کد خبر: 2055
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۳

افزایش سرمایه ۳۳ درصدی فرابورس

افزایش سرمایه ۳۳ درصدی فرابورس

گروه بازارسرمایه : در دو مجمع عمومی عادی و فوق‌العاده شرکت فرابورس ایران که عصر روز شنبه سوم خردادماه با حضور بیش از 84 درصدسهام‌داران برگزار شد، تقسیم سود 200 ریالی به ازای هر سهم و افزایش سرمایه 33 درصدی این شرکت از محل اندوخته به تصویب رسید .
در این مجمع علیرضا عسکری مارانی به عنوان رییس جلسه، احمد جاویدی و صادق عجمی به نمایندگی از شرکت‌های بورس اراق بهادار تهران و کارگزاری آبان به عنوان ناظرین و ابوالفضل متین نیز به عنوان دبیر جلسه انتخاب شدند. همچنین محمودرضا خواجه نصیری به عنوان نماینده سازمان بورس در هیئت رئیسه مجمع حضور یافت و میزان و نحوه تقسیم سود عملکرد سال 1392 مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در نهایت تقسیم 200 ریال سود به ازای هر سهم به تصویب رسید.
در این جلسه که انتخاب اعضای هیئت مدیره نیز یکی از دستورات آن بود سهامداران از بین کاندیداهای موجود، شرکت‌های بانک پارسیان، سرمایه‌گذاری صباتامین، گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید، بورس اوراق بهادار تهران، کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار، گروه مالی ملت، و مرکز مالی ایران را به‌عنوان 7 عضو اصلی و شرکت‌های سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، سرمایه‌گذاری استان سیستان و بلوچستان و توسعه اقتصادی آروند را نیز به‌عنوان اعضای علی‌البدل انتخاب کردند.
در ابتدای جلسه، امیرهامونی مدیرعامل فرابورس ایران ضمن ارایه گزارش فعالیت هیئت مدیره به مجمع عمومی عادی سالانه برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 1392 با اشاره به نقاط قوت و سیر تحولات سرمایه‌ای شرکت فرابورس ایران خاطر نشان کرد: سال 92 را می‌توان نقطه عطفی در فعالیت‌های فرابورس ایران دانست چراکه در این سال فرابورس ایران همگام با رشد بازار سرمایه کشور توانست رشد قابل ملاحظه‌ای را در معاملات خود کسب کند به طوری که ارزش بازار فرابورس با رشدی 94 درصدی به بیش از 954 هزار میلیارد ریال و ارزش معاملات بازارهای آن با رشدی معادل 98 درصد به بیش از 291 هزار میلیارد ریال رسید.
وی افزود: بر اساس حرکت رو به جلوی بازار سرمایه و فعالیت‌های فرابورس، سود هر سهم با افزایش 98 درصدی به 720 ریال رسید، همچنین در سالی که گذشت شاهد افزایش 98 درصدی درآمد عملیاتی فرابورس ایران و افزایش سود خالص و دستیابی به سود 215 میلیارد ریالی بودیم.
هامونی رسالت فرابورس را ایجاد بازاری کارا با اولویت معیارهای شفافیت، نقدشوندگی و قابلیت اعتماد به منظور ایجاد بستر تأمین مالی ظرفیت‌های متنوع سرمایه‌گذاری و تخصیص کارآمد منابع، از طریق اوراق بهادارسازی انواع دارایی‌ها به منظور ایفای نقش شایسته در توسعه اقتصاد ملی عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: در سال 1392 به منظور برنامه‌ریزی منظم‌تر و توسعه همه جانبه فعالیت‌های شرکت، برنامه استراتژیک فرابورس ایران تهیه و تصویب شد و در راستای تنوع بخشی به ابزارهای مالی برای اولین بار معاملات صندوق‌های قابل معامله یا ETF در ایران توسط فرابورس انجام شد.
او با اشاره به موفقیت‌های کسب شده توسط فرابورس ایران در زمینه‌های داخلی و بین‌المللی افزود: تصویب مقررات و رویه‌های بازار دارایی فکری، انتشار شاخص فرابورس ایران، راه‌اندازی سامانه معاملات بازار پایه توافقی و عضویت در فدراسیون بورس‌های آسیایی و اروپایی یا FEAS نیز از مهمترین برنامه‌ها و اقدامات توسعه‌ای شرکت در سال 1392 بوده است.
مدیرعامل فرابورس ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به راه‌اندازی بازار دارایی فکری در یازدهم خردادماه جاری، به تشریح فعالیت‌های آتی این شرکت پرداخت که به گفته وی افزایش تعداد شرکت‌های پذیرفته شده، امکان‌سنجی راه‌اندازی تابلوی معاملات سهام شرکت‌های کوچک و متوسط (SME)، کمک به تامین مالی پروژه‌های مختلف اقتصادی از طریق صندوق پروژه (ETPF) و صندوق‌های زمین و ساختمان، مشارکت در معامله پذیر شدن اسناد خزانه اسلامی و مشارکت فعال در فرایند معامله‌پذیر شدن سهام عدالت از جمله رئوس کلی برنامه‌های آتی فرابورس ایران در سال 1393 است.
هامونی تاکید کرد: شرکت فرابورس ایران در نظر دارد در راستای تحقق اهداف برنامه استراتژیک خود و هم‌راستا با برنامه‌های توسعه‌ای بازار سرمایه کشور در سال 1393، ضمن عمق بخشی به بازارهای خود، در زمینه تنوع بخشی به ابزارها به منظور نقش آفرینی در تامین مالی بخش‌های مختلف اقتصادی و افزایش شفافیت اطلاعاتی در توسعه اقتصادی کشور نقش موثرتری ایفا کند.
وی در پایان سخنان خود زمان توزیع سود سهامداران حقیقی را از 17 خرداد و زمان توزیع سود سهامداران حقوقی را از ابتدای دی‌ماه اعلام کرد