اقتصاد رفتاری شاه‌کلید عبور از بحران‌های بازارسرمایه

0
۱۸۸ بازدید

در مورد شاخص کل بورس بعد از نزول به هدف یک میلیون و دویست و ده احتمالا شاخص به سمت عدد یک میلیون و صد و بیست و حدود آن نزول خواهد داشت و در مورد نرخ دلار هم به احتمال قوی نزولی است و انشالله حدود ۲۵ هزار تومان را خواهیم دشت که بعد از آن می‌شود در مورد هدف بعدی که ۲۰ هزار تومان و حتی ۱۵ هزار تومان باشد هم تحلیل کنیم البته هر پله و هدف باید در زمان خود تحلیل شود و فعلا حدود ۲۵ هزار تومان هدف اول است.

گلناز پرتوی مهر

۳۰ آذر شاخص کل بورس را حدود یک میلیون و ۲۱۰هزار و نرخ دلار را حدود ۲۷هزار تومان بود که گفته شد و در همان روزها خیلی از تحلیلگران حرفه‌ای به خصوص در مورد شاخص بورس تحلیل‌هایی داشتند مبنی بر رشد مجدد و اینکه الان کف سازی هم انجام شده و روند، صعودی خواهد شد.

کیارش احمدپور، کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار جهان اقتصاد، ضمن بیان مطلب فوق اظهار داشت: اما چرا این اتفاق افتاد و تحلیلگران حرفه‌ای به اشتباه تحلیل داشتند؟ جواب باز هم در اقتصاد رفتاری است و اکثرا هم تحلیل‌گر هستند و هم خرید و فروش سهام را حرفه‌ای دنبال می‌کنند و انجام می‌دهند و به قول معروف تریدر هستند. در اقتصاد رفتاری وقتی مکانیزم مغز را بررسی می‌کنیم به این صورت است که انسان در زمان ضرر فشار زیادی را متحمل می‌شود و عملکرد مغز به سمت دیدن منافع خود می‌رود یعنی اگر سهامی داشته باشد که در ضرر باشند با دیدن نمودارها تحلیل تکنیکال این گروه از انسان‌ها به سمت مثبت شدن روند و خروج از ضرر خواهد بود و واقعیت نمودار را نمی‌شود دید .

وی تصریح کرد: مثال ساده‌اش مانند پزشکی است که پدر یا مادرش بیمارش هستند و باید عمل جراحی روی ایشان انجام دهد وچون پای جان خانواده‌اش در میان است و جراح هم خودش هست ممکن است واقعیت را به حالت درست در زمان عمل نبیند و توصیه می‌شود که اقوام خود را در این شرایط عمل نکنند و همکاران ایشان عمل را انجام دهند.

به گفته وی، این موضوعی که مطرح کردم بسیار درعلم اقتصاد رفتاری مهم است و باید بدانیم که تحلیلگران بزرگ دنیا و آنهایی که نامشان در بین میلیون‌ها نفر ناگهان مطرح می‌شود بر این مکانیسم فایق آمدند و این خطای مغز و تحلیل را تحت کنترل گرفتند.

احمدپور خاطرنشان کرد: در مورد شاخص کل بورس بعد از نزول به هدف یک میلیون و دویست و ده احتمالا شاخص به سمت عدد یک میلیون و صد و بیست و حدود آن نزول خواهد داشت و در مورد نرخ دلار هم به احتمال قوی نزولی است و انشالله حدود ۲۵ هزار تومان را خواهیم دشت که بعد از آن می‌شود در مورد هدف بعدی که ۲۰ هزار تومان و حتی ۱۵ هزار تومان باشد هم تحلیل کنیم البته هر پله و هدف باید در زمان خود تحلیل شود و فعلا حدود ۲۵ هزار تومان هدف اول است.

وی با اشاره به اینکه رمز ارزها بسیار بازار پرتلاطمی است بیان کرد:  اگر علمش را ندارید ورود نکنید و یا حتما از مشاوران خبره مشورت داشته باشید و فلسفه رمز ارز را بدانید که چه برنامه ای پشت آن است و آیا برنامه به واقعیت خواهد پیوست؟ مانند رمز ارز اتریوم که فلسفه پشت آن متاورس است ولی آیا این پروژه موفق خواهد بود و یا فعلا فقط در حد یک آرزوی بلند مدت است؟ باز هم در انتها شما را به صبوری و انتخاب درست سهام بنیادی توصیه می‌کنم و حتما در بلند مدت با رعایت قوانین و نکات در بازار سهام سود معقول خواهید داشت و جای نگرانی برای سهامداران بازار سرمایه که سهم های بنیادی دارند نیست.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=170622