افزایش تولید نفت ۱۰ کشور عضو اوپک پلاس

0
۱۸۶ بازدید

۱۰ تولیدکننده از اعضای ائتلاف اوپک پلاس از زمان اجرایی شدن قرارداد کاهش تولید در اول ماه مه سال گذشته میلادی، بیشتر از سهمیه خود تولید کرده‌اند.

 به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، اوپک مجبور شده است یک بار دیگر به ناقضان قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس یادآوری کند که باید طرح‌های خود را برای جبران تولید بیش از حد در ماه‌های اخیر ارائه دهد.

۱۰ تولیدکننده از اعضای ائتلاف اوپک پلاس از زمان اجرایی شدن قرارداد کاهش تولید در اول ماه مه سال گذشته میلادی، بیشتر از سهمیه خود تولید کرده‌اند. از این ۱۰ کشور، ۷ تولید کننده هنوز طرح‌های خود را برای جبران نقض این قرارداد به اوپک ارائه نداده‌اند.

 کشورهای عضو ائتلاف اوپک پلاس در آخرین نشست وزارتی آن در پایان آوریل ضمن تأکید بر اهمیت شتاب دادن به تلاش‌های خود برای متعادل کردن بازار اعلام کردند متعهد می‌شوند به سهمیه‌های خود پایبند بوده و مازاد تولید خود را در ماه‌های گذشته تا پایان سپتامبر جبران کنند.

 این وزرا همچنین اشاره کردند بعضی کشور ها هنوز ۱۰۰ درصد پایبند به قرارداد نیستند و مازاد تولید خود را جبران نکرده‌اند.

 در بین این کشورها، عراق، گینه استوایی و گابن طرح‌های جبرانی خود را ارائه داده‌اند ولی روسیه، کنگو، آذربایجان، برونئی، قزاقستان، سودان و سودان جنوبی هنوز هیچ طرحی ندارند.

 طبق تخمین‌های موسسه انرژی اینتلیجنس، در یک سال پس از اجرایی شدن قرارداد اوپک پلاس، اعضای اوپک ۱۲۰ هزار بشکه در روز مازاد تولید داشته‌اند، در حالیکه اعضای غیر اوپک تنها ۱۸۰ هزار بشکه در روز بیشتر از سهمیه خود تولید کرده‌اند. روسیه در بین کشورهای غیر عضو اوپک بیشترین مازاد تولید را از اول ماه مه ۲۰۲۰ تا ۳۰ آوریل ۲۰۲۱ داشته است و ۸۰ هزار بشکه در روز بیش از سهمیه خود تولید کرده است.

 طبق گفته منابع این موسسه، روسیه عقیده دارد تعهد ۹۵ تا ۹۶ درصدی کافیست. عربستان یک عضو مهم دیگر از ائتلاف اوپک پلاس قبول کرده عدم پایبندی کامل روسیه قیمتی است که باید برای نگه داشتن او در این قرارداد پرداخت شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=142798