افق روشن سرمایه‌گذاری پیش روی شرکت‌‌های ایرانی

0
۵۸۱ بازدید

مدیرعامل سرمایه‌گذاری غدیر با بیان اینکه درپی اجرایی شدن برجام و رفع موانع تحریم، فرصت برای همکاری شرکت‌‌های ایرانی و شرکت‌های دیگر کشورها فراهم شده‌است، افزود: در شرایط پسابرجام افق روشنی پیش روی شرکت‌های ایرانی قراردارد و رشد بازار سرمایه تداوم خواهد داشت.

علی شفائی

ali.shafaee@jahaneghtesad.com

مدیرعامل سرمایه‌گذاری غدیر با بیان اینکه درپی اجرایی شدن برجام و رفع موانع تحریم، فرصت برای همکاری شرکت‌‌های ایرانی و شرکت‌های دیگر کشورها فراهم شده‌است، افزود: در شرایط پسابرجام افق روشنی پیش روی شرکت‌های ایرانی قراردارد و رشد بازار سرمایه تداوم خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، غلامرضا سلیمانی در نشستی با اصحاب رسانه ضمن اشاره به تمایل شرکت‌های دیگر کشورها برای همکاری با سرمایه‌گذاری غدیر، گفت: به دنبال مذاکرات انجام شده با تعدادی از طرف‌های خارجی قرارداد مشارکت و همکاری منعقد شده‌است که قالب این قراردادها به صورت مشارکت و یا فاینانس می‌باشد.

وی با اشاره به ثبت سرمایه جدید«وغدیر» به مبلغ ۴هزار و ۶۰۸ میلیارد تومان عنوان کرد: پس از اجرای برجام، شرکت‌های اروپایی و سایر سرمایه‌گذاران خارجی برای آشنایی با سرمایه‌گذاری غدیر ابراز علاقه کرده‌اند در این زمینه تاکنون تفاهم‌نامه‌های زیادی در زمینه پروژه‌های زیربنایی از جمله حوزه‌های نفت و گاز، نیروگاه‌های خورشیدی و بادی و بخش‌های فولادی و حمل و نقل و همچنین حوزه فناوری اطلاعات با سرمایه‌گذاری غدیر به امضاء رسیده و ظرفیت‌های این شرکت مورد توجه شرکت‌های بزرگ بین‌المللی قرارگرفته است.

سلیمانی با اشاره به ارزش ۳۷ هزار میلیارد تومانی پروژه‌های سرمایه‌گذاری غدیر از رشد ۱۰ هزار میلیارد تومانی این طرح‌های توسعه‌ای در سال جاری سخن گفت و افزود: در تعامل‌های صورت گرفته تاکنون شرکت‌های بسیاری از جمله شرکت فولادی دینیلی، شرکت آل‌ساندو در بخش انرژی و نیروگاهی، شرکت BASF در بخش پتروشیمی و شرکت اِنی در بخش نفت و گاز توانسته‌اند قراردادهای قابل توجهی را با سرمایه‌گذاری غدیر منعقد کنند.

در عین حال شرکت ملی نفت کشور آذربایجان (فاکا) تفاهم‌نامه‌ای مشترک را به منظور حضور در بخش پتروشیمی و اکتشاف گاز در میادین گازی ایران با سرمایه‌گذاری غدیر به امضاء برساند که در این زمینه این تفاهم‌نامه به صورت قرارداد مشترک در مناطق آزاد با این شرکت بزرگ نفتی اجرا خواهد شد.

مدیرعامل سرمایه‌گذاری غدیر از برنامه افزایش سرمایه این شرکت در سال آینده از محل اندوخته خبرداد و گفت: با توجه به مصوبه هیأت مدیره و تنفیذ این افزایش سرمایه به هیأت مدیره شرکت از سوی سهامداران در مجمع فوق‌العاده اخیر بلافاصله پس از برگزاری مجمع عادی سالیانه امسال فرایند ثبت سرمایه جدید شرکت به منظور افزایش تا مبلغ ۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان در دستور کار قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل سرمایه‌گذاری با اشاره به برگزاری مجمع عادی سالیانه سهامداران این شرکت در دوشنبه هفته آینده عنوان کرد: مطابق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، سود تقسیمی مجمع امسال بلافاصله پس از تصویب مجمع به حساب سهامداران حقیقی این شرکت تا پیش از شب عید ۹۵ واریز خواهد شد.

