افزایش یک هزار ۳۲۳ واحدی شاخص بورس تهران

0
۵۳۰ بازدید

مرتضی ابراهیمی- در پایان معاملات هفته منتهی به ۱۷آذرماه ۹۵، شاخص کل با ۱۳۲۳ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۸۱۳۴۱ واحد رسید.

مرتضی ابراهیمی- در پایان معاملات هفته منتهی به ۱۷آذرماه ۹۵، شاخص کل با ۱۳۲۳ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۸۱۳۴۱ واحد رسید.

شاخص بازار اول با ۱۳۱۹ واحد افزایش به رقم ۵۸۰۰۵ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۶۴۸ واحد افزایش عدد ۱۷۱۶۰۳ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با  ۳  /  ۲ درصد و  ۳۸  /  ۰ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند.

در ۵ روز کاری هفته گذشته ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۴۴۷۷ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل با  ۹۴ درصد افزایش یافته است.

در ضمن تعداد ۴۹۹۸ میلیون سهم و حق تقدم در ۳۰۵ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۱۲۰ درصد و ۷۳ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد.

براین اساس تعداد ۱ میلیون برگه اوراق مشارکت به ارزش ۱ هزارو ۲۰۵ میلیارد ریال معامله شد که به ترتیب ۴۰ درصد و ۴۱ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته را نشان  می‌دهد.

این درحالی است که تعداد ۹۹ میلیون واحد از صندوق ‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۹۹۵ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۱۴۸۱۶ درصد و ۱۵۹۶۵ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شد.

افزایش ۳۲ واحدی شاخص فرابورس در هفته گذشته

شاخص کل فرابورس ایران در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته در حالی به ارتفاع ۸۶۲٫۷ واحدی رسید و ۳۲ واحد افزایش را تجربه کرد که در روز پایانی معاملات هفته گذشته ۸۳۰٫۹ واحد بود.

ارزش بازارهای فرابورس در روز پایانی  هفته گذشته ۹۷۴ هزار میلیارد ریال بود که در مجموع پنج روز معاملاتی هفته منتهی به ۱۹ آذرماه یک هزار و ۶۲۴ میلیون ورقه به ارزش بیش از هفت هزار میلیارد ریال در این رکن بازار سرمایه دست به دست شد.

از میان بازارهای پنج‌گانه فرابورس، بازار ابزارهای نوین مالی با نقل‌ وانتقال ۲۳ میلیون ورقه به ارزش سه هزار و ۴۵۴ میلیارد ریال، بیش‌ترین ارزش معاملاتی این هفته را به خود اختصاص داد. این درحالی بود که در این بازار، اوراق بدهی با معامله بیش از سه میلیون ورقه به ارزش سه هزار میلیارد ریال همانند هفته پیش صدرنشینی خود را حفظ کرد و بهترین عملکرد را در نسبت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن تجربه کرد.

نقل و انتقال یک هزار و ۶۰۲ میلیون سهم به ارزش سه هزار و ۷۶۶ میلیارد ریال در ۴۰ هزار دفعه معاملاتی نیز نتیجه معاملات صورت‌گرفته در بازار سهام (مجموع بازاهای اول، دوم و پایه) بود.

نگاهی به ارزش معاملات خرد در بازار سهام

در هفته منتهی به نوزدهم این ماه در بازار سهام، ارزش معاملات خرد ِگروه فلزات اساسی معادل ۷۶۱ میلیارد ریال بود و به ترتیب، گروه فلزات اساسی ۳۷ درصد، محصولات شیمیایی ۹ درصد و حمل‌ونقل، انبارداری و ارتباطات هفت درصد از سهم ارزش کل معاملات را در بازار سهام به خود اختصاص دادند. همچنین در این هفته ارزش مجموع معاملات خرد بازار سهام به تفکیکِ صنایع فرابورسی افزون بر دو هزار میلیارد ریال بود.

در همین حال در آخرین روز معاملاتی هفته رده‌بندی صنایع فرابورسی به لحاظ بالاترین ارزشِ بازاری نشان می‌دهد محصولات شیمیایی با ۲۳ درصد رتبه نخست را دارد و اوراق تأمین مالی و فلزات اساسی به ترتیب با ۱۷ و ۱۲ درصد رتبه‌های دوم و سوم را در اختیار گرفته‌اند.

کارنامه بازار سرمایه در سال ۹۵

در حالی که کمتر از سه ماه و نیم به پایان سال ۱۳۹۵ مانده است، شاخص کل بازده نقدی و قیمتی برای دومین بار در طول ۹ ماه گذشته کانال ۸۱ هزار واحدی را رد کرد و نسبت به ابتدای سال تقریبا در نقطه سر به سر قرار گرفت. با توجه به حداقل سود مورد انتظار سهامداران با دیدگاه یکساله، امکان دارد آن‌ها سال جاری را با ضرر به پایان برسانند، این در حالی است نوسان‌گیرانی که با دیدگاه کوتاه مدت وارد بازار سهام شده‌اند، توانسته‌اند سودخوبی را از وضعیت موجود کسب کنند.

چهارشنبه گذشته در حالی شاخص کل بازده نقدی و قیمتی کانال ۸۱ هزار و ۳۴۱ واحدی را تجربه کرد که در ۱۴ فروردین سال جاری در میانه تراز ۸۱ هزار واحدی قرار داشت. با این توضیح که دماسنج بازار سرمایه هفته گذشته برای دومین بار در سال ۱۳۹۵ از  کانال ۸۱ هزار واحدی عبود کرد ولی همچنان بیشترین مقدار شاخص در اواسط فروردین ماه ۱۳۹۵ تجربه شده است و هنوز بعد از آن تاریخ نماگر بازار نتوانسته رکورد ۸۱ هزار و ۵۳۷ را بشکند.

در نتیجه نسبت به میانه فروردین ماه سال جاری بازیگران بازار سرمایه ضرر ۱۹۵ واحدی را تجربه کرده اند.  می‌توان به صورت تقریبی و با کمی‌اغماض گفت که تا اینجای کار، بازده صفر درصدی عاید سهامداران شده  است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=48393