اقتباس تالار شیشه ای از آژانس شیشه ای!

0
۴۰۰ بازدید

بازار بورس درحال خاطره درست کردن برای آینده است! روزهای فرسایشی و نفس گیر که سالها بعد می توان از این ایام به عنوان یک برهه چالش برانگیز یاد کرد.

بازار بورس درحال خاطره درست کردن برای آینده است! روزهای فرسایشی و نفس گیر که سالها بعد می توان از این ایام به عنوان یک برهه چالش برانگیز یاد کرد.

اگر چه رنج زدن بخشی از بازار سرمایه محسوب می شود ولی شکل اصلاح زمانی و قیمتی به نحوی پرتلاطم و فرسایشی شده است که گویا زمان در ساعت های فعالیت بازار به کندی می گذرد چیزی شبیه فیلمبعدظهر سگیساختهسیدنی لومتو یا فیلم آژانس شیشه ای ساخته ابراهیم حاتمی کیا! که همه حوادث در چند ساعت رخ می دهد ولی گویا زمان در آن مکان متوقف شده و هر دقیقه آن نمایش تازه ای از بخش پنهانی از یک داستان بزرگ است.

مدتی است هر روز صبح، بورس تهران چیزی شبیه فیلم آژانس شیشه ای را برای سرمایه گذاران تداعی می کند، حوادث به سرعت درحال رخ دادن است و زمان از جریان اتفاقات آهسته تر حرکت می کند! به غیر از بازیگران اصلی و تعداد جزئی از نوسانگیران  تقریبا می توان به جرات گفت که اغلب سهامدارانی نوسانگیران که از امثال وارد بازار سرمایه شده اند در ضرر ۳۰ تا ۵۰ درصدی هستند و برای فرار از زیان بیشتر در صف های میلیونی فروش قرار دارند اما نه بازیگران اصلی صف ها را جمع می کنند و نه اتفاق تاثیرگذاری رخ می دهد اما خبرها زیاد و اتفاقات بسیار است.

از هر جای ماجرا که‌‌ بورس نگاه می شود به این نتیجه می رسیم که بازار باید  این روزها وضعیت مناسب تری را داشته باشد ولی خبرها و اتفاقات با نتایج سازگاری ندارد، به عبارت ساده تر فرقی نمی کند که خبرهای خوب وجود داشته باشد یا خبر بد، سهامداران باوجود ضرر ۵۰ درصدی همچنان در صف فروش میلیونی ایستاده اند و این علامت سوال این روزهای بازار سرمایه است.

اگر بخواهیم بازار بورس را از منظر تکنیکال مورد ارزیابی قرار دهیم نشانه های خوبی برای هفته جاری پیش بینی می شود. درواقع مطابق داده های نمودار شاخص کل پیداست بعد از سه بار واگرایی مثبت دادن، به طور همزمان پولبک (هم سقف کانال نزولی شکسته شده و هم به مقاومت استاتیک شکسته شده در محدوده ۱،۵۸۰،۰۰۰ واحد است) که نشان می دهد می توان به تغییر روند شاخص کل از حالت نزولی به صعودی امید داشت تا تثبیت شاخص در بالای ۱,۷۰۰,۰۰۰ واحد

این درحالی است که اگر پولبک با موفقیت انجام شود مقاومت استاتیک در محدوده ۱،۶۱۰،۰۰۰ واحد خواهد بود و اگر روی نوار ریزش قرار بگیرد شاخص کل کف جدیدتری نسبت به محدوده ۱،۴۹۰،۰۰۰ واحد را به ثبت میرساند.

اما همانگونه که به شکل فانتزی به شباهت این روزهای تالار شیشه ای بورس با فیلم آژانس شیشه ای پرداخته شد لازم است به این نکته نیز اشاره کنیم که تمام قهرمانان فیلم آژانس شیشه ای افراد مثبتی بودند ولی روند داستان به نفع قهرمانان پیش نرفت وحالا تالار شیشه ای بورس نیز باوجود ده ها اتفاق مثبت پیش رو باید هفته سبزی را به سهامداران خود نشان دهد که البته باید دید پایان هفته به نفع سهامداران خواهد بود؟

اما از مهمترین اتفاقات هفته جاری که می تواند بازار سرمایه را روی نوار صعود قرار دهد، خبر لغو تحریمهای آمریکا است شاید این رویداد باعث افزایش حجم معاملات (به دلیل ارزندگی سهمها و همچنین گزارشهای ۶ ماهه برخی از نمادها) شود. همچنین قیمت ارز میتواند سیگنالمثبت دیگری برای تزریق پول به بازار سرمایه باشد.

یکی دیگر از اتفاقات مثبت هفته جاری بازگشایی نماد شاخص سازشستااست که اگر از این نماد حمایت شود سقف مقاومت شاخص کل شکسته خواهد شد. همچنین آغاز معاملات صندوق پالایشی یک از اوایل آبان رویداد تاثیرگذاری است که نمی توان از ان به سادگی چشم پوشی کرد، با وجود نزدیک شدن زمان بازگشایی صندوق پالایش در آبان ماه به نظر می رسد دولت باید برای حمایت از این صندوق و صندوق های بعدی حمایت خوبی از آنها انجام دهد.

ضمن اینکه طبق مصوبه هیأت دولت گفته شده در هفته اول آبان و یا نهایتا تا آخر آبان داراسوم عرضه خواهد شد این خبر برای بازار سیگنال‌ مثبت محسوب می شود و همه اینها تنها بخشی از رویدادهای مثبت بازار است که باید دید پایان آن خوش خواهد بود و یا تالارشیشه ای در عصر چهارشنبه همین هفته دوباره حس “آل پاچینو” در فیلم “بعدظهر سگی” یا پرویز پرستوی در پایان فیلم آژانس شیشه ای را برای سرمایه گذاران تداعی می کند!

وحید میرزائى – کارشناس اقتصادى و نویسنده مجموعه کتاب هاى کسب و کار

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=115873