کد خبر: 195610
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۴۰۱

اقتصاد روسیه برای دهمین هفته متوالی کاهش یافت

اقتصاد روسیه برای دهمین هفته متوالی کاهش یافت

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایسنا، کاهش تقاضای مصرف‌کننده و تقویت روبل در چند ماه گذشته تورم را کاهش داده است. سرویس آمار فدرال Rosstat اعلام کرد که شاخص قیمت مصرف‌کننده در هفته منتهی به ۱۲ سپتامبر پس از کاهش ۰.۱۳ درصدی یک هفته قبل، ۰.۰۳ درصد کاهش یافت.

به گفته وزارت اقتصاد، تورم سالانه در ۱۲ سپتامبر از ۱۴.۰۸ درصد در هفته قبل به ۱۴.۰۶ درصد کاهش یافت. این کاهش ممکن است انتظارات مبنی بر کاهش مجدد نرخ بهره بانک روسیه در روز جمعه را تقویت کند.

اکثر اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز انتظار دارند که بانک مرکزی با کاهش ۵۰ واحدی به ۷.۵ درصد، وام‌دهی را تشویق کند زیرا تورم همچنان در حال کاهش است.

داده‌های اولیه نشان داد که انتظارات تورمی خانوارهای روسیه برای دومین ماه متوالی افزایش یافت.

بر اساس گزارش رویترز، علیرغم کاهش تدریجی اخیر شاخص بهای مصرف‌کننده، قیمت بسیاری از اجناس از جمله شیر و شکر تا لباس و گوشی‌های هوشمند، از ۲۴ فوریه که روسیه ۱۰ها هزار نیروی نظامی را به اوکراین فرستاد، افزایش یافته است.

تورم بالا برای سال‌ها نگرانی اصلی خانوارها بوده است زیرا قدرت هزینه‌کردن و استانداردهای زندگی آنها را کاهش می‌دهد و امسال با رکود اقتصادی تشدید خواهد شد، اگرچه پیش‌بینی‌ها به تدریج خوش بینانه‌تر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.