امسال ۱۴۶ هزار میلیارد تومان کسری بودجه منابع به مصارف داریم

0
۱۳۲ بازدید

دیوان محاسبات پیش‌بینی کرد با روند موجود، بودجه سال جاری در نیمه نخست امسال ۱۴۶ هزار میلیارد تومان کسری منابع عمومی نسبت به مصارف وجود دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، دیوان محاسبات پیش‌بینی کرد با روند موجود، بودجه سال جاری در نیمه نخست امسال ۱۴۶ هزار میلیارد تومان کسری منابع عمومی نسبت به مصارف وجود دارد.

در این گزارش با اشاره به پیش‌بینی کسری بودجه ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۰ بیان شد که با فرض استمرار روند چهار ماهه اول سال ۱۴۰۰ در تحقق منابع و مصارف عمومی دولت، نکاتی به شرح زیر ارائه می‌شود:

۱ ) با توجه به تحقق ۲،۰۳۸،۹۷۹ میلیارد ریال از منابع عمومی دولت در چهار ماهه اول سال، پیش بینی می‌شود تا پایان شهریور ماه مبلغ ۳،۰۵۸،۴۶۹ میلیارد ریال وصول شود.

۲ ) با توجه به اینکه تقریباً همه اعتبارات هزینه‌ای پرداخت شده در چهار ماهه اول سال اجتناب‌ناپذیر بوده بنابراین در صورت استمرار این روند تا پایان شهریور‌، پیش‌بینی میشود عملکرد اعتبارات هزینه‌ای بالغ بر ۳،۰۵۸،۴۳۱ میلیارد ریال شود.

۳ ) با توجه به تحقق ۹۸ درصدی اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در چهار ماهه نخست سال جاری و در صورت استمرار این روند، پیش بینی می شود عملکرد این بخش در پایان شش ماهه اول به میزان ۸۶۳،۰۰۰ میلیارد ریال شود.

۴ ) با فرض بازپرداخت اصل اوراق مالی اسلامی به طور یکنواخت در طول سال، دولت باید تا پایان شهریور حداقل ۵۰ درصد از اصل اوراق مالی اسلامی سررسید شده در سال ۱۴۰۰ که دارای تضمین دولت است را بازپرداخت کند که برای تحقق آن مبلغ ۴۷۶،۳۵۹ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

۵ ) با توجه به مصرف تنخواه گردان خزانه برای مصارف جاری و درخواست افزایش آن به میزان ۱ % برای حوادث
پیش‌بینی نشده و از طرفی شرایط جاری کشور در مسایل مربوط به کرونا، خشکسالی و غیره حداقل به میزان ۱۲۷،۷۹۲ میلیارد ریال منابع برای جبران حوادث غیرمترقبه لازم است.

بنابراین پیش‌بینی می‌شود میزان کسری منابع عمومی دولت برای تأمین مصارف عمومی در شش ماهه اول سال جاری بالغ بر ۱،۴۶۷،۱۱۳ میلیارد ریال باشد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=157607