کد خبر: 6241
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۳
گروه : جهان انرژی

امسال سخت ترین سال گازی کشور است

امسال سخت ترین سال گازی کشور است

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: سال جاری(1383) سخت ترین سال برای شرکت ملی گاز ایران محسوب می شود.

«حمیدرضا عراقی» روز دوشنبه در همایش استاندارسازی، مقام سازی خوداتکایی و پدافند غیرعامل که در وزارت کشور برگزار شد، این مطلب را بیان کرد.

وی به افزایش ظرفیت تولید گاز کشور اشاره کرد و افزود: حدود 60 تا 70 میلیون متر مکعب از عسلویه گاز به داخل کشور اضافه کرده ایم.

معاون وزیر نفت گفت: در چند سال گذشته در عسلویه توضیح ثروت کردیم اما به گاز نرسیدیم با این حال در اواسط سال گذشته و امسال به مخازن گازی دست یافتیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: در شش ماه نخست سال جاری، 7.5 میلیارد متر مکعب گاز به نیروگاه ها اضافه شد. یعنی پنج میلیارد دلار به کشور کمک کردیم.

عراقی با بیان اینکه امسال 60 تا 70 میلیون گاز اضافه داریم، افزود: باید یادمان باشد که در سال گذشته 25 هزار متر مکعب گازوئیل و مازود سوزانده شد.

وی ادامه داد: امسال تصمیم داریم یکصد میلیون متر مکعب گاز اضافه به نیروگاه ها بدهیم.

مدیرعامل شرکت گاز ایران گفت: همه ما باید با صرفه جویی کمک کنیم تا گاز بیشتری به نیروگاه ها برسد و هوا با سوخت مازود آلوده نشود.

وی با بیان اینکه نگهداری از گاز خطر ناک است، گفت: شرکت ملی گاز یکی از حساس ترین شرکت های کشور است که به پدافند غیرعامل نیاز دارد.

عراقی با بیان اینکه تمامی هجمه ها علیه شرکت ملی گاز ایران از سوی دشمن نیست، ادامه داد: شبکه های ما هر روز و هر لحظه دچار حمله زنگ زدگی می شود که اگر ما پوشش عایقی و کنترل استاندار نداشته باشیم، خطر آفرین است.

وی با بیان اینکه بدنبال مدیریت گاز کشور در 10 سال آینده هستیم، افزود: همچنین بدنبال استفاده از بخش خصوصی در بخش گاز هستیم، اما همچنان مدیریت گاز کشور را خود انجام می دهیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: در سه سال آینده، 13 پالایشگاه را به 19 پالایشگاه، 71 ایستگاه تقویت فشار را به 90 ایستگاه و 35 هزار خطوط انتقال را 40 هزار خطوط انتقال افزایش دهیم.

عراقی ادامه داد: برای اینکارها چاره ای نداریم که جز اینکه استانداردهای پدافند غیر عامل را مورد استفاده قرار دهیم.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه برنامه های گازی در سه سال آینده 40 هزار میلیارد دلار برای خطوط انتقال هزینه دارد، عنوان کرد: شرکت ملی گاز باید در سه سال آینده 20 هزار میلیارد دلار نیز در پالایشگاه سرمایه گذاری کند.