افزایش همکاری اتحادیه اوراسیا با ایران

0
۱۵۰ بازدید

پوتین در جلسه شورای عالی اقتصادی اوراسیا گفت: توسعه همگرایی در چارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای بسیاری از کشورهای خارجی جالب توجه است.”

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری تاس، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از برنامه خود برای گسترش همکاری بین اتحادیه اقتصادی اوراسیاEAEU و سایر کشورها از جمله ایران خبر داد.

درحال حاضر این همکاری به ویژه در مورد ازبکستان و کوبا با عضویت به عنوان ناظر مطرح شده است.

وی روز جمعه در جلسه شورای عالی اقتصادی اوراسیا گفت: توسعه همگرایی در چارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای بسیاری از کشورهای خارجی جالب توجه است.”

پوتین با بیان اینکه تصمیمی برای ارائه وضعیت ناظر به جمهوری ازبکستان و جمهوری کوبا در جلسه روز جمعه گرفته خواهد شد، افزود: این یک اقدام کاملاً مهم در تقویت روابط این اتحادیه با شرکای طبیعی و سنتی خود می باشد.

رئیس جمهور روسیه همچنین گفت: توافق نامه همکاری بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای بزرگ اقتصادی از جمله چین و هند در حال اجرا است.

وی افزود: به زودی اولین دور مذاکرات در مورد توافق تجارت آزاد با هند برگزار خواهد شد. بر اساس این گزارش، پوتین با بیان اینکه “امروز ما شروع مذاکرات مشابه با ایران را تصویب خواهیم کرد”، گفت: ایده توافق نامه های ترجیحی با اندونزی و مغولستان مورد استقبال است.

پوتین گفت، تفاهم نامه ای بین دبیرخانه سازمان همکاری شانگهای و کمیسیون اقتصادی اوراسیا در اجلاس سازمان همکاری شانگهای در تاریخ ۱۰ نوامبر امضا شد.

وی تأکید کرد: ما این را گام دیگری در جهت اجرای ایده آغاز شده برای ایجاد یک مشارکت بزرگ اوراسیا در زمینه همکاری های امنیتی، اقتصادی و بشردوستانه می دانیم. پوتین گفت: از این لحاظ، گسترش همکاری با سایر کشورها و یکپارچگی منطقه ای بسیار مهم است.

وی افزود: این مسئله قبل از هر چیز در مورد پیوند دادن فعالیت های اتحادیه اقتصادی اوراسیا به اجرای طرح جاده ابریشم چین موسوم به “یک کمربند یک جاده” است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=124299