افزایش ۴ برابری مصرف گاز در بخش خانگی

0
۱۲۱ بازدید

به استحضار مردم شریف ایران می رساند، سهم بخش خانگی از مصارف گاز طبیعی در کل سال معادل ۲۸ درصد می باشد به طوریکه در فصول سرد سال، میزان مصرف گاز خانگی هر واحد ۳.۵ برابر نسبت به فصول گرم افزایش می یابد و طی سالجاری بدلیل شرایط کرونایی، این میزان به واسطه افزایش مصرف آب گرم تا ۴ برابر هم افزایش یافته است .

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، بهاره آروین، عضو شورای شهر تهران در دویست و شصت و چهارمین جلسه شورا و در بخشی از سخنان خود در نطق پیش از دستور گفت: “به نمایندگی از شهروندان تهرانی از وزارت‌خانه‌های نفت و نیرو می‌خواهم فیش گاز و برق تمام مشترکین پرمصرف در بخش دولتی و صنایع را شفاف کنند تا معلوم شود بخش عمده مصرف انرژی در کشور کجاست؛ تا شفاف شود که چقدر برق و گاز در انبوه پرشمار ساختمان‌های دولتی چند ده طبقه هدر می‌رود چون لابد برای دولت و زیرمجموعه‌اش، پول این حجم از مصرف گاز و برق از این جیب به آن جیب محسوب می‌شود و زور دولت و نصایحش درباره صرفه‌جویی فقط برای شهروندان و مشترکین خانگی است.”

روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران نسبت به انتشار این خبر واکنش نشان داده و توضیحاتی را به خبرگزاری تسنیم ارسال کرد.

متن این توضیحات بدین شرح است: ” به استحضار مردم شریف ایران می رساند، سهم بخش خانگی از مصارف گاز طبیعی در کل سال معادل ۲۸ درصد می باشد به طوریکه در فصول سرد سال، میزان مصرف گاز خانگی هر واحد ۳.۵ برابر نسبت به فصول گرم افزایش می یابد و طی سالجاری بدلیل شرایط کرونایی، این میزان به واسطه افزایش مصرف آب گرم تا ۴ برابر هم افزایش یافته است به طوریکه متوسط گاز تحویلی روزانه به مشترکین خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده در سال جاری نسبت به سال گذشته، حدود ۱۱ درصد افزایش داشته است.

در بخش از این گزارش به تعطیلی مدارس و دانشگاهها اشاره شده بود، در پاسخ به این موضوع، ذکر این نکته ضروری است که مشترکین عمومی شامل اداره های دولتی، بیمارستانها، مدارس، اماکن مذهبی و و آموزشی تنها ۴ درصد از مصرف را به خود اختصاص داده اند.

همچنین باید تأکید کرد که تنها بخش آموزش مدارس و مؤسسات آموزش عالی تعطیل شده‌اند و مدیران، کارکنان و بعضاً دبیران و استادان و در نهایت، کادر سرایداری تمامی واحدهای آموزشی کشور در سر کارهای خود حضور دارند و از آن جا که سیستم‌های گرمایشی مدارس و دانشگاه‌ها و کلیه مؤسسات آموزشی، متمرکز هستند، پر واضح است که مصرف انرژی در آن‌ها به روال سابق ادامه دارد و در خوش‌بینانه‌ترین حالت، درصد کمی از سرانه مصرف این واحدها کاسته شده است.

در بخش دیگری از این گزارش شفاف سازی فیش مشترکین پر مصرف در بخش دولتی و صنایع مطرح گردیده بود، مزید اطلاع تعرفه گاز طبیعی در بخش صنعتی به ازای هر متر مکعب ۱۰۰۰ ریال می باشد. همچنین تعرفه مصرف گاز برای مشترکین دولتی در ماههای سرد (۱۶ آبان تا ۱۵ فروردین) برابر با ۱۴۹۵ ریال و در ماههای گرم (۱۶ فروردین تا ۱۵ آبان) برابر ۲۹۹۰ ریال می باشد که بر اساس بند (۳) مصوبه شماره ۱۰۱۷۵۸/ت۵۷۸۰۴ مورخ ۱۱/۹/۹۹ هیئت محترم وزیران، در صورتی که مشترکین دولتی از ۱۶ آبان تا ۱۵ اسفند ماه، مصارف خود را نسبت به متوسط مصارف سالهای ۹۶ و ۹۷ خود حداقل ۲۰ درصد کاهش ندهند، مشمول افزایش ۵۰ درصدی گازبها خواهند شد.

لازم به ذکر است در همین راستا به صورت گسترده در سطح کشور ، مأمورین شرکت گاز استانها نسبت به پایش مصرف گاز همه ساختمانهای دولتی از آبان ماه سالجاری اقدام نموده اند که حتی در برخی از استانها گاز برخی از مشترکین پر مصرف دولتی به صورت موقت قطع گردیده است. ادعای مطرح‌شده درخصوص « مازوت سوزی نیروگاهها بدلیل مصرف بالای گاز »، خلاف واقع است زیرا متوسط گاز تحویلی روزانه به نیروگاههای کشور حدود ۱۱ میلیون متر مکعب در روز و صنایع بزرگ نیز حدود ۶ میلیون متر مکعب در روز در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

لذا شرکت ملی گاز ایران وظیفه تامین انرژی پاک مصرف کنندگان بزرگ انرژی را متناسب با شرایط موجود و مطابق برنامه انجام داده است. در پایان یادآور می‌شود، اولویت شرکت ملی گاز ایران در تامین گاز بخش‌های مختلف در فصول سرد سال، تامین کامل نیازهای بخش خانگی، تجاری و تخصیص گاز بین سایر مصارف عمده از جمله بخش نیروگاهی می‌باشد.”

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=132959