الکامپ را به لکه ننگی بر دامن صنعت فناوری اطلاعات تبدیل نکنیم

0
۴۵۱ بازدید

صنفIT ایران نگران تخلفات است

گروه امورزیربنایی: سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و اتحادیه فناوران رایانه تهران، با طرح معضلات و تخلفات موجود دربرگزاری نمایشگاه الکامپ بیستم، خواستار شفاف سازی روند برگزاری این نمایشگاه شدند.

نمایندگان این دو تشکل به تشریح مشکلات و چالش های پیش روی در برگزاری نمایشگاه الکامپ و روند برگزاری غیرشفاف اجرا و برگزاری نمایشگاه الکامپ پرداختند.

ناصرعلی سعادت، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران و سخنگوی ستاد الکامپ بیستم به نمایندگی از سازمان نصر کشوردرخصوص دلایل انصراف و کناره گیری از برگزاری الکامپ بیستم گفت: خطوط قرمز سازمان نصر در برگزاری نمایشگاه الکامپ، چندنرخی بودن قیمت و روند ثبت نام غرفه ها و شفافیت مسایل ارزی ریالی بود.

سعادت با اشاره به اینکه تاکید سازمان در برگزاری این نمایشگاه، شفافیت و اطلاع رسانی درخصوص چگونگی روند ثبت نام غرفه ها بود، ادامه داد: چندنرخی شدن نرخ غرفه ها باعث می شود مجریان به روش های نامتعارف و غیرمعمول برای ثبت نام غرفه ها متوسل شوند. هدف و رسالت سازمان به عنوان نماینده صنف براین بود که تمام نقشه غرفه ها و فرایندهای اجرایی این نمایشگاه با شفافیت اطلاع رسانی شود اما شرکت سهامی نمایشگاه ها زیر بار این خواسته نرفت.

سعادت با تاکید براینکه سازمان نصر کشور با تمام امکانات و تجهیزات آماده برگزاری این نمایشگاه بود، گفت: باوجود اینکه در فاصله زمانی یک ماه مانده به برگزاری الکامپ و با وقت کشی های در طول یک سال گذشته، مجوز را به نام سازمان صادر کردند، بلافاصله سازمان زیرساخت و امکانات لازم برای ثبت نام و برگزاری این نمایشگاه را فراهم نمود و به پیش ثبت نام غرفه ها پرداخت که با استقبال خوبی از سوی صنف مواجه شد. اما به دلیل عدم توافق و نرسیدن به خواسته ها درخصوص شفافیت، ثبت نام قطعی صورت نگرفت.

او با اشاره به اطلاع رسانی سازمان به صنف درخصوص مشکلات و روند ناسالم ثبت نام غرفه ها در الکامپ گفت: پس از دوهفته مذاکرات پی در پی سازمان نصر با شرکت سهامی نمایشگاه ها که با پیگیری دلسوزانه مهندس جهانگرد ،معاون وزیر ارتباطات همراه بود، متاسفانه خواسته های مشروع سازمان برای برگزاری یک نمایشگاه با کیفیت و سالم پذیرفته نشد.

سعادت ادامه داد: ازاین رو در یک جلسه گردهمایی که با حضور بیش از ۳۰۰ شرکت عضو سازمان به عنوان متقاضیان حضوردرالکامپ برگزار شد نمایندگان سازمان به طرح مشکلات پیش روی الکامپ پرداختند و صنف درکنار خواسته های قبلی سازمان ، خواستار تعویق یک ماهه تاریخ برگزاری الکامپ شد اما با وجود پیگیری و تاکید سازمان روی این تقاضای صنف، شرکت سهامی نمایشگاه ها با این تقاضا هم موافقت نکرد.

سعادت درخصوص تخلفات ارزی الکامپ نوزدهم گفت: طبق اعلام برخی مدیران، شرکت سهامی نمایشگاه ها، سال پیش در الکامپ نوزدهم، مبالغ مربوط به فروش تنها ۲۳۰متر غرفه ارزی به حساب شرکت سهامی نمایشگاه واریز شده بود، درحالی که طبق اعلام این شرکت، مجری الکامپ نوزدهم، هزینه حدود ۱۰۰۰متر ارزی را از شرکت کنندگان الکامپ دریافت کرده بود.

او با اشاره به تاکید شرکت سهامی نمایشگاه ها مبنی بر فروش حداقل ۸۰۰متر غرفه به نرخ ارزی توسط سازمان در الکامپ بیستم گفت: یکی از شروطی که شرکت سهامی نمایشگاه ها برای سازمان نصر گذاشته بود الزام فروش حداقل ۸۰۰متر از این نمایشگاه با نرخ ارزی به صنف بود که سازمان و اتحادیه زیر بار این خواسته نامعقول نرفتند تا صنف متضرر نشود.

در این نشست مطبوعاتی، مهدی میرمهدی، رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران، با اشاره به اینکه اتحادیه، به دلیل منافع صنف از مشارکت در برگزاری الکامپ انصراف داده، گفت: ساختار برگزاری نمایشگاه الکامپ از سوی شرکت سهامی نمایشگاه ها، بیمار است و این موضوع باید به وسیله هردونهاد (سازمان نصر واتحادیه)پیگیری شود.

میرمهدی با تاکید براینکه مساله ارزی- ریالی به هیچ عنوان نباید در برگزاری این نمایشگاه تخصصی مطرح باشد،افزود: زمانی که اتحادیه تخلف و فساد در مساله ارزی ریالی، چندنرخی بودن غرفه ها و رویه غیرشفاف مالی الکامپ را با مجری مشاهده کرد، به سرعت از مشارکت انصراف داد.

میرمهدی با انتقاد از پدیده زیرمیزی و رانت در برگزاری نمایشگاه الکامپ گفت: متاسفانه قوانین شرکت سهامی نمایشگاه ها فسادبرانگیز است و اگر این نمایشگاه همچنان بدون اعمال شفافیت در مسائل مالی برگزار شود، قطعا لکه ننگی بر دامن صنعت فناوری اطلاعات کشور و دولت تدبیر و امید است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=7719