امروز با حضور رئیس جمهور ۴۶۳۵ طرح کشاورزی افتتاح شد

0
۲۵۹ بازدید

وزیر جهاد کشاورزی در مراسم افتتاح ۴۶۳۵ طرح کشاورزی با حضور رئیس جمهور، از دستیبابی به خودکفایی تولید کره خبر داد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایلنا، کاظم خاوازی امروز در مراسم افتتاح طرح های کشاورزی که با حضور رئیس جمهور برگزار شد با بیان اینکه امروز شاهد به ثمر رسیدن طرح های کشاورزی در چهار بخش هستیم، افزود: امروز به صورت همزمان ۴ هزار و ۶۳۵ پروژه کشاورزی افتتاح و فعالیت خود را آغاز می کنند.

وی ادامه داد: بخش اول طرح آبیاری ۱۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی دست سیستان با سرمایه گذاری ۳۴۰۰ میلیارد تومانی است که با سفر رئیس جمهور به این استان آغاز و با حمایت مقام معظم رهبری به نتیجه رسید.

خاوازی با بیان اینکه این پروژه ۷۰ هزار بهره بردار را شامل می شود، اظهار کرد: شهرستان های زابل، زهک ، نیمروز, هامون و هیرمن با ۷۲۹ روستا  شامل پروژه می شوند.

به گفته وی؛ این پروژه می تواند شرایط اقتصادی و امنیت غذایی را در منطقه تحت تاثیر قرار داده و آن ها را افزایش دهد.

خاوازی بخش دوم این طرح ها را افتتاح ۳ هزار و ۹۱۳ طرح سامانه های نوین آبیاری عنوان کرد و افزود: در سال ۹۹ مجموع سیستم آبیاری کشور ۱ میلیون و ۲۹۰ هزار هکتار بود که امروز با افتتاح طرح های جدید به ۲ میلیون و ۴۷۲ هزار هکتار یعن یبه ۲ برابر تاریخ کشور افزایش می یابد.

وی تصریح کرد: همراه با توسعه سطح آبیاری نوین در کشور، توانسته ایم در تولید لوله و شیرآلات و دیگر تجهیزات مورد استفاده در این سامانه به خوکفایی ۱۰۰ درصدی برسیم.

خاوازی از افزایش تولید محصولات کشاورزی از سال ۹۲ تا کنون با بهبود بهره وری آب خبر داد و گفت: تا سال ۹۲ به ازای مصرف هر متر مکعب آب ۹۲۰ گرم محصولات کشاورزی تولید می شد در حالی که اکنون میزان به یک هزار و ۴۵۰ گرم رسیده است.

وی همچین از افزایش میزان راندمان آبیاری از ۳۹ درصد به ۴۵.۸ درصد در سال های اخیر خبر داد.

خاوازی با تاکید بر ظرفیت های بالایی بخش شیلات اظهار کرد: بخش بعدی که امروز ۱۵۰ طرح تولیدی در آن افتتاح می شود بخش شیلات است، این بخش ظرفیت های بسیاری برای توسعه دارد و در حال حاضر ما در تولید ماهی قزل آلا آب شیرین رتبه اول دنیا را داریم.

وی ادامه داد: در تولید و پرورش میگو نیز از رتبه جهانی خوبی برخودار هستیم و در سال های اخیر توانسته ایم میزان تولید این آبزی را از ۱۲.۷ هزار تن به ۴۹ هزار تن افزایش دهیم.

خاوازی میزان صادرات در بخش شیلات را ۱۲۴ هزار تن اعلام کرد و یادآور شد: میزان صادرات آبزیان در سال ۹۲ حداکثر ۷۱ هزار تن بود.

وی تاکید کرد: ارزش صادراتی بخش شیلات از ۲۵۰ میلیون دلار در سال ۹۲ به ۴۶۰ میلین دلار در سالجاری افزایش داشته است.

خاوازی درادامه سخنان خود بخش دیگری که امروز با افتتاح طرح های جدید شاهد توسعه آن هستیم را بخش دام و طیور عنوان کرد و افزود: امروز ۵۷۱ واحد دام و طیور در سطح کشور افتتاح می شود که نتیجه آن گام دیگر به سوی خودکفایی و تقویت آن است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ما در تولید شیر به خودکفایی رسیده ایم، در تولید گوشت قرمز نزدیک به خودکفایی هستیم و گوشت مرغ را به میزان نیاز کشور تولید می کنیم.

خاوازی در پایان سخنان با بیان اینکه تا سال گذشته بیش از ۵۰ هزار تن کره وارد کشور می شد یکی از موفقیت های سال ۹۹ را خودکفایی در تولید این محصول لبنی برشمرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=138818

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here