مدیرعامل بانک صادرات ایران درهمایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری منطقه آزاد قشم:

اقدامات مهمی در زمینه‌های نفت، گاز، پتروشیمی و صنعت در سال های گذشته در قشم انجام شده است

0
۱۷۹ بازدید

مدیرعامل بانک صادرات ایران گفت: جزیره قشم به لحاظ موقعیت ژئوپلیتیکی، جغرافیای سیاسی و همچنین ظرفیت‌های درونی، منطقه بسیار مهمی است و در زمینه‌های نفت، گاز و پتروشیمی، صنعت، معدن، کشاورزی، پرورش آبزیان و گردشگری طی سال‌های گذشته کارهای بسیار مهمی در این منطقه انجام شده است.

به گزارش روزنامه جهان اقتصاد به نقل از روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم، حجت‌اله صیدی در همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری منطقه آزاد قشم در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی افزود: لذا با افق‌های روشن ترسیم شده در جزیره قشم روبرو هستیم که با وجود تمامی محدودیت‌ها، با قدرت در حال انجام است.
وی در خصوص اقدامات بانک صادرات ایران برای مشارکت در سرمایه گذاری های منطقه آزاد قشم گفت: تجربه استفاده از ظرفیت طرح «طراوت»(طرح اعتباری ویژه تولید) بانک صادرات ایران نشان داد که نزدیک به پنج برابر میزان تامین مالی نقدی، می‌توان گردش مالی ایجاد کرد و بانک صادرات ایران طی سال جاری و سال‌های آتی از طریق تامین مالی نقدی سه تا چهار میلیارد دلاری، اعتباری به میزان ۱۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری لازم برای توسعه جزیره قشم را تامین خواهد کرد.
مدیرعامل بانک صادرات ایران برای تداوم همکاری‌ها در زمینه تامین مالی پروژه‌های مختلف جزیره قشم اعلام آمادگی کرد و افزود: براساس تفاهم‌نامه همکاری بانک صادرات ایران و منطقه آزاد قشم، روند تأمین مالی پنج هزار میلیارد تومانی بانک صادرات ایران در حال انجام است و از دو ماه پیش تاکنون،۱۵۰۰ میلیارد تومان  تامین مالی  صورت گرفته و ۳۰۰ میلیارد تومان نیز در قالب ضمانت‌نامه و تعهدات منظور شده و روند همکاری‌ها ادامه خواهد یافت.
صیدی جمعیت ۸۰ میلیون نفری کشور و جمعیت حدود  ۶۰۰ میلیون نفری منطقه را مهم ترین عامل محرک تقاضا در اقتصاد منطقه عنوان کرد و گفت: با یک بازار ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون نفری در منطقه روبه روییم که مصارف عمده این جمعیت به محصولات عمده پتروشیمی از قبیل اوره، آمونیاک و متانول در صنایع بالادستی و محصولات آن در صنایع پایین دستی وابسته است که یک بازار مصرف بزرگ را ایجاد کرده است. بحث حمل و نقل و به ویژه بانکرینگ (ظرفیت سوخت‌رسانی به کشتی‌ها) را نیز باید به مزیت های این جزیره افزود.
وی با یادآوری رکود جهانی صنعت نفت و این که بهترین زمان سرمایه‌گذاری، زمان رکود است، تاکید کرد: فرصت طلایی سرمایه‌گذاری برای حفظ رتبه هشتم ایران در صنعت نفت و رتبه پنجم در صنعت گاز در دنیا فراهم است. بنابراین باید به سمت سرمایه‌گذاری در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی حرکت کرد که یکی از نکات مهم آن مکان‌یابی مناسب است و جزیره قشم نیز هم به لحاظ ظرفیت‌های موجود و هم به لحاظ زیست محیطی دارای بهترین شرایط برای این اقدام است و افق روشنی پیش رو دارد.
سومین همایش تخصصی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری قشم در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی، باهدف ایجاد ترغیب ملی برای اتکا به دانش مهندسی و توان اجرایی کارشناسان و متخصصان کشور، پیشبرد سریع‌تر امور و فعالیت‌های توسعه‌ای در منطقه آزاد قشم به میزبانی منطقه آزاد قشم با حضور مقامات، مسوولان و صاحب‌نظران این حوزه آغاز به کار کرد.
گفتنی است، قشم به‌عنوان بزرگ‌ترین جزیره خلیج‌فارس، دارای مزایا و ذخایر نفت و گاز عظیمی برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است، ازاین‌رو، سازمان منطقه آزاد قشم در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی موردنظر مقام معظم رهبری و برنامه‌های دولت، به‌ منظور سهولت در سرمایه‌گذاری در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی به دنبال رفع موانع و ایجاد تسهیلات برای رونق و پیشرفت حداکثری منطقه است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=132638