افزایش فقر و بیکاری کارگران در شرایط کرونا

0
۱۶۴ بازدید

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران گفت: اگر قرار است شعار سال تحقق یابد، سود کارخانه اول باید به کارگر برسد. در حال حاضر کارفرمایان به بهانه های مختلف کارگران خود را اخراج کرده اند.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، شرایط شیوع ویروس کرونا درکشور باعث شده است که بسیاری از کسب و کارها دچار مشکل شدند. علاوه بر اینکه بنگاه های اقتصادی از لحاظ درآمدی دچار مشکل شدند اما بیشتر از واحدها, این کارگران بودند که آسیب بیشتری دیدند. در شرایطی که هزینه های زندگی با تورم افسار گسیخته کفاف نمی دهد مجبور شدند با مشکلات دسته و پنجه نرم کنند.

با تعطیلی اجباری واحدهای اصناف به منظور شیوع ویروس کرونا بسیاری از کارگران که اکثر آنها روز مزد بودند بیکار شدند . از آنجایی که تعداد کارگران قرارداد موقت و روزمزد در هیچ کجایی ثبت رسمی ندارد, تعداد این کارگران مشخص نیست. اما آمار غیر رسمی حکایت از بیش از ۳میلیون کارگر غیر رسمی دارد.

 بیکاری و نداری از یک سو به کارگران فشار وارد می کند و از سوی دیگر کارفرمایان سودجو هستند که به بهانه “کرونا” کارگران را اخراج می کنند و قراردادشان تمدید نمیشود. این دسته از کارفرمایان همان هایی هستند که با دستور تعطیلی واحدهای اصناف از سوی دولت, کارگران خود را به مرخصی اجباری و بدون حقوق فرستادند.

 کارگران هم در دوراهی بین ” دغدغه نان” و “سلامت جان” مانده بودند و از سرناچاری تسلیم تصمیم کارفرما شدند.

*کرونا بهانه جدید اخراج کارگران/ کارگرانی که قراردادشان تمدید نشد

هادی ابوی، دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران درباره کارگرانی که به بهانه کرونا از سوی کارفرمایان اخراج شدند گفت: شیوع ویروس کرونا برای کل جهان بود. اما تعدادی از کارفرمایان سوء استفاده کردند و کارگاه خود را تعطیل کردند. 

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با اشاره به اینکه تعدادی از کارگران به بهانه کرونا اخراج شدند گفت: اگر قرار است شعار سال تحقق یابد، سود کارخانه اول باید به کارگر برسد. در حال حاضر کارفرمایان به بهانه های مختلف کارگران خود را اخراج کرده اند.

 وی ادامه داد: دولت باید به این مسئله توجه کند که کارگری که در منزل بنشیند از کجا می تواند معیشت خانواده خود را تأمین کند؟ کارفرمایان از این مسئله سوءاستفاده کردند و تعداد زیادی از کارگران خود را به بهانه های مختلف اخراج کردند. درست است  که دولت تدبیر بیمه بیکاری را لحاظ کرد اما کسانی می توانند برای ثبت نام بیمه بیکاری اقدام کنند که بیمه تأمین اجتماعی را داشتند. مسئله مهم اینجاست که تعداد زیادی از کارگران صنفی بیمه تأمین اجتماعی ندارند چگونه می توانند به بیمه بیکاری مراجعه  و ثبت نام کنند؟

ابوی با بیان اینکه تعداد زیادی کارگر فصلی بیکار شدند گفت: بخش زیادی از کارگران در شهرهای زیارتی و مسافرتی مانند افرادی که خدمات زائر، نظافت مسافرخانه ها،هتل ها،چرخی های راه آهن و فرودگاه را انجام می دادند بیکار شدند.  این دسته از افراد مشکل اساسی برای ارتزاق دارند.  

 دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران بیان کرد: دولت تأکید می کند کارمندانی که سرکار نیایند، حقوق خود را دارند و هر چقدر هم که سرکار نیایند حقوق ثابت دارند. 

 وی با اشاره به تحقق شعار سال بیان کرد: یکی از موارد رفع تولید, حل مشکلات کارگران است. با بسته شدن کارخانه ها، قدرت خرید خانوارها پایین می آید، هزینه های دولت افزایش پیدا می کند و سازمان تأمین اجتماعی ناچار است به کارگران بیمه بیکاری بپردازد. این مسائل علاوه بر اینکه می تواند بزهکاری و مشکلات اجتماعی را به دنبال داشته باشد،‌مسیر تحقق شعار سال را هم طولانی تر می کند. برای آنکه جهش تولید اتفاق بیفتد نیازمند بازنگری و اصلاح برخی قوانین هستیم و در ابتدا باید یک اقدام عملی در خصوص بانک ها  و قوانین آنها صورت گیرد.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران بیان کرد: سود تولید کارخانه ها اول به کارگرانش برسد؛ اگر می خواهیم تولید رونق  پیدا کند باید ببینیم که آیا وضع زندگی کارگران بهتر شده و سفره های آنها بزرگتر شده یا نه؟ زمانی شعار سال محقق می شود که اقداماتی از روی کاغذ به کار و عمل تبدیل شود. 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=141129