افزایش رتبه اعتباری حاکمیتی ایران

0
۲۵۷ بازدید

موسسه رتبه‌­بندی بین­‌المللی‌ Capital Intelligence(CI)‌ رتبه اعتباری ایران، در بازپرداخت تعهدات بلندمدت خارجی و داخلی، را از B به B+ افزایش داده است. همچنین این موسسه رتبه کشور را در بازپرداخت تعهدات کوتاه­مدت داخلی و خارجی، B تعیین کرد. در عین حال، موسسه مذکور چشم­انداز کلی اعتباری ایران را از «مثبت» به «باثبات» تغییر داده است.

موسسه رتبه‌بندی بین المللی Capital Intelligence رشد اقتصادی ایران را در سال ۲۰۱۶ ، ۴درصد و تورم را ۱۱٫۵ درصد پیش بینی کرد.
به گزارش‌ ایلنا به نقل از روابط‌عمومی بانک مرکزی، موسسه رتبه­بندی بین­المللی‌ Capital Intelligence(CI)‌ رتبه اعتباری ایران، در بازپرداخت تعهدات بلندمدت خارجی و داخلی، را از B به B+ افزایش داده است. همچنین این موسسه رتبه کشور را در بازپرداخت تعهدات کوتاه­مدت داخلی و خارجی، B تعیین کرد. در عین حال، موسسه مذکور چشم­انداز کلی اعتباری ایران را از «مثبت» به «باثبات» تغییر داده است.

در این گزارش علت تغییر رتبه، ناشی از بهبود در روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران و اثر مثبت آن بر تقویت اعتبار حاکمیتی آن عنوان شده است.

موسسه رتبه‌بندی بین المللی CI‌  در این گزارش می‌افزاید: در هفته­های اخیر دولت امریکا و مجلس ایران برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) را که توافق اولیه آن در ماه ژوییه انجام گرفته بود را به تصویب رساندند. موسسه CI تحولات اخیر را اقدام مثبتی ارزیابی می­کند که مسیر را برای رفع تدریجی تحریم­های بین­المللی در کوتاه‌مدت و میان­مدت فراهم می­سازد.

این توافق همچنین مسیر را برای رفع توقیف دارایی­های مالی ایران هموار، دسترسی به منابع مالی خارجی را تسهیل و تجارت و سرمایه­گذاری خارجی را به به طور قابل توجهی بهبود می‌بخشد. در نتیجه انتظار می­رود در میان مدت و پس از اجرایی شدن توافق انجام شده، رشد اقتصادی ایران افزایش و ریسک­ کشوری کاهش یابد. در عین حال و علی­رغم بهبود در روابط بین­المللی ایران، ریسک ناشی از تاخیر در زمان اجرای توافق‌نامه همچنان وجود دارد.

CI معتقد است چشم­انداز کوتاه تا میان‌‌مدت رشد اقتصادی ایران نسبت به گذشته بهبود یافته است. انتظار می­رود فرآیند بهبود اقتصادی تداوم یابد و رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۶، پس از رشد ۰٫۸ درصدی در سال ۲۰۱۵، به ۴ درصد برسد و پس از آن در میان‌مدت و با رفع تحریم‌ها حداقل با همین سرعت رشد یابد. علاوه­ بر این، برآورد می­شود نرخ تورم در سال ۲۰۱۶ به ۱۱٫۵ درصد کاهش یابد ضمن آنکه ارزش پول ملی ایران(ریال) نیز پس از دو سال کاهش شدید به ثبات رسیده است.

در گزارش CI سطح بدهی عمومی ایران، پایین و میزان دارایی­های خارجی قابل توجه ارزیابی شده است. CI برآورد می کند که حجم داراییهای خارجی ایران به اندازه ۱۵ ماه واردات و بیش از ۱۰ برابر میزان بازپرداخت تعهدات در سال ۲۰۱۶ است، هر چند، تردید­هایی در خصوص نقدپذیری و در دسترس بودن این دارایی­ها وجود دارد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=19161