اقتصاد ایران در حال خروج از شرایط رکود

1
۴۹۳ بازدید

قائم مقام بانک مرکزی با اعلام اینکه اقتصاد ایران در حال خروج از شرایط رکودی است، گفت: نرخ رشد سال آینده اقتصاد ایران حدود ۵٫۵ درصد برآورد شده است.

قائم مقام بانک مرکزی با اعلام اینکه اقتصاد ایران در حال خروج از شرایط رکودی است، گفت: نرخ رشد سال آینده اقتصاد ایران حدود ۵٫۵ درصد برآورد شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، اکبر کمیجانی در دیدار با‌ معاون بخش نفت و گاز شرکت جنرال الکتریک گفت: از سرمایه‌گذاری‌های مشترک در صنایع نفت، گاز، معادن و تولید کالاها و خدماتی که مصرف داخلی و امکان صادرات به بازار کشورهای منطقه را دارند، استقبال می‌کنیم.

قائم مقام بانک مرکزی در دیدار «لورنزو» سرپرست معاون بخش نفت و گاز با بیان اینکه این شرکت در بسیاری از زمینه‌های مهم صنعتی مانند نفت، گاز، برق، راهسازی، هواپیمایی و تجهیزات بیمارستانی‌ فعالیت دارد، افزود: ‌جنرال الکتریک در سال‌های قبل از تحریم در ایران فعالیت داشته و اکنون نمایندگان آن برای ایجاد روابط و فرصت‌های تازه همکاری به ایران آمده‌اند.

وی در این نشست با تشریح وضعیت اقتصاد ایران گفت: اقتصاد ایران همچنان وابستگی معنی داری به درآمد نفت دارد و در چند سال گذشته به دلیل فشارهای تحریم با رکود مواجه بوده است، ضمن آنکه تجارت خارجی و انتقال وجوه به سختی انجام می‌شد.

کمیجانی افزود: با این حال، تعهد دولت جدید و بانک مرکزی به رعایت انضباط مالی و پولی، منجر به کاهش تورم و افزایش نرخ رشد اقتصادی شده است. در آذرماه سال جاری شاخص تورم دوازده ماهه ۱۳٫۲ درصد و شاخص ماهانه کمتر از ۱۰ درصد بوده است. اقتصاد ایران در حال خروج از شرایط رکودی است؛ البته، کاهش قیمت و درآمدهای نفتی متأسفانه موجب کاهش نرخ رشد اقتصادی در چند فصل‌ گذشته شده و امید است در نیمه دوم سال جاری اقتصاد ایران عملکرد بهتری داشته باشد.

وی با اعلام اینکه پیش بینی برای بهبود وضعیت اقتصادی در سال ۲۰۱۶ بسیار خوب است، تصریح کرد: این موضوع در گزارش اخیر IMF و همچنین در گزارش بانک جهانی، مورد توجه قرار گرفته و نرخ رشد سال آینده حدود ۵.۵ درصد برآورد شده است.

قائم مقام بانک مرکزی، اقتصاد ایران را دارای ظرفیت‌های زیادی برای رشد و توسعه خواند و افزود: ذخایر ارزی ما در شرایط پساتحریم قابل استفاده می شود و انتظار داریم که دسترسی بهتر و بیشتری به منابع خارجی داشته باشیم؛ بنابراین، دور از انتظار نیست که اقتصاد ایران با سرمایه‌گذاری بیشتر خارجی و داخلی به عملکرد بهتری دست یابد.

کمیجانی با تاکید بر اینکه ظرفیت‌های بالقوه برای دستیابی به فناوری‌های بالاتر افزایش یافته است، تصریح کرد: در زمینه صنعت هواپیمایی و تجهیزات فرودگاهی نیاز سرمایه‌گذاری و تأمین مالی و در زمینه صنعت مالی و بانکداری نیاز به ورود سرمایه‌گذاران خارجی داریم. البته در برنامه ششم توسعه و نیازهای سرمایه‌گذاری برای دستیابی به نرخ رشد ۸ درصد هدف گذاری شده است.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=27281

Comments are closed.