افزایش ۳۴ واحدی شاخص کل بورس

0
۶۹۸ بازدید

مرتضی ابراهیمی
news.morteza@gmail.com
برخی اخبار و شنیده ها حکایت از احتمال اتخاذ برخی تصمیماتی دارد که می تواند بر روی برخی صنایع بورسی تأثیر گذار باشد.
بر این اساس با مصوبه جدید عوارض مالکانه در مجلس شورای اسلامی، عوارض و بهره مالکانه از ۳۰ درصد در سال ۹۳ به ۱۵ تا ۲۵ درصد در سال ۹۴ کاهش پیدا کرده است، از همین رو به نظر می رسد با این مصوبه دو شرکت سنگ آهنی گل گهر و چادر ملو با تغییر نسبتاً با اهمیت سودآوری مواجه شوند چرا که گفته می شود هزینه عوارض مالکانه شرکت های سنگ آهنی نسبت به سال جاری برای شرکت گل گهر حدود ۲۱۰۰ میلیارد و برای چادرملو در حدود ۲۴۰۰ میلیارد ریال برآورد می شود.
از سوی دیگر خبرهای رسیده از صنعت فولاد سازی کشور نیز حکایت از پیشنهاد جدید انجمن تولیدکنندگان فولادی به دولت دارد که بر اساس آن پاداش صادراتی به صورت برگشت مالیات بر عملکرد شرکت ها لحاظ خواهد شد. بنظر می رسد با این پیشنهاد و در صورت موافقت آن توسط دولت شاهد بازگشت رونق و خروج نسبی این صنعت از رکود باشیم، همچنین دولت باید تدابیر سختگیرانه تری نسبت به واردات فولاد به کشور اتخاذ نماید.
این موارد موجب شد تا بازار سهام همچنان زیر سایه معاملات کد به کد و بازارگردانی سهام با نوسان نماگرها در محدوده‌ای مدیریت شده بود که شاخص کل بورس با ۳۷ واحد رشد به ۶۲۹۲۷ واحد رسید.
شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه یکم آذرماه ۹۴، با افزایش ۹۴ واحدی به عدد ۶۲ هزار و ۹۲۳ واحد دست یافت. شاخص قیمت وزنی نیز در پایان معاملات امروز نیز با ۱۳ واحد رشد به رقم ۲۴ هزار و ۵۰۱ واحد رسید. شاخص سهام آزاد شناور نیز پس از ۱۲۱ واحد کاهش عدد ۶۹ هزار و ۵۷۲ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۱۱۰ واحدی به عدد ۴۳ هزار و ۴۹۹ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با رشد ۸۶۱ واحدی عدد ۱۴۰ هزار و ۷۲۳ واحد را برای خود ثبت کرد. همچنین شاخص کل فرابورس بدون تغییر محسوسی روی عدد ۷۰۰ واحد ایستاد.
نماد معاملاتی سه شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با ۱۴۰ واحد، بانک ملت با ۱۸ واحد و تاپیکو با ۱۵ واحد افزایش بالاترین تاثیر مثبت را در برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.
در عین حال نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۲۲ واحد، بانک اقتصاد نوین با ۱۸ واحد و پتروشیمی جم با ۱۶ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.
ارزش کل معاملات بورس تهران به بیش از ۶۴ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۳۱۲ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۲۲ هزار و ۵۶۹ نوبت داد و ستد بود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=19396