افزایش شکاف طبقاتی در قاره آفریقا

0
۶۷۷ بازدید

موسسه ثروت جهان نوین

در گزارشی با استناد به آمار مربوط به ثروت در قاره آفریقا، درباره افزایش شکاف طبقاتی در این قاره هشدار داد.

روزنامه انگلیسی گاردین نوشت: آفریقا با ۱۶۰ هزار ثروتمند که سرمایه شخصی آن ها از یک میلیون دلار فراتر است، از آغاز قرن بیست و یکم تاکنون شاهد دو برابر شدن شمار جمعیت ثروتمندش بوده است، واقعیتی که از عمیق تر شدن نابرابری به رغم گزارش رشد اقتصادی برخی کشورهای این قاره حکایت دارد.

موسسه ثروت جهان نوین که مقرش در آفریقای جنوبی است، مجموع دارایی ثروتمندان آفریقایی را در پایان سال ۲۰۱۴ معادل ۶۶۰ میلیارد دلار آمریکا برآورد کرد.

این در حالی است که داده های بانک جهانی نشان می دهد که جمعیت افراد ساکن این قاره که درآمد روزانه شان کمتر از یک دلار و ۲۵ سنت بود، از ۴۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۰ به ۴۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۱ رسید.

انتظار می رود موسسه ثروت جهان نوین تا سال ۲۰۲۴ شمار ثروتمندان آفریقایی ۴۵ درصد افزایش یابد و به حدود ۲۳۴ هزار نفر در قیاس با رقم ۱۶۰ هزار نفر کنونی برسد.

طی ۱۴ سال گذشته شمار ثروتمندان آفریقایی ۱۴۵ درصد افزایش یافته است. نرخ مذکور برای منطقه خاورمیانه در دوره مشابه ۱۳۶ درصد و برای آمریکای لاتین ۲۷۸ درصد بوده است. همین نرخ برای کل جهان معادل ۷۳ درصد بود.

میانگین ثروت سرانه جهانی ۲۷ هزار و ۶۰۰ دلار است و سوییس و استرالیا با سرانه ثروت بیش از ۲۰۰ هزار دلار در راس دیگر کشورها قرار دارند.

بر اساس گزارش موسسه ثروت جهان نوین، در قاره آفریقا، موریتانی بیشترین جمعیت ثروتمند را دارد و میانگین ثروت سرانه آن ۲۱ هزار و ۴۷۰ دلار است.

جمهوری دمکراتیک کنگو با قرار گرفتن در قطب مقابل، تقریبا ۱۰ برابر فقیرتر از موریتانی است و سرانه ثروت در این کشور ۲۳۰ دلار است. بر اساس شاخص میانگین ثروت سرانه، جمهوری دمکراتیک کنگو فقیرترین کشور آفریقا است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14561