کد خبر: 131313
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۹

افزایش حجم مبادلات تجاری ایران و اروسیا به ۲۰ میلیارد دلار

افزایش حجم مبادلات تجاری ایران و اروسیا به ۲۰ میلیارد دلار

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از فارس، حمید زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت ایران به تازگی از ظرفیت ۲۰ میلیارد دلاری مبادلات تجاری ایران با اوراسیا خبر داده است. وی گفت اگر ظرفیت‌های کشور را در محصولات دانش بنیان، صنعت و کشاورزی به حجم موجود در مراودات تجاری با اوراسیا اضافه کنیم، ظرفیت حجم مبادلات تجاری دو طرف به ۲۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

* تجارت ۲.۵ میلیارد دلاری ایران و اوراسیا
هم اکنون حجم مبادلات تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا (روسیه، بلاروس، ارمنستان، قرقیزستان و قزاقستان) ۸۵۰ میلیون دلار است که با اجرای موافقتنامه تجارت ترجیحی از ۵ آبان ۹۸ تا ۵ آبان ۹۹ حجم مبادلات دو طرف به ۲.۵ میلیارد دلار رسید.

موافتنامه تجارت ترجیحی ایران با اوراسیا که زمینه ساز مذاکرات تجارت آزاد بین ایران و اوراسیا شد شامل ۸۶۲ قلم کالا است که ۳۶۰ قلم ترجیحات اعطایی ما به اوراسیا و ۵۰۲ قلم هم ترجیحات اعطایی اوراسیا به ایران است.

اجرای موافقتنامه تجارت ترجیحی از ۵ آبان سال گذشته آغاز شد و با پایان یافتن مدت یک ساله آن در ۵ آبان سال ۹۹ اقدامات لازم برای اخذ مجوز مذاکرات تجارت آزاد ایران و اوراسیا آغاز شد که با توجه به دریافت مجوز لازم از طرفین مذاکرات تجارت آزاد از ماه آینده آغاز خواهد شد.

* تجارت آزاد ایران با اوراسیا تقابل با سیاست های تحریمی
به گفته رضا اردکانیان وزیر نیرو کشورمان و مسئول هماهنگی و انسجام بخشی عملکرد بین دستگاهی اجرای موافقتنامه تجارت آزاد ایران با اتحادیه اقتی اوراسیا، امضای موافقتنامه موقت تجارت آزاد ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا حرکتی کاملا هوشمندانه و هم جهت با روند کنونی اقتصادی جهانی بوده و با اهداف توسعه کشورمان نیز منطبق و اقدامی در تقابل با سیاست های تحریمی ایالات متحده است.

یکی از نکات مورد تاکید در روابط تجاری بین ایران و اوراسیا موضوع دلازدایی از مبادلات تجاری ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا است که در این باره در یکی از جلسات در کشور بلاروس مطالبی مطرح شده و به گفته ایوانوویچ لازارچیک سفیر بلاروس موضوع دلارزدایی در مبادلات تجاری میان ایران و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا رویکردی واقع‌بینانه و قابل اجرا است.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا به طور رسمی از ژانویه ۲۰۱۵ کار خود را آغاز کرد کشورهای عضو این اتحادیه پنج کشور روسیه، قزاقستان، بلاروس، قرقیزستان و ارمنستان هستند. هدف از تشکیل این اتحادیه اقتصادی تسهیل تجارت، ایجاد بازار مشترک، حذف تدریجی قوانین گمرکی در داخل اتحادیه است. با توجه به تنوع بازار و تنوع منابع موجود در کشورهای عضو این اتحادیه پیوستن به آن یک فرصت قابل توجه برای اقتصاد ایران ایجاد می کند و می توان از این طریق بخشی از آثار تحریم های آمریکا علیه ایران را خنثی کرد.