به سخنان ترامپ است. به صفر رساندن صادرات نفتی ایران به نوعی بر هم زدن نظم، توازن و آرامشی است که در منطقه وجود دارد. یکی از اصولی که کشورهای جهان بعد از جنگ جهانی دوم به خاطر سپرده اند این است که توازن قوا در سطح جهان و نه در سطح منطقه ای نباید از بین رود. بر هم خوردن توازن قوا معمولا زمینه ساز تنش و ناآرامی است. بنابراین زمانی که آقای ترامپ سخنی می گویدکه معنای آن بر هم خوردن توازن قواست به این معنا که همه در این منطقه از منافع نفت و امنیت خلیج فارس استفاده نخواهند کرد.
واکنش آقای روحانی یاد آوری معنای توازن قوا به شخص رئیس جمهور آمریکاست. خوشبختانه بر روی حرف روحانی اجماع قطعی در داخل به وجود آمده و همه احزاب گروه ها و جریان های سیاسی هدف شماره یک خود را امنیت ایران قرار داده اند و دفاع از کیان و عظمت جمهوری اسلامی ایران را در نظر دارند. به همین علت جناح های مختلف سیاسی از این موضع گیری آقای روحانی استقبال کردند و بسیاری از دوستان اصلاح طلب نیز نسبت به این واکنش رئیس جمهور عکس العمل مثبتی نشان دادند البته این امکان وجود دارد برخی از افرادی که منافع دیگران بیش از منافع کشور برایشان مهم است از این موضع گیری خشنود نشوند اما در هر صورت این ابراز قدرت و این سخن از موضع قدرت و اقتدار خوش آیند اقلیت شهروندان جمهوری اسلامی ایران است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=88212