این مقام مسئول با اشاره به جزئیات قراردادهای خارجی سرمایه‌گذاری غدیر عنوان کرد: پروژه‌های «وغدیر» به صورت قرارداد مشترک (جوینت ونتر)، ETCF و یا به صورت فاینانس انجام خواهد شد که در این زمینه سرمایه‌گذاری غدیر بین ۱۵ تا ۲۵ درصد از ارزش قرارداد را پرداخت و مابقی آن در حوزه فاینانس از طریق تامین مالی خارجی صورت خواهد پذیرفت.

وی با بیان اینکه به منظور تحقق حجم ۳۷ هزارمیلیارد تومانی پروژه‌های توسعه‌ای تعریف شده در سرمایه‌گذاری غدیر نیاز به گشایش ۹ میلیارد یورو فاینانس خارجی است، عنوان کرد: عمده این پروژه‌ها در حوزه‌های نفت، گاز و انرژی و بخش‌های معدنی که از حاشیه سود ۲۵ تا ۳۰ درصدی برخوردار هستند. از سوی دیگر با توجه به پایین بودن نرخ سود وام‌های خارجی می‌توان امیدوار بود که تأمین منابع ارزی، اجرای پروژه‌های اقتصادی ره به صرفه‌تر کند.

سلیمانی با اشاره به برنامه عرضه‌های اولیه سهام «وغدیر» در سال ۹۵ عنوان کرد: در حال حاضر سهام شرکت‌های هلدینگ سیمان غدیر، شرکت فولادی غدیر ایرانیان و هلدینگ معدن غدیر آماده عرضه سهام در بورس تهران هستند. این در حالی است که سهام هلدینگ برق و انرژی غدیر نیز در دستور کار سرمایه‌گذاری غدیر برای عرضه سهام در بورس قرار گرفته است.

وی افزود: سرمایه‌گذاری غدیر هم‌اکنون با برخورداری از ۳ کشتی حامل سوخت متانول، فرآورده‌های تولیدی شرکت‌های پتروشیمی زاگرس و سایر شرکت‌ها را به اقصی نقاط جهان حمل و توزیع می‌کند. در عین حال «وغدیر» از ۴ فروند کشتی به منظور ارائه خدمات کشتیرانی در کشور امارات برخوردار بوده و در بخش راه‌آهن نیز ۱۱۲۰ واگن باری را در اختیار دارد.

وی با اشاره به فرمول قیمت‌گذاری نرخ خوراک شرکت‌های پتروشیمی و تعیین تکلیف آن از سوی وزارت نفت گفت: مطابق با این فرمول قیمت هر متر مکعب خوراک سوخت مجتمع‌های پتروشیمی ۸٫۵ سنت خواهد بود و این درحالی است که در صورت نوسان قیمت نفت در سال آینده این نرخ نیز تحت تاثیر قرارخواهدگرفت.

وی با اشاره به سود تحقق یافته سرمایه‌گذاری غدیر در پایان سال مالی ۹۴ عنوان کرد: سرمایه‌گذاری غدیر توانسته در پایان این دوره مالی با سرمایه ۴ هزار و ۶۰۸ میلیارد تومانی به ازای هر سهم مبلغ ۴۸ تومان و ۵ ریال سود در شرکت اصلی محقق سازد که از این مبلغ تقسیم ۵۰ درصدی آن از سوی هیأت مدیره به مجمع صاحبان سهام شرکت پیشنهاد خواهد شد.

سلیمانی افزود: انتظار می‌رود با توجه به مراودات صورت گرفته با طرف‌های خارجی بخشی از سهام سرمایه‌گذاری غدیر تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی در برخی بورس‌های جهانی عرضه شود. در این زمینه سرمایه‌گذاری غدیر ۴ بورس استانبول، مالزی، فرانکفورت و لندن را در دستور کار بررسی‌های خود قرار داده که در این زمینه تمایل «وغدیر» برای حضور در بورس لندن است.

وی در مورد موضوع بهره مالکانه معادن و فرمول محاسبه آن نیز به خبرنگار فارس گفت: مقرر شده با اختصاص تعرفه‌ای در واردات فولاد فرایندی ایجاد شود که به تبع آن پس از محقق شدن انتظارات فولادسازان داخلی به تبع آن بر روی قیمت گندله و کنسانتره سنگ آهن نیز تاثیر مثبت بر جای خواهد گذاشت.

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=28931