اقتصاد چین زودتر از حد انتظار آمریکا را پشت سر می‌گذارد

0
۲۴۴ بازدید

چین تنها اقتصاد بزرگ دنیاست که در ۲۰۲۰ رشد داشته و احتمالاً در ۲۰۲۸ آمریکا را به عنوان بزرگترین اقتصاد دنیا پشت سر می‌گذارد یعنی دو سال زودتر از آنچه که قبلا پیش‌بینی شده بود.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، پیش‌بینی می‌شود تولید ناخالص داخلی چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ دنیا ۸.۲ درصد در سال جاری میلادی رشد کند و از سایر همتایان جهانی خود از جمله آمریکا پیشی بگیرد.

چین تنها اقتصاد بزرگ دنیاست که در ۲۰۲۰ رشد داشته و احتمالاً در ۲۰۲۸ آمریکا را به عنوان بزرگترین اقتصاد دنیا پشت سر می‌گذارد یعنی دو سال زودتر از آنچه که قبلا پیش‌بینی شده بود. سهم چین از اقتصاد جهان با بیشترین سرعت در این قرن افزایش یافته است.

آمار نشان می‌دهد تولید جهانی در سال گذشته میلادی ۴.۲ درصد کاهش داشته و سهم چین را به ۱۴.۵ درصد با قیمت دلار ۲۰۱۰ رسانده است. اقتصاددان‌ها اشاره می‌کنند پکن در حال تعمیق روابط اقتصادی خود با آسیا و اروپاست.

رئیس جمهور چین در این هفته در شرایطی که واشنگتن درگیر آشوب‌های داخلی است، گفت زمان و موقعیت به نفع چین است. کا ژنگ، مدیر مطالعات آسیا در دانشگاه آرکانساس می‌گوید همه‌گیری ویروس کرونا به چین کمک می‌کند موقعیت خود در اقتصاد جهان را تثبیت کند. شرکت های آمریکایی و اروپایی تمرکز خود را بر روی چین بیشتر می‌کنند چون احتمالا این کشور تنها منبع بزرگ رشد در دنیای پس از کرونا خواهد بود.

صادرات چین ۳.۶ درصد در ۲۰۲۰ افزایش یافت. این در حالی است که طبق گزارش کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل، آنکتاد، کل تجارت جهان ۵.۶ درصد پایین آمده است.

در این بین، چین عنوان خود به عنوان بزرگترین مقصد سرمایه‌گذاری خارجی را باز پس گرفته است چون ۱۲۹.۵ میلیارد دلار تا نوامبر ۲۰۲۰ وارد این کشور شده بود. طبق گزارش آنکتاد، جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در کل دنیا ۳۰ تا ۴۰ درصد به صورت سالانه در ۲۰۲۰ کاهش یافته است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=129